1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuk Ve Ergenlerde Karşı Gelme Bozukluğu (KGB)
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk Ve Ergenlerde Karşı Gelme Bozukluğu (KGB)

A+A-

Bazı çocuklar otoriteye, kurallara, ebeveyn isteklerine ve beklentilerine karşı bilinçli olarak karşı gelerek tartışmacı ve uyumsuz bir etkileşim gösterir.
Çocukların bazı konularda karşı gelmesi, gelebilmesi anlaşılabilir hatta gerekli de olan bir tutum iken bu bozuklukta iyi, kötü, lehine ya da aleyhine olan konularda sürekli bir direnç ve karşı gelme eğilimi içerisinde olmasıdır.
Aslında, karşı gelme bozukluğu olan çocuklara, bulundukları ortama ve çevreye uyum güçlüğü yaşayan çocuklardır da denebilir. Her söylenene ve her yeni farklı durum iyi olsa bile anlamsız bir direnç gösterirler. Bu çocuklardaki bozukluk, aile içi ilişkilerde yolunda gitmeyen sorunlar olduğu anlamına da gelmektedir. Eğer aile yaşantısı, anne-baba tutumları, aile içi ilişkiler vb. konularda bir sorun görünmüyor da çocukta karşı gelme bozukluğu görülüyorsa farkına varamadığımız bazı sorunlara işaret ediyor da olabilir. Bunlar annenin ya da babanın aşırı baskıcı, denetleyici tutumu, ebeveyn tutumlarında tutarsızlık, ergenlik, aşırı baskı ya da aşırı hoşgörü, istismar, kardeş kıskançlığı, akademik sorunlar veya arkadaş sorunları olarak ifade edebiliriz.
Ergenlik dönemi yaşlarında bu bozukluk ergenlik dönemi özellikleri ile karıştırılabilir. Ergenlikte daha eleştirel ve sorgulayıcı olan çocuklar, kişisel (kıllanma, boy uzaması vb.) ve çevresel değişimlere karşı bir uyum sorunu olarak da görülür. Çünkü ergen hem büyümüştür, hem de ilgi ve alaka görmek isterler. Burada yaşadığı çatışma, belirsizlik ve kararsızlık ailesi ile olan ilişkilerinde inişli çıkışlı bir seyir izler. Bu durum ergenin bir kimlik kazanıp kişiliği şekillene kadar devam eder.
Karşı gelme bozukluğunda ebeveynler sabırlı, tutarlı ve davranış odaklı bir eleştiri ve yönlendirme sürecini devam ettirmelidir. Kişiliğine ve özgürlüğüne müdahale olarak değil ama kural ve güvene dayalı bir ilişki geliştirmeye çalışılmalıdır. Arkadaşları ile zaman geçirmesine fırsat verirken arkadaşlarını tanımalıyız. Tanıdığımız arkadaşları ile tavsiye ve yönlendirmelerde bulunmak daha ikna edici olacaktır. Tanımadığımız arkadaşları için öneri ve telkinlerde bulunmak doğrudan bir direnç oluşturmaktadır.
Sınırlara ihtiyaç duyan bir çocuğa daha fazla özgürlük! sağlamaya çalışmak görünürde olumlu gibi olsa da olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Ergenler, bağımsızlık isteği ile ebeveyni dinleme isteği arasında yaşadıkları çatışmada dışsal kontrol mekanizmalarına ihtiyaç duyarlar.
Bundan hoşlanmıyor görünseler bile, bir anne ya da bir babanın çizdiği makul sınırlara uyma davranışı gösterme eğiliminde bulunurlar. Kendi başlarına alamayacakları önemli kararlarda nasıl yüzüstü bırakamıyorsak, hayatın içinde ebeveynlerin ilgi, alaka ve desteğine her zaman ihtiyaç duymaktadırlar.
Bütün bunlara rağmen sorunların üstesinden gelmede yine de yetersiz kaldığımız zamanlar da olabilir. Bu anlarda kesinlikle sabır ve kararlılıktan vazgeçmeden ebeveynliğin gerektirdiği tutum ve davranışlara devam etmeliyiz. Çünkü yaşadığımız her yetersizlik yeniden başlamak için bir başlangıç olmakta daha bilgili ve yeterli olmaya da vesile olmaktadır. Selam ve dua ile. 

Bu yazı toplam 492 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.