1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuklarda Yaramazlığın Nedenleri Ve Çözüm Yolları
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarda Yaramazlığın Nedenleri Ve Çözüm Yolları

A+A-
Emekleme dönemiyle birlikte çevreyi tanıma ve öğrenmeye çalışan çocuklar anne-baba yaklaşımlarına göre sınırlarını da öğrenmektedir.

Neyin doğru-yanlış veya neler yapabileceklerinin sınırları bu dönemde öğrenilmektedir.
Yani hangi davranışlarının onay gördüğü ya da görmediği sonraki davranışları için referans olmaktadır. 
Bu nedenle erken dönem aile yaklaşımları çok önemlidir. Çocukların çevreyi keşfetme döneminde anne-baba ilgisi ve desteği sadece destek, pohpohlama veya motivasyon olarak algılandığı için çocuklarda yaramazlık olarak ifade edilen davranış sorunlarına neden olmaktadır. Aile içinde aşırı ilgisizlik ya da aşırı ilgi nedeniyle fazlaca övgüye mazhar olmuş çocuklarda aşırı bir özgüven patlaması ve bencillik oluşmaktadır.

Aşırı çocuk merkezli bir yaklaşım gösteren ailelerin çocukları okula başladığı zaman davranış problemleri ile karşımıza çıkmaktadır. Çünkü aile ortamında aşırı ilgi ve alaka gördüğü, istekleri de çabucak karşılandığı için daha aşırı talepkar, bencil ve gerektiğinde saldırgan olabilmektedir. Bu nedenle aileler, kendilerini aşırı zorlayan talepleri için çocukları frenlemeli ve uygun zamanda bu taleplere karşılık vermelidir.

Bu çocukların daha makul toplumsal kurallara uygun davranışlar geliştirmeleri için anne-babalar demokratik ve hoşgörülü bir tutum sergilerken anne-baba rolünü de ihmal etmemelidir. Çünkü anne babalar demokratik olmakla çocuğun her dediğini kabul etmek olarak algılamaktadır. Eğer çocuğun talepleri yer, zaman ve imkânlar açısından anne-babayı zorlayacaksa nedenleri ile açıklayarak bunu yapamayacaklarını ifade etmelidir. Bu durumda çocuk ağlamaya, tepinmeye başlayarak anne-babaya istediğini yaptırmak ister. Anne-babalar bu durumlarda karar verirken net olmalıdır. Eğer çocuk ağladığı için rüşvet verilip susturulmak istenirse o an için sorun çözülmüş olur.  Bu durumda verilen rüşvet çocuğun hoşuna gitmiştir ve birkaç denemeden sonra ağlayarak, tepinerek aşırı isteklerini karşılatmayı öğrenmiş olduğu için bu yolu daha çok deneyecektir.
Bu konuda anne-baba gerçekten bu isteği yerine getirmekte-getirmemekte kararlı, net ve açık bir duruş sergilemelidir. Çocuğu kandırmadan “Ben Dili” ile neden o isteği yapamayacağını ifade etmelidir. Örneğin, soğuk bir havada dondurma isteyen 4 yaşındaki bir çocuk, annenin alamam demesinden sonra kendini yerlere atmaya başlamıştır. Böyle yaptığı için dondurma alınırsa hem sağlık açısından riskli bir tutum hem de çocuğun bu davranışını pekiştirmiş oluyoruz. Bu konuda toplumsal bir sorun olarak çevreden “bu yakışıklıyı veya güzel kızı ağlatmayın diyen bir iyi insan! ya da büyük anne-baba varsa işiniz biraz daha zor olmaktadır.

Çocuklara bazen “Hayır” demeyi de öğrenelim.
Anne babalar çocukların isteklerini karşılarken yer, zaman ve ortam açısından uygun olup olmadığına baksınlar, uygun değilse hayır desinler. Makul olmayan isteklerine hayır dediklerinde ağlayan ve tepinen çocukları sussun diye verilen rüşvetlerin, çocuklarda alışkanlık kazanmalarına ve olumsuz davranışlarına pekiştirmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle erken çocuklukta verilen rüşvetler, çocukların yaşıyla büyümediği için sonraki dönemlerde çocuklarda davranış bozukluklarına ve aile içi iletişimsizlik sorunlarının kaynağını oluşturmaktadır.
 Bu nedenle aileler, çocuklara karşı tutarlı olmalı, onlarla konuşan, tartışan bir yaklaşım izlemeleri, bazen de “Hayır” dedikleri aşırı talepleri için nedenleri açıklamaları ve geri adım atmamaları çocukların sınırlarını öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Selam ve dua ile.
 
  
Bu yazı toplam 968 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.