1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. ÇOCUK İSTİSMARLARI VE İHMALLER!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUK İSTİSMARLARI VE İHMALLER!

A+A-

Bir toplumu veya milleti oluşturan fertler olarak istismarlar hakkında neden bilgi sahibi olmalıyız?

Eğitmenler eğitilenlerle fazla vakit geçirirler. Öyle ki eğitimde rehber eğitenlerin eğitilenlerle ailelerinden çok daha vakit geçirdikleri söylenebilir. İstismara maruz bırakılmanın özellikle ergen çağı öncesindeki menfi etkileri göz önüne alındığında eğitmenlerin ve örnek kişilerin bu konuda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmalarının önemi zaten kendiliğinden gün yüzüne çıkmaktadır.

Doğa sağlıklı, daha kültürlü, daha hoşgörülü bireyler yetiştirilmesinde istismarı tanımak, ipuçlarını fark etmek ve bu sorunu erken teşhis edip müdahalede bulunmak, atılacak adımlar için önemli bir rol oynamaktadır.

Eğitilenler ile fazla zaman geçiren eğitmenlerin eğitilenleri daha iyi tanımaları nedeniyle istismara maruz kalma durumlarını da fark etmeleri bir çok yetişkine göre daha hızlı ve kolaydır.

Ülkemizde yabancı uyruklu eğitilenlerin Türk Lisanına vakıf olmamaları kendilerini ifade etmede zorluklar çekmeleri, onlar açısından olumsuz eğitim koşulları, ailelerinin ve çevrelerinin içerisinde bulundukları ruhsal karmaşalar, onları istismar edilmeye daha açık bir hale getirmektedir. İşte bu sebeptendir ki istismar konusunda bilgi sahibi olmak önem arz etmektedir.

O halde çocuklara karşı her kötü davranış istismar olarak kabul edilebilir mi?

Genel olarak çocuğa yönelik üç çeşit kötü muamele örneği bulunmaktadır. Bular; Fiziksel istismar, duygusal ve cinsel istismarlar olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Fiziksel İstismar:Çocuğun yaşamına, sağlığına, gelişimine veya haysiyet ve onuruna zarar verecek şekilde, fiziksel güç kullanılma şeklidir. Fiziksel istismar çocuk istismarının en yaygın olan türüdür.

Duygusal istismar: Ebeveyn veya çocukla ilgili kişilerin kasıtlı olarak davranışları yada sözleriyle çocuğun yaşamına, ruh sağlığına, onuruna zarar verecek etkide bulunulmasıdır.

Cinsel İstismar: Zorlayarak veya tehditle yapılan, çocuğun ne olduğunu anlayamadığı, onay vermesinin mümkün olmayacağı, toplumun yaslarına sosyal normlarına zıt bir şekilde çocuğun örselenerek ruh sağlığının gelişiminin onurunun ve hayatının zarar göreceği cinsel bir etkinliğe dahil edilmesidir.

Bu istismar türlerinden fiziksel istismar toplumda en çok tanınan şeklidir. Buna karşın duygusal istismar günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve anlaşılması en güç olan istismar çeşididir. Duygusal istismar sıklıkla şimdi vereceğimiz davranışlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Çocuğu yalnız bırakma, aşağılama, diğer çocuklardan ayırma/çocuğu korkutma, yıldırma, tehdit etme ve suça itme/ çocuğu önemsememe, görmezden gelme, küçük görme ve düşürme/ lakap takma, alay etme/çocuk üzerinde aşırı baskı kurma, duygu sömürüsü yapma/ çocuğun duygusal gereksinimlerini karşılamama/ çocuğu sürekli eleştirme, hor görme/ çocuktan yaşının üstünde sorumluluklar bekleme, ondan isteneni yapmadığı zamanlarda kötü davranma/ çocuğu değersizleştirme/ çocuğa akranlarından ve kardeşlerinden ayrı bir muamele uygulama olacak şekilde görülebilir.

Çocuğa istismar uygulama olasılığı bulunan durumlar neler olabilir?

genel olarak çocuklar savunmasız olduklarından çok çeşitli hallerde ve kişilerden istismara maruz kalabilirler. Vereceğimiz maddeler de çocuk istismarının daha yüksek olacağı haller görülecektir. Ne var ki çocuk istismarının tüm toplumsal gruplarda ve çok çeşitli sosyolojik bağlamlarda oluşabileceği de akıldan çıkarılmalıdır.

