1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuklar Sükût Edince
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklar Sükût Edince

A+A-

Bize nedensiz mutlu olmayı öğreten çocukların sessiz ve uslu durmasını bekleyen her anne baba beyhude bir çaba içerisindedir. 
Çünkü onlardaki yaşama sevincine işaret eden en önemli şey kıpır kıpır olmalarıdır. Çocuklar gülen, oynayan, tebessüm eden, nedensiz yere mutlu olan masum varlıklardır. Bu nedenle biz yetişkinler dahi yaşama sevincini ve mutlu olmayı onlardan öğreniriz. Bizi üzen önemli konularda dahi masum bir çocuk bakışı, gülen gözleri ile bize umut olur. Üzüntümüzü unutturan bu umut ve heyecanı her çocuğun gözlerinde okuyabiliriz.
Bu nedenle onlardaki heyecan ve hareketlilik mutlu olduklarını gösterir. Anne babalar bazen yoruldukları için de olsa gerek az da olsa onları frenlemeye çalışırlar ama fazlaca sessiz olduklarında da bilirler ki bir sorun vardır. Çünkü uslu ve sessiz bir çocuk mutlu değildir. Onların bir yaşlı gibi ağır davranışlar gösterip fazlaca sükût etmeleri hayra alamet değildir.
Bu son olsun dediğimiz kaçıncı tecavüz haberi olduğunu unuttuğumuz Adana’daki çocuğa tecavüz olayında aşağılık mahlûkun toplumda oluşturduğu haklı öfke ve üzüntüyü yaşayıp kahrolduk. Olayın nasıl gerçekleştiğini okurken dahi insanlığımızdan utandığım. Bu nasıl bir mahlûktur ki düşünmesi bile tiksindirici ve mide bulandırıcı olan bu olayı yapabilsin. Aşağılık adi herifin yaptıkları bu konuda daha çok önleyici gayret ve çabaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Fakat yaşanan olaylara baktığımızda sapıklığın ve aşağılaşmanın sınırlarının olmadığını görüyoruz.
Çocuklarımızı bu tür adi canlılardan korumak için her anne baba ve yetişkinin dikkat edeceği temel bazı konular vardır. Maalesef benzer olayın her yerde yaşanması ihtimali vardır. Bu nedenle bize uzak, burada olmaz deyip ihmal etmeye gelmez. Her şeyden önce çocuklarla sevgi, saygı ve güvene dayalı bir anne baba iletişim dili geliştirilmesi gerekir. Elbette olumsuz davranışları da eleştirilebilmeli fakat bunu yaparken kişiliği rencide edilmemelidir. Yani çocuk ne yaparsa yapsın anne babasının yanında olacağına ve kendisine destek olacağına dair inancı güçlü olmalıdır.
Çocuklarımız kendinden yaşça büyük ya da küçüklerle arkadaşlık etmemeleri gerekir. Çünkü arkadaşlık ilişkisinde bir eşitlik yoktur ve istismara açık kapı bırakır. Hatta çocuklarımızın yaşamında hiçbir boşluk olmamalıdır. Anne baba her daim çocuklarının nerede, kiminle ne yaptığından haberdar olmalı ve izlemelidir. Şüpheli gördüğü kişi ve ortamlara karşı daha duyarlı olunmalıdır.
Aile yaşamında da mahremiyete dikkat edilmelidir. Çocuğun izni olmadan onu öpmeye ve ona sarılmaya çalışmayınız. Hatta sağlık sorunu ve benzeri nedenlerden ötürü bedenine dokunmanız ve bakmanız gerekirse kendisinden izin alınız. Kıyafetlerini değiştirirken de mahremiyete dikkat edilmelidir. Bazen size “Hayır” dediğinde ona saygı göstererek “Hayır” deme becerisini geliştirmesine fırsat veriniz. Yakın akraba da olsa sıkıştırarak sevmek, büyüklerin elini öpmek dışında öpmesini ya da öpülmesine izin vermek gibi bedenin mahrem bölgelerine temas edecek dokunmalara izin verilmemelidir.
Evde internet varsa mutlaka güvenli internet kullanımını sağlayalım. Bilgisayar odasında değil oturma odasında olmalıdır. Böylelikle aile içi kontrol da sağlanmış olacaktır. Toplu taşımada ya da çarşıda denk gelen fakat çocuklarımızın tanımadığı eş, dost ve tanıdıklar için “haydi oğlum/kızım, amcaya merhaba de, elini öp” gibi telkinlerden uzak durulmalıdır. Bırakalım yeni tanıdıkları insanlara karşı biraz mesafeli veya çekingen olsunlar. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 1240 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum