1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Çocuklar yeteneklerine göre yönlendirilmeli
Çocuklar yeteneklerine  göre yönlendirilmeli

Çocuklar yeteneklerine göre yönlendirilmeli

Liselere giriş sınavında sorulacak soruları değerlendiren Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer,akademik anlamda başarının geleceğini,bu işin sadece sınavla bitmemesi gerektiğini,çocukların yeteneklerine göre yönlendirilmeli gerektiğini bildirdi

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) liselere giriş sınavı öncesinde soru örnekleri bilgisini paylaştıktan sonra yeni sistem ve sorularla ilgili eleştirilerde geldi. Sözel ve sayısal olarak iki bölümden oluşacak olan yeni sınav sisteminde toplamda 90 soru sorulacak. Sözel Bölümde Türkçe, inkılap tarihi, din kültürü ve yabancı dili içeren 50, 'Sayısal Bölümde ise matematik ve fen bilimlerini içeren 40 soru bulunacak. Sözel için öğrencilere 75, sayısal için de 60 dakika, yani toplam 135 dakika süre verilecek. Yeni sistemi değerlendiren Eğitim Birliği Sendikası Konya Şube Başkanı (Eğitim Bir-Sen) Nazif Karlıer, sayısal ve sözel bölüme ayrılan soruların çocukları akademik eğitime yönlendirme noktasında başarılı olacağı kanaatinde. Liselere Giriş sınavlarının 10 yılda 4 defa değiştiğine işaret eden Karlıer, “Eğitim çok önemli. 10 yılda 4’ten fazla eğitim sistemi değiştirirseniz başarı yakalayamazsınız. Orada bulunan FETÖ terör örgütü mensuplarının bu değişikliklerde başrol oynadığını düşünüyorum. Devlet artık kendi eliyle yapıyor ve TEOG’un kaldırılması da bunu gösteriyor” dedi. 
111.jpg
OKULLAR GİRİŞİMCİLİĞE TEŞVİK ETMELİ
MEB’in beceriye yönelik soruların sorulacağıyla ilgili açıklamasını değerlendiren Karlıer, şunları söyledi: “Beceriye yönelik soru soruyorsunuz ama çocuklarımıza beceri ile ilgili eğitim veriliyor mu? Öğrencileri ilkokuldan başlayarak becerilerine ve yeteneklerine göre değerlendirmemiz ondan sonra beceriye yönelik sınavlar yapmalıyız. Biz niye futbolda başarılı değiliz. Çünkü altyapı ve gelişime yönelik bir çalışma yok. Sadece sınavlarda beceriye yönelik sınavlar yapılıyor. Okutmadıktan sonra beceriye değil açık uçlu soru da sorsanız açık uçlu sorarsanız da bir şey fark etmez. Çocuklarımıza hayatta fayda sağlayacak bilgiler vermeliyiz. Okuyunca devlette iş sahibi olacakmış gibi bir düşünceye kapılmamalıyız. Bizim insanımız okullarda girişimci yetiştirmiyor. Çocuklarımıza girişimci bir ruh verilmelidir.”
MESLEK LİSELERİ MAĞDUR
En çok sorun gördüğümüz yer meslek liseleridir diyen Başkan Karlıer, “Meslek lisesinden yüksekokullara geçiş vardı ve bu geçiş kapatıldı. Öğrenciler meslek liselerinde zaten akademik bir eğitim almıyorlar. Peki siz akademik sorarsanız nasıl girecekler yüksekokula? Bu sorunun çözülmesi şart. Meslek yüksekokullarına geçişler için meslek liselerine kontenjan ayarlaması yapılmalıdır. Bu okullardan mezun olacak olan çocuklarımızın diplomasının bir karşılığı olması gerekiyor. Karşılığı olmayan diploma istemiyoruz. Devlet teşvik vererek iş yerlerine meslek liselerinden çocukların girebilmesi şartı koymalıdır” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.