Ailede psikolojik sorunları bulunan travma yaşamış yetişkinlerin bulunması/ Ebeveynlerin üvey yada ilgisiz olması/ ailede alkol-uyuşturucu madde-teknoloji bağımlısı ebeveynlerin bulunması/ ailede çocuk sayısının fazla olması/ çocuğun istenmeyen bir gebelik sonrası dünyaya gelmesi/ küçük yaşlarda ebeveyn olunması ve sorumluluk almak zorunda kalınması/ aile içerisinde geçimsizlik bulunması ve şiddet bulgularına rastlanılması/ ailede ekonomik sıkıntıların yaşanması ve işsizlik bulunması/ aile bireylerinin eğitimsiz olması/ çocuğun küçük yaşta olması, derdini anlatmakta zorlanması/ çocuğun bazı engel durumlarının ve gelişimsel bozukluklarının bulunması/ çocuğun sıklıkla rahatsızlıkla yaşaması, süreğen hastalığın olması/ çocuğun dil ve konuşma problemleri yaşaması/ çocukluk döneminde anne yada babasından istismara maruz kalmış olması/ annenin yada babanın hayatta olmaması yada çocuğu koruma görevi yerine getirmemesi(Pasif olması), çocuğun bakımını üstlenecek bir ebeveyn olmaması/ tek odalı bir evde ikamet edilmesi, bu evde ev içi nüfusun kalabalık olması/aile içi çatışmanın olması gerekenin üzerinde seyretmesi/ ebeveyn-çocuk ilişkisinde bozukluklar bulunması/ailenin misafirinin çok olması...

İstismar hakkında yanlış bilinen gerçekler nelerdir? Bunlara karşı toplumsal duyarlılıklar nelerdir?Yine toplumsal duyarlılıklar nedeniyle yeterince açık konuşulmasının bir neticesi olarak istismarla ilgili toplumda bir çok yanlış algılar söz konusudur.

Aşağıdaki vereceklerimiz bu konuyla ilgili bazı örneklerden oluşmaktadır:

Yanlış çocuk istismarı az rastlanan bir durumdur: Gerçek: Çocuk istismarı ne yazık ki düşünüldüğü kadar az rastlanan bir durum değildir. İstismarın farklı nevileri vardır. Bu nedenle istismarı çok boyutlu olarak düşünmek gerekmektedir. Toplumsal kurallar nedeniyle çocuk istismarı çoğu zaman gizlenmekte ve saklanmaya çalışılmaktadır. Bir çok cinsel istismar vakası rapor dahi edilmeden kapatılmaktadır.

Yanlış: Çocuklar çoğunlukla yabancılar tarafından cinsel istismara uğrar. Gerçek: Çocuklar çoğunlukla bildikleri güvendikleri kişiler tarafından istismara maruz bırakılmaktadır. Bilinen cinsel istismar vakalarının çoğunda çocuklar aile üyeleri tarafından yada çevredeki güvendikleri bireyler tarafından istismara maruz bırakılmaktadırlar.

Çocuklar istismarın her çeşidinde ruhsal bir takım sorunlar ve sıkıntılar yaşamaktdır. Ancak çocuklar çok güçlü varlıklardır. Doğru bir tedavi yöntemi, psikolojik destek ve korunmanın sağlanmasıyla çocuklar yeniden normale dönebilmektedirler.

Çocuklarda rapor edilen istismar vakalarının yüzde 23’ü 18 yaş altındaki bireyler tarafından gerçekleştirilmiştir. Buda cinsel merak ve kontrol edilemeyen dürtüler nedeniyle çocukların farklı çocuklar yada akranları tarafından da istismara maruz bırakılabileceğini göstermektedir. Çocuklar her yaş grubundan bireyler tarafından istismar edilebilirler. İstismarcıların yaşı yoktur. Yani sadece yetişkinler tarafından istismara uğramazlar.

Çocukların kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri için kendilerini ifade etmeye başladıkları andan itibaren yani ortalama 2 yaşından sonra güvenilir bir beden becerileri ve ne tür temasların normal ve hangi tür temaslara izin verilmeyeceğine dair eğitimler almaları gerekir. Bu programlar temel güvene dayanan beceriler geliştirmelerine yardım ettiği gibi korkmamalarını da sağlamaktadır.

Ana okulları dahil çocukların istismar konusunda bilmeleri gerekenleri açıklamak ve bu konuda onları eğitmek onların korkularını yenmek gerekir.

Selametle!...

 

Bu yazı toplam 1925 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.