1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuklar, Nasıl Öğrenir? (2)
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklar, Nasıl Öğrenir? (2)

A+A-
Çocuklarının nasıl kişilik özellikleri ve davranışlara sahip olmalarını istiyorsa anne-babalar da çocuklarına öyle davranmalıdır. Örneğin, güvenli olmalarını beklerken, sürekli güvenlerini zedeliyorsak ve onlara güvenmiyorsak, çocukta güven duygusu gelişmez.

Çünkü öğrenme süreci, sistematik olabildiği gibi, kendiliğinden de gelişen bir süreçtir. Biz istemesek de çocuklarımız, günlük yaşantı içerisinde açık ya da gizli birçok yeni bilgi ve davranışı anne-babalardan öğrenmektedirler.

Okuldan ve öğretmenlerden öğrendikleri ders ve okul bilgilerinin yanında aileden, anne ve babadan da tutum ve davranışlar öğrenmektedirler. Annenin çocuklarla kurduğu iletişimde seçtiği sözcükler, bir akraba ya da komşu hakkında konuştukları, baba ile iletişimleri ve babanın çocuklarla konuşurken seçtiği sözcükler de etkili olmaktadır. Başkaları hakkında sürekli doğru-yanlış kötü konuşan bir baba farkında olmadan çocuklarına olumsuz ve karamsarlık aşılamaktadır. Ya da farklı din, dil, kıyafet seçimlerinden dolayı insanları yargılamak çocuklarda da farklılıklara karşı tahammülsüzlük oluşturmaktadır.

Sürekli öğüt ve tavsiyelerde bulunurken çocuklara, kendi hata ve yanlışlarımızın dile getirilmesine tahammül edemiyorsak da doğru bir örnek olmuyoruz demektir.
Aile ortamında özgür bir ortam olursa herkes kendini daha rahat ifade ederse sorunlar daha kolay çözülür. Özgür bir ortamdan kasıt, herkesin kendi başına buyruk olduğu bir aile değil de, birbirine sevgi ve güvenin ve saygı sınırları içerisindeki serbestlik anlaşılmalıdır.

Aksine, çocukları eleştirirken onların anne babaya yönelik doğru / yanlış eleştirilerini şiddet ve baskı ile susturmaya çalışmak aile içi çatışmaları belki bir süre engeller ama daha sonra daha şiddetli ve büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Çocukların anne-babaları eleştirilerinden korkmak yerine onları dinleyip, anlayıp, uygun ve örnek bir tepki vermek gerekir. Unutmayalım, çocuklar, eleştirilere ve olaylara verdiğimiz tepkileri de örnek alıp içselleştirmektedirler.

Eğer anne-baba çocuğu, dinleyip anladıktan sonra sakin bir şekilde tepki veriyorlarsa çocuklarda da bu davranışlar gelişmektedir. Fakat anne-baba böyle davranmak yerine dinlemeden tepki veriyorlarsa, yargılayıcı ve suçlayıcı bir üslupla iletişim kuruyorlarsa çocuklar da böyle davranmaya başlıyor. Bu nedenle kendimizin gerçekleştiremediği davranışları çocuklardan beklemek rasyonel bir beklenti olmayacaktır.

Çocuklar, kendilerine anlatılan kuru nasihatlerden ziyade onlara hissettirdiklerimizi ve yaşattıklarımızı daha kolay içselleştirip öğrenmektedir.
Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.