1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuklarda Olumsuz Davranışlara Çözüm Önerileri
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarda Olumsuz Davranışlara Çözüm Önerileri

A+A-

Birçok anne babanın kendisini çaresiz hissettiği başlıca sorunlardan birisi, çocuklarında gördüğü davranış problemleridir. Fazlaca göstermiş oldukları ilgi ve desteğin bile yeterli olmadığını gördüklerinde anne babalık rollerini sorguladıklarını ve üzüldüklerini görmekteyiz.

Kişisel hayatımız ve mesleki çalışmalarımızda gördüğümüz bazı anne babalar, her şeyi denemelerine rağmen sorunların çözülmediğini aksine daha da arttığını söylemektedir.  Bunun en önemli nedeni yanlış teşhis ve yöntemlerdir.

Çünkü bazı gelişimsel sorunlara baskıcı ve dayatmacı bir yaklaşım sorunu daha da büyütmektedir. Anne babaları çocuklarıyla alakalı en sık rahatsız eden sorunlar internet kullanımı, ders çalışmamak, kötü arkadaş, yaramazlık olarak nitelendirilen hareketlilik veya çekingenlik gibi davranış sorunlarıdır.

Çocuklarda ilk olarak olumsuz davranışlar fark edildiğinde öncelikle gözlem yapılarak sıklığı ve derecesi tespit edilmelidir. Çocukların süreklilik arz etmeyen olumsuz davranışlarına tepki vermeden önce kısa bir süre görmezden gelinmesi denenebilir. Çünkü olumsuz davranışıyla anne babasının ilgisini ve dikkatini çektiğini gören çocuk bunu sürdürmek isteyebilir.

Bütün sorunlara doğru bir yaklaşımla yaklaşıldığı zaman çözüm konusunda ciddi yol alınabilir. En başta sorunun tanımlanması ve ifade edilerek çocuklarda olumsuz davranışlarıyla ilgili farkındalık sağlanması gerekmektedir. Çocukla, devam eden sorunlu davranışının çözümü konusunda uzlaşmacı bir dil geliştirmek en etkili yollardan birisidir. Örneğin, uzun süreli internet kullanımının dersleri ve ailesini ihmal etmesine neden olduğunu, sağlık konusunda zararlı etkileri olabileceği anlatılarak başlanmalı ve süreli kullanım konusunda önerileri de alınarak değerlendirme yapılmalıdır. Derslerini yaptıktan sonra günde 1-1,5 saat gibi ya da sadece hafta sonları gibi bir anlaşma yoluna gitmek yararlı olabilir.  

Ders çalışma alışkanlıklarını da gözden geçirip birlikte sorunların tespiti ve çözüm arayışları geliştirmeye çalışılmalıdır. Dikkat eksikliği, dersi dinlememe, psikolojik sorunlar ve derslerin evde tekrar edilmemesi gibi konularda kendisinin de öneri ve eleştiri getirdiği bir tartışma yararlı olacaktır. Burada anahtar davranış anne-babanın çocukla konuşması ve birlikte çözüm arayışıdır. Çocuklar doğrudan uzun nasihatlere karşı direnç göstermekte ve kendilerinin anlaşılmadığını hissettiklerinde ise inatlaşma eğilimi göstermektedir.

Olumsuz davranışı neden yaptığını anlaması için duyguları ve düşüncelerini fark etmesini sağlamak gerekir. Çünkü gelişimsel sorunlar hemen çözülecek sorunlar olmayıp zamana ihtiyaç vardır. Özellikle ergenlik döneminde dışarıdan bir otorite desteğine ihtiyaç duysalar da öncelikle uzlaşmacı bir dil ve yaklaşım sergilemelidir. Ergenler kendi görüşlerine değer veren bir ebeveyn yaklaşımına karşı uzlaşmaya ve ikna olmaya daha eğilimli olmaktadır.

Çocuk ve ergenler anlaşıldıklarını hissettiklerinde daha huzurlu ve güvenli olurken uzlaşmaya ve iletişime açık bir tutum izleyeceklerdir. Devam eden sorunlarda ise bir uzman yardımıyla ödül-ceza ve davranışçı yöntemlere başvurulmalıdır. Selam ve dua ile.

 

Bu yazı toplam 556 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.