1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuk Terbiyesinde Mizah
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk Terbiyesinde Mizah

A+A-
Zihnimize,alışılagelmişin dışında aykırı gelen, öngöremediğimiz her olaya karşı farklı tepki veririz. Bu aykırı gelen olaylar bazen korkutup tedirgin ederken, bazen de rahatlatır ve güldürürler.
Mizah, hayal gücünün, üretmenin, düşünme yeteneğinin, alternatif bir bakış açısı kazanmanın, farklı ve özel olmanın en belirgin özelliğidir. Mizah, hayatın telaş ve stresine bir kaşı koymadır, ayrıca sorgulama, eleştiri ve alternatif bir bakış açısı yakalamamıza da olanak sağlamaktadır. Mizah, hayatın resmiyeti ve sıradanlığından bizi korur ve geliştirirken, bir seviye ve özgüvenin de göstergesidir. Hayatla, kendisiyle veya olaylara bazen biraz da mizah penceresinden bakabilecek cesarette olabilmek için insanın kendisi ile de barışık olması gerekmektedir.
Bununla birlikte, mizah ’ta, aşağılama, rencide etme ya da alay etme gibi kişiyi rencide edici tutum ve davranışlar yoktur. Mizah, kişiye yönelik sığ ve kaba bir gülme değil, olay ya da olgular üzerine ironi yapma, düşünme ve sorgulama, çelişki ve mantık hatalarını fark etme ve farklı seçenekleri görebilme gibi önemli beceriler anlaşılmalıdır. Yoksa sadece argo ve seviyesizliklerin ifade edilmesi değildir.İletişim kurarken de, mesafeli ve hep ciddi iletişim kurmak yerine mizahın sihirli gücünden de yararlanmak gerekmektedir. Mizah, iyi bir kapıdır ve genellikle hep açık kalır. En zor konuları bile mizahtan yardım alarak ifade ederiz. Çünkü içinden çıkamadığımız, bir açıklama getiremediğimiz konulara mizah yardımıyla bir açıklama getirmeye çalışırız.
Mizahın, kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Nasrettin hocanın çatışma ve çelişkilere verdiği hazır cevaplar, Hacivat ve karagöz oyunu bunlar da mizah yoluyla sorunlara cevap bulma arayışıdır. Güldürürken düşündüren atasözü, deyim ve fıkralar da aslında yararlanabileceğimiz kültür zenginliklerimizdendir.
Ebeveynler, birbirleri ile ya da çocukları iletişim kurarken mizahın gücünden yararlanmaları da çok yararlı olacaktır. Onlarla iletişimde her zaman doğru sözcükler kullanamayabiliriz, ama mizah bu durumlarda yardımcı bir anahtardır. Çocuklarla konuşurken ve onların iletişim süreçlerine ilişkin farkındalıklarını artırmak, kendileriyle daha barışık ve yüksek özgüven duymaları için şaka yapmalı onların da şaka yapmalarına fırsat vermeliyiz. Espri, mizah ya da komedi bunlar çocukların kişisel sosyal becerilerini geliştiren unsurlardır.
Örneğin, çocukların kendilerine şaka yapan, şakalaşan yetişkinlerle daha fazla oyun oynamak istemeleri ve şaka yaparak karşılık verdiklerini görmüşüzdür. Çocuklar, daha fazla mizah ve şaka eğilimindedir, ellerine aldıkları her şeyi, bir oyuncağa çevirip oyun oynayabilirler, şaka yapabilirler. Hatta sizi de bu oyuna dâhil ederler ve nasıl davranacağınızı bilemediğinizde de kızarlar.
Çocuklara, hayatla ilgili faydalı bilgileri öğretirken, hayata hazırlarken sıradanlığın dışında, espri ve mizah yeteneklerinin de gelişmesi gerekir. Ciddiyetin ve resmiyetin değil de, tebessüm edebilen, gülebilen, espri yapabilen ya da esprilere gülebilen bir güven duygusu kazanmalarına yardımcı olabilelim.
İnanın, onlara kazandırabileceğimiz en büyük en güzel terbiye bu olacaktır. Çünkü espri ve mizahın olmadığı soğuk mesafeli aile ortamı çocuklar için çekilmez olacaktır. Eğer, ailede, anne ile baba ile konuşurken tebessüm edip gülebiliyorlarsa, sorgulayabiliyorlarsa ya da farklı bir pencere açılabiliyorsa birçok sorunun çözümüne bu yeterli olacaktır.
Elbette her şey mizah ve şaka değil, fakat hep ciddiyet ve resmiyet de, bir süre sonra güven ve paylaşımı sınırlamakta ve çocukların kendilerini açmalarına engel olmaktadır. Ayrıca, büyüdüklerinde gülebilecekleri ve özlemle hatırlayacakları hoş ve tatlı anıları da olsun ki, şöyle karşılıklı hatırlayıp gülelim ama değil mi? Selam ve dua ile.
Bu yazı toplam 191 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.