1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Çocuk Şenliğinde Çocuk Olmak
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk Şenliğinde Çocuk Olmak

A+A-

TYB Konya Şubesi olarak Merhum Cahit Zarifoğlu anısına dokuz yıl önce başladığımız Çocuk Şenliği’ni bu yıl da cıvıl cıvıl kutladık.

Programda çocuklardan çok, büyükler göze çarpıyordu ve yüzlerde çocukluğa duyulan tebessümler vardı.
Bizim çocukluğumuzda 23 Nisan’ın dışında genele hitabeden bir çocuk etkinliği yoktu. O da emir komuta zincirinde ve askeri bir disiplin dâhilinde idi. Hoş, şimdiki 23 Nisanlar da yavaş yavaş değişmeye, sivilleşmeye doğru gidiyor inşallah…
Bizim çocuklarımız ve torunlarımız bu yönden çok şanslı. Belediyeler ve sivil toplum kuruluşları benzer çocuk şenlikleriyle çocukların çocukluklarını yaşamalarına ve hattâ büyüklerin de çocukluklarını yaşamalarına imkân tanıyorlar.
TYB Konya Şubemizin düzenlediği 9. Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği havanın yağışlı olması münasebetiyle Kültürpark içerisindeki İl Halk Kütüphanesi salonunda gerçekleştirildi. Ömrümde hiç tatmadığım/tadamadığım elma şekerini elli beş yaşında torunuma eşlik ederek, üstümü başımı batırarak ilk kez tattım. Hem de hiç utanmadan, başımı çevirmeden, yüzümü yere eğmeden, ayıplarlar mı ki endişesini duymadan… Türkiye’nin karmaşık gündeminden bir müddet uzak kalarak çocukluğumu yaşadım.

Yirmi yıl önce yönetmen ve senarist Nurettin Özel ile birlikte senaryosunu yazdığımız ve “Yürekdede” ismiyle filmini çektiğimiz Zarifoğlu’nun “Yürekdede ile Padişah” kitabının çocuklara hediye edildiği programda küçüklerle birlikte biz büyükler de gönlümüzce eğlendik.
TYB Yönetim Kurulu üyelerimizden Osman Bozdemir ve Vural Kaya’nın organize ettiği programın açılışında konuşan TYB Konya Şube Başkanımız Mehmet Ali Köseoğlu’nun, “Konya’da Cahit Zarifoğlu adına gerçekleştirilen çocuk şenliğimiz bu yıl dokuz yaşındalar. Dokuz yıl önce bu şenliğe iştirak eden, şenliğin hazırlanmasında ve sunulmasında katkıda bulunan çocuklarımız şimdi birer delikanlı oldular, abla oldular. Cahit Zarifoğlu ağabeylerinin anısına masallar, şiirler okuyup, gülüp eğlenirken diğer yandan da onu birer hatıra olarak zihinlerine nakşettiler. Merhum Zarifoğlu adına Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen programların arasında Zarifoğlu Çocuk Şenliği ayrı bir değere, ayrı bir yere sahip. Dokuz yıl önce bu şenliği başlatanlara ve bugün bu şenliği devam ettirenlere gönülden teşekkür ediyorum. Zarifoğlu’nu çocuklarımızla birlikte rahmetle anıyoruz” sözleri üzerine birer Fatiha gönderiyoruz Rahmetli Cahit Zarifoğlu ağabeyimize ve geride kalanlarına da hayırlı ömürler diliyoruz.

Çocuk şenliği, TYB Konya Şubemizin gelenekselleşen ve her yıl özlemle beklenen marka programlarından biri haline geldi. Sanırım önümüzdeki onuncu yılında daha büyük bir alanda ve daha çok bir katılımla yapılacak olan çocuk şenliği programının fikir planında çalışmalarına şimdiden başlamamız gerekiyor.
Zarifoğlu’ndan şiirlerin okunmasıyla başlayan programda söz alan şair/yazar Vural Kaya da, Zarifoğlu Çocuk Şenliği’nin TYB’nin en anlamlı programlarından biri olduğunun altını çizdi. Kaya, Cahit Zarifoğlu’nun şair, yazar ve düşünür olarak önemli bir yerde durduğunu; fakat çocuk edebiyatı alanında verdiği eserlerin de çok kıymetli olduğunu ifade etti. “Serçe Kuş, Ağaçkakanlar, Katıraslan, Yürekdede ile Padişah, Gülücük, Küçük Şehzade, Motorlu Kuş, Kuşların Dili ve Ağaç” adlı eserlerinin, çocuklarımızla mutlaka buluşturulması gerektiğini söyledi.
Geçen yıl “Sakarya” şiirini okuyarak dikkat çeken Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu 6.sınıf öğrencisi Selçuk Yurtsever, bu yıl da sunuculuk yaparak yine dikkatlerden kaçmadı.

Osman Bozdemir’in yönetimi ve denetiminde çocuklar şiirlerini okudular, gösteriler yaptılar. Özellikle İsmail Hakkı Tonguç İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin büyük bir uyum içerisinde “işaret dili”yle okudukları İstiklal Marşı, şiir ve çocuk şarkıları dikkat çekerek büyük alkış topladı. Onları hazırlayan öğretmenleri Firdevs Hanımefendiye teşekkür ediyoruz. Mustafa Karaciğan İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinin şiir sunumları ise ayrı bir şiir tadındaydı.
Bozdemir’in büyükler ve çocuklarla yaptığı oyunlar, salondakileri gülme krizine soktu.

TYB Konya Şubesi yönetimine ve programa emeği geçenlere gönülden teşekkürler ediyor; “10. Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği”ni çocuklardan daha fazla bir hasretle biz büyükler, iple çekiyoruz…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.