1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. ÇOCUKLARDA İLETİŞİM BECERİLERİNİN ÖNEMİ
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUKLARDA İLETİŞİM BECERİLERİNİN ÖNEMİ

A+A-

Çocuklar doğumdan itibaren çevre ile doğrudan ya da dolaylı yollarla iletişim kurarlar. Bebeklik döneminde beslenmesinden bezinin değişimine kadar bir çok ihtiyacı karşılanırken annenin babanın tutumları çok önemlidir.
Bu ihtiyaçları karşılanırken anne ilgili, tutarlı ve şefkatli ise bebekte de bir güven oluşuyor. Bebek kendini güvende hissediyor ve daha çok olumlu etkileşim içerisine giriyor. Eğer anne ilgisiz, tutarsız ise bebek kendini güven içinde hissetmediği için daha az ya da olumsuz etkileşim içerisine giriyor. Hatta bebekken bile ihtiyaçları karşılanırken bebekle konuşmak, ona ne yapıldığını anlatmak onların anlama ve algılama becerilerini geliştirecektir.
Büyüme ve gelişme döneminde anne babanın sadece olumlu davranışlara gösterdiği tutum değil olumsuz davranışlara da gösterdiği tutum çok önemlidir. Çocukla ilgilenmek, konuşmak ve ona saygı duymak çocuğun kendini özgürce ifade edebileceği bir aile ortamı onun sosyal becerilerini geliştirecektir. Bu süreçte onu etkin dinlemek de önemlidir. Sözünü bitirmesini bekleyip öyle cevap vermek gerekir. Bu süreçte gelişimine uygun konularda kıyafet seçimi vb. küçük kararlar vermesi sağlanmalıdır. Hatta bazı zararsız sonuçları olacak kararlar alıp sonucunu yaşaması da güven duygusunu pekiştirecektir.
İletişim kurabilen, konuşan, duygularının farkında olan çocukların problem çözme becerileri de artacaktır. Bunun yanında daha az problemli davranış göstereceklerdir. Bu nedenle onların duygularını tanımaları için neler hissettikleri ve yaşadıkları ifade edilerek tanımaları sağlanabilir. Örneğin; “oyuncağını kaybettiğin için üzüldün. Peki neden kaybetmiş olabilirsin sence?” denilerek hem duygusu ifade ediliyor hem de neden kaybetmiş olduğu ile ilgili farkındalığı artırılmış oluyor. Bu yaşantı çocukta sorumluluk bilincini geliştirirken duygularını da tanımasına destek olmaktadır.
Küçükken kendine değer verilmemiş ve saygı gösterilmemiş çocuklarda ergenlik döneminde değersizlik duygusu gelişebiliyor. Kendini yetersiz, değersiz ve önemsiz hissetme birçok problemin de kaynağı olabiliyor. Bu nedenle çocuklarımızı her denileni yapan değil bazen sorgulayan, eleştiren ve kendini ifade eden bireyler olarak yetiştirmeliyiz. 
Çocukların bütün bu sağlıklı gelişim özellikleri kazanmaları için de anne baba tutumları birinci derecede etkili vs önemlidir. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 702 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.