1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuklarımız zehirleniyor
Çocuklarımız zehirleniyor

Çocuklarımız zehirleniyor

Çocukların yetiştirilmek üzere, bilgili, ahlaklı ve daha sağlıklı bir birey olması için gönderdiğimiz okullarda kötü alışkanlıklar ediniyorlar. Sigara içme gibi kötü alışkanlık edinen öğrenciler, ders arasında dinlenmeye değil, sigara içmeye çıkıyorlar.

A+A-

Türkiye’de sigara içme yaşı her geçen gün düşüyor. Kapalı alanlarda sigara yasağına rağmen, özellikle gençler arasında daha çok özentiyle başlayan sigara alışkanlığı yaygınlaşıyor. Özellikle öğrenciler arasında sigara kullanma oranı tedirgin edici boyutlara ulaşıyor. 2016 - 2017 eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından okullarda objektiflerimize takılan bu kareler ne Konya’ya ne de eğitime yakışmadı. Öğrenciler ders aralarında ve okul çıkışında okulun önünde toplanarak sigara içiyorlar. Ne güvenlik görevlileri ne de okul idarecilerinin öğrencilere bir şey dememesi ve sigara içmelerine karışmamaları, sigara içme yaşının gün geçtikçe düşmesine neden oluyor.

SİGARA BAŞLAMA YAŞI DÜŞÜYOR
Türkiye'de sigaraya başlama yaşı her geçen gün düşüyor. Kapalı alanlarda sigara yasağına rağmen, özellikle gençler arasında daha çok özentiyle başlayan sigara alışkanlığı yaygınlaşıyor. Özellikle öğrenciler arasında sigara kullanma oranı tedirgin edici boyutlara ulaşıyor. Henüz ortaöğretim ve Lise çağındaki öğrenciler, okullarındaki ders saatleri aralarını sigara içmek için kullanıyor. Birçok lise öğrencisi, okullarındaki teneffüs saatlerinde okul sınırları dışına çıkarak sigara içiyor.

İDARECİLER UYUYOR
Öğrencilerin, teneffüs aralarında okul dışına çıkarak sigara içmelerine rağmen okul idarecileri girişimde bulunmadığı görülüyor. Öğrenciler, topluluk halinde ya da 2-3 kişilik arkadaş grubuyla okul yanındaki yerlerde teneffüsün bitiş saatine kadar sigara içiyor. Fotoğraflarda görüldüğü üzere okulun çıkış kapının önünde yaşları 13-18 arasında değişen çocukların çok rahat bir şekilde sigara içtikleri gözlemlenebiliyor.

YETKİLİLER DEVREYE GİRMELİ
Okullarda çocukların sigara gibi kötü alışkınlıkların önüne geçebilmek için çalışmaların arttırılması gerekiyor. Ortaokul ve lise öğrencilerinin rahat bir şekilde sigara içmesi gelecek nesillerin sağlıklı ve bedensel yeterlilikleri kaybetmeleri anlamına geliyor. Gelecek neslin sigara gibi kötü alışkanlıklarla bozulmasını engellemek için, gerek okul idaresi, öğretmenler, veliler ve Milli Eğitim Bakanlığının devreye girmesi ve herkes elini taşın altına koyması gerekiyor.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE YASAK
Kamuya açık mekanlarda, üzeri kapalı tüm bölgeleri sigara dumanından arındıracak yasanın yürürlüğe girmesinin ardından önlemler artırılmıştı. 19 Temmuz 2009'dan itibaren uygulanan sigara yasağı çerçevesinde sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti veren yerlerde sigara satışı yapılmayacaktı. Özellikle 18 yaşından küçüklere, her ne olursa olsun sigara satışı yapılmayacağı kanunla belirtilmişti. Ancak görülen o ki, kimsenin ne kuralı bildiği ne de uyguladığı görülüyor. 15 yaşlarındaki genç çocukların zehirlenmesi için satışlar yapılmaya devam ediyor. 18 yaşından küçüklere sigara satmak yasak olmasına rağmen cezaların caydırıcı olmaması yüzünden genç zihinler maalesef zehirleniyor.

SİGARANIN ZARARLARINI İYİ ANLATMAK LAZIM
Öğrencilerin sigara içmelerindeki temel sebeplere bakıldığında, bu zararlı maddelerin riskleri öğrencilere ve ailelerine yeterince anlatılamaması, bilincinde olunmayan zararlı madde risklerinin hafife alınması şeklinde sıralanıyor. Bazı durumlarda da; riskler öğrenciler tarafından yeterince biliniyor ve algılanıyor olsa bile; öğrenciler gelişimleri gereği risklerin gelecek yaşamları üzerindeki vahametini tam olarak kavranıp, önemsemiyor. Öğrencilerin sigara içmekten çekinmemeleri noktasında ki bir diğer etmen ise, merak duygusunun korku duygusunu bastırması olarak ön plana çıkıyor./Mesut Ercüment-Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum