1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çocuk istismarına İDAM GELSİN
Çocuk istismarına İDAM GELSİN

Çocuk istismarına İDAM GELSİN

Uzman Pedagog İshak Orhan caydırıcı cezalar olması gerektiğini hatta idama kadar gitmesi gerektiğini söyleyerek, “Gerekirse bunları aynı hapishaneye koysunlar orada birbirlerini öldürsünler.” dedi.

A+A-

Irmak Kupal’ın tacize uğrayarak öldürülmesi kamuoyunda büyük etki yarattı. İstismara sebep olan kişiler için öngörülen cezalar ise hem vatandaşlar hem de uzmanlar tarafından yeterli görülmüyor.
Pedagog İshak Orhan bu tür istismarların geçtikçe arttığını ve ciddi çalışmalar yapılamadığını ifade ederek konuyla ilgili ciddi eğitim ve kontrol çalışmaları olması gerektiğini kaydetti.

ASLA TAVİZ VERİLMEMELİ
İshak Orhan her ailenin devletin psikologları tarafından evlerinde ziyaret edilerek her türlü psikolojik sorunlarının irdelenmesi gerektiğini vurguladı. Tacizi yapanların asla serbest bırakılmamasını söyleyen Orhan, “Tacizi yapan kişiler asla serbest bırakılmamalı ve tedavi edilmeli. Tedavi edilemiyorsa da asla sokağa bırakılmamalı hatta gerekirse idam bile edilmeli. Çocuklara bunu yapanlara asla taviz verilmemeli. Hatta bu tacizcilerin hepsini bir yere koysunlar ve bıraksınlar birbirlerini öldürsünler. Caydırıcı cezalar uygulanmalı.” dedi.

SURİYELİ ÇOCUKLAR KORUNMAYA ALINMALI
Akşam sokakta tek başına dolaşan Suriyeli çocuklar için önlem alınması gerektiğini belirten Orhan, “Zabıtalar polisler önlem alarak çocukların bu şekilde ortalıkta dolaşmalarına müsaade etmemeliler. Ya annesinin babasının yanında durmalı bu çocuklar ya da götürüp yuvada belirli yerlerde toparlanmalı. Eğitim görmeleri gerekirken sokakta hele de gece her türlü istismara uğrayabilirler. Çoğunlukla korkutulurlar ve söyleyemezler de. Kaçırılabilirler ve potansiyel bir tehlike haline getirilebilirler. Toplumumuz da duyarlı olmalı gerekirse polise zabıtaya aile ve sosyal politikalar bakanlığının 183 nolu hatta bildirmeliler. Bu çocuklarımız korunmaya alınmalı ve merkez yapılmalı. Merkezde barındırılmalı, eğitilmeli, çeşitli spor dalları vs. yetenekleri tespit edilip ona göre yetiştirilmeleri sağlanmalı, içlerinde çok deha kişiler olabilir. Ve bunların tüm insanlığa faydaları olabilir. Kesinlikle rastgele sokağa bırakılmalı.”ifadelerini kullandı.

AİLE İÇİNDEKİ TACİZLER YAKALANIYOR
Pedagog İshak Orhan aile içinde de tacizlerin olduğunu ancak bunların dışarıya kolay çıkarılamadığını anlattı. Orhan, abi büyük, kız kardeş küçükse ya da iki erkek kardeş biri ergenliğe girmiş diğeri girmemişse bu durumlarda yalnız bırakılmamaları gerektiğini ifade ederek bu tür şeylerle karşılaştığını söyledi. Orhan, “Hatta aile içerisinde yine babanın cinsel tacizine uğrayan çocuklar da var. Bunlar dışarıya da kolay kolay çıkarılamıyor. Aile içi çok saklanan durumlar var. Duyulan vakalar buz dağının denizin üstünde kalan kısmı gibidir. Duyulmayan saklanan o kadar fazla ki. Bu insanlar hasta ruhlu insanlardır tedavi ettirilmeliler.”şeklinde konuştu.

‘ANNEEEE’ DİYE BAĞIRMAYI ÖĞRETİN
Pedagog Orhan anne babalara şu uyarılarda bulundu: “Çocuğa tatlı dille güler yüzle yabancıların, tanımadıklarının yaklaşması halinde ve eğer kendilerine dokunacak olurlarsa da “Anneeee” diye yüksek sesle bağırmalarını öğretin. O anda çocuğun yüksek sesle “Anneeee” diye bağırması, bu çocuk niye bağırıyor diye herkesin dikkatini çekiyor ve dokunacak olan kişide şaşırıyor annesi buralarda herhalde diye panik yapıp kaçıyor. Çocukların anne ve babaları izin vermedikçe kesinlikle çocuklara hiçbir şekilde dokunulmamalı. Anne baba müsaade ettiği kadar dokunulmalı. Ama bütün insanlara karşı güvensiz bir şekilde yetiştirmemeliyiz çocuklarımızı. Aksi taktirde büyüdüklerinde kimseye güvenemez hale gelirler.”

BÜYÜKŞEHİRLERDE DAHA YÜKSEK
Orhan: “Büyükşehirlerde de bu daha kolay yapılabiliyor. Çok karmaşık hale geldiler kimin ne yaptığı belli değil. Köylerde bu tarz şeyler doğru dürüst olmaz olsa bile hemen bilinir. İnsanlar artık çekinmiyorlar. Bütün bu istismarların büyükşehirlerde bu kadar olmasının temel nedeni bu şehirlerin kontrol edilememesi ve eğitilmemiş, işsiz insanların, çocukluktan itibaren yaşadıkları ruhsal sıkıntılar nedeniyle yararlı iş yapmıyorlar. Boş bir kafa şeytanın çalışma odası.”
Çocuklarda ortaya çıkan sinirlenmeler, vurup çarpmalar, hırçınlıklar, anne babaya karşı gelmeler vb. konusunda aileleri uyaran Orhan bu gibi durumlarda ailelerin dikkat etmeleri gerektiğini, istismara uğrayan çocukların gösterebileceği tepkiler olabileceğini söyledi./Nagihan Çapkın 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.