1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Çocuklarımız
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarımız

A+A-

Çocuklarımız bizim en büyük ve geleceğimizi emanet edeceğimiz kimselerdir. Onların her şeyi bizim sorumluluğumuzdadır.
Onların her alanda sağlık ve iyi yetişmesi gerekir. Çocuklarımıza örnek olmalıyız. İyi eğitim almasını sağlamalıyız. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuz, onların huzursuzluğu bizim huzursuzluğumuz demektir.
Çocuklarımızı eğitim ailede başlar. Baba ve annenin evladına sevgisi yaratılıştandır. Ancak bu sevgi çocukların terbiyesine mani olmamalıdır. Çocuğa küçüklüğünde faydalı huylar edinme, zararlı alışkanlıklardan kaçınma gibi her ne öğretilirse beynine o yerleşir. Bu nedenle ana ve babalar çocuklarına dünya ve ahreti için faydalı şeyleri anlatıp, okumalı, dinini ve diyanetini tanıması için gayret gösterilmelidir. Bir baba ve ana için evladını sevmek böyle olur. Yoksa çocuğa yalnız kendi istek ve heveslerinin peşine bırakmak sevmek değil, ona yapılan en büyük kötülüktür.
Çocuklar, aileler için birer nimettir. Yüce yaratanın ihsanıdır. Peygamber Efendimiz “Bir evde bir erkek çocuk doğduğunda onların arasında evvelce bulunmayan bir izzet, kuvvet, şeref gelmiş olur” buyurmuştur.
İşte bu yavruların kadrini bilmeli, güzelce de terbiye etmelidir. Çocukların güzelce tahsil ve terbiyelerine dikkat etmeyenler nail oldukları bu nimetin kadrini bilmemiş, vazifelerinde de büyük bir hata işlemiş olurlar. Çünkü hayatlarına sebebiyet verdiğimiz yavruların dini, ahlaki terbiyelerine dikkat etmek, onları dinin emirlerini alıştırmaya çalışmak bizim için önemli bir görevdir. Çocuğun terbiyesi işinde asla ihmal edilmemelidir. Kendi çocuklarını güzelce terbiye etmeye çalışmak, her ailenin en başta gelen ödevlerindendir. Burada yapılacak dikkatsizliğin zararları yalnız o aileye ve kişiye değil, bütün cemiyete, insanlığa yansır.
Baba ile annenin terbiye etmediğini zaman terbiye eder ama, acıları her daim sürer. Zamanın terbiye etmediğini ise ahrette cehennem terbiye eder.
Bunun yanı sıra eğitim ve öğretim ve disiplin, terbiye okullarda da yapılmaktadır. Okullarda bu işi öğretmenler yapmaktadır. Öğretmenlerimize de bu konuda büyük iş düşerken, aileler öğretmenlere yardımcı olmalıdır.
Çocuklarımız büyüdükçe ana ve babasına olan sevgisi kendisine öğrettikleri ilim, kazandırdıkları marifet ve sanat ölçüsünde artar.
Çocuklarımıza hiçbir zaman kötü söz söylememeli, yanlış ve istemediğimiz hareketleri karşısında bile beddua etmemeli, hayır duası yapmalıyız.
Allah’ü Teala Bakara suresi 128. Ayet-i kerimesinde :”Ey Rabbimiz, hem bizi yalnız senin için boyun eğen Müslüman kıl ve zürriyetimizden yalnız senin için boyun eğen bir Müslüman ümmet meydana getir” buyurmaktadır.
 

Bu yazı toplam 249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.