1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuklardaki İstenmeyen Davranışlar–2
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklardaki İstenmeyen Davranışlar–2

A+A-
İstenmeyen davranışlara karşı ödül-ceza önemli bir eğitim ve terbiye aracı olabilmektedir. Fakat burası çok önemlidir, ödül konusunun anlaşıldığını düşünmekle beraber, ceza konusu yanlış anlaşılmaya müsait bir konu olmaktadır. Çocuğun edindiği bir kazanımını geri almak yerine ödülden mahrum bırakmayı denemek ve nedenini açıklamak en uygun ceza olacaktır. Çocuğa ait olmuş bir araç-gereç ya da mevziyi! geri almak çocuklarda inatçılık ve iletişimsizliğe neden olmaktadır.
Çocuklar, elinden bir oyuncağının ya da kendisine verilmiş olan bir hak ’tan geri adım atmak konusunda isteksizdirler ve çoğunlukla bu çözüm olmamaktadır. Çünkü ebeveynin uzun uzun nasihatleri o oyuncak ya da kazanılmış hak ’kın! yerini tutmamaktadır. Hatta değil çocuklar, yetişkinler bile, kendilerine verilmiş bir ödül ya da başka bir şeyin geri alınmasını kabul etmezler ve rahatsızlık duyarlar. Bu çözüm gibi görünse de çocuklarda içeriden bir olumlu değişikliğe neden olmuyor ve direnç oluşturuyor.
Bu nedenle olumsuz davranışlarda baş ederken öncelikle görmezden gelme, uyarmak, ben dili ile duygularımızı ifade ederek söz konusu davranışın hoşumuza gitmediğini ifade etmek ve nihayetinde çocuğun kişiliğinin değil de davranışının cezalandırılması süreci uygun olacaktır. Çocuğun cezayı, kendi varlığına değil de, olumsuz olduğu düşünülen davranışa yönelik olduğunu idrak etmeli ve algılamalıdır. Ebeveynler de bu konuya vurgu yaparak çocuğun bunu ayırt etmesini sağlamaları gerekmektedir.
Kişilik ve davranışın ayırt edilmesi çocukta, olumsuz olanın kişiliğinin ve varlığının değil de, davranışının değişmesi gerektiğinin anlaşılması ilişki ve iletişimin devamına olanak vereceği için aile içi ilişkileri güçlendirip pekiştirecektir.
Genellikle çocukların kişiliği ve olumsuz davranışın ayırt edilemediği durumlarda çocuk ailenin çaba ve gayretini kendisine karşı şahsileştirerek, kendisini önemsemediklerini ve değer vermediklerini düşünerek direnç gösterirler. Aile de çocuğu anlamak yerine baskı ve dayatmaya başvurduğu zaman sorun daha da büyümüş olarak karşımıza çıkmakta ve sorunun ilk halinden daha farklı ve büyümüş olarak çözülmesi daha da zorlaşmaktadır.
Bu bilgiler ışığında istenmeyen olumsuz davranışların istenen olumlu davranışlara dönüşmesi ve gelişmesi için çocukları ve çocuk davranışlarını iyi anlamak için dikkatli bir gözlem yapmak gerekmektedir. Tanımak ve anlamak için çocukların davranışlarını izleyip gözlem yapmak çok faydalı olacaktır. Çünkü bilinmeyen belirsizdir, belirsizliğe çözüm bulmak güç olur. Bu nedenle çocukları ve çocuk davranışlarını bilip, tanımak ve anlamak çocuk eğitiminde vazgeçilmez bir önkoşuldur. Selam ve dua ile.
 
Bu yazı toplam 165 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.