1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Çocuklarımızı Çaktırmadan Sosyalleştirdiler
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarımızı Çaktırmadan Sosyalleştirdiler

A+A-

"İyi niyetli ve yardımsever bir arkadaşımla bir gün doğada gezinirken, kozasından çıkmaya çabalayan bir kelebek gördük. Kelebek kozanın lifleri arasından sıyrılmaya çalışmaktaydı. Yardımsever arkadaşım hemen kelebeğin imdadına koştu. Dikkatlice kozanın liflerini sıyırdı, kozayı araladı ve kelebeğin fazla çabalamadan kozadan çıkmasını sağladı.
Ancak kelebek kozadan kolaylıkla çıktıysa da, biraz çırpındı ve uçamadı. Yardımsever arkadaşımın göz ardı ettiği gerçek şuydu:
Kanatlar ancak kozadan çıkma çabalarıyla güçlenir ve uçuşa hazırlanır.
Kelebek kendini kurtarma çabalarıyla aslında kaslarını geliştirmekte, kendini ayakta tutacak, güçlü kılacak, uçmaya hazırlayacak hareketleri çabalarıyla öğrenmekteydi.
Yardımsever arkadaşım işini kolaylaştırarak kelebeğin güçlenmesine engel olmuştu. Kelebek hiçbir zaman özgürlüğü tanımadı, hiçbir zaman gerçekten yaşayamadı.”
Psikiatr Ruth Sanford’un bir yazısından alınan bu kısa öykü bana Komek tarafından bu yıl gerçekleştirilen “Komek Yaz Okulu” projesini hatırlattı. Çocuklarımıza hangi eğitimiz ne zaman ve ne şekilde verileceği konusunda yapılacak hatalar ileride çocuklarımız için belki de kalıcı problemlere yol açacaktır. Tam da bu noktada bu proje aslında çocuklarını yaz tatilinde zaptedemeyen aileler için büyük bir nimet oldu. Kozadan çıkmak için çabalayan bir kelebek gibi olan yavrularımız Komek Yaz okulu ile kendini geliştirerek birey olmanın farkına vardılar.
Çocukluğumuzdan bu yana yaz tatili ile birlikte evlerde klasik bir diyalog yaşanır.

- Yarın Kur’an Kursu’na başlıyorsun.
Birçoğumuz gitmişizdir mahallemizin camisine yaz tatili boyunca. Camimizin hocası tek başına hepimizin Kur’an-ı Kerim veya cüz öğrenmemiz için kendisini neredeyse feda ederdi.
Yaklaşık 11 yıldır Konya’da eğitim faaliyetlerini yürüten Komek bu yıl çocuklar için bir taraftan milli ve manevi değerlerimiz konusunda far-kındalık oluşturup, dinimizi öğrenirken, diğer taraftan sanat ve spor etkinlikleriyle kendilerini geliştirmelerine olanak sağladı. Komek Yaz Okulu bu yıl Konya’nın birçok ilçesinde 20 binin üzerinde çocuğa hizmet verdi.
Çocuklarımızın gençlerimizin zihnen ve bedenen sağlıklı bir nesil olarak yetişmeleri adına bu tür uygulamaların ülke geneline yayılması elbette tek dileğimizdir.
Komek Yaz Okulu bu yaz çocuklarımıza sadece dinini öğretmedi. Çocuklarımızı çaktırmadan sosyalleştirdi. Yani çocuklar kişilik kazanarak belli bir toplumsal çevreye hazırlanarak, toplumla bütünleşmeye başladı.

Dinimiz ve Değerler Eğitimi, Spor Eğitimi ile Sanat Eğitimi alan çocukların elbette yaz tatili boyunca bilgisayar başında sosyal siteler ve oyun siteleri arasında mekik dokuyan akranlarından hayatta bir adım öne geçtiklerini farkediyoruz.
Öğrenciler, el becerisine uygun olan Ud, Keman, Ney, Piyano, Gitar, Bağlama, Tezhip, Keçe, Örgü, Resim, Kağıt Katlama (Origami), Ebru, Hat, Fotoğraf, Drama, Dokuma, Seramik, Sabun Yapımı, Takı Tasarım, Ahşap Boyama gibi 20 farklı branştan 3 tane seçmeli ders tercih ettiler.
Konya’da birçok çocuk bu yıl Komek Yaz Okulu’na gitti. Hayatında ilk kez Ebru sanatını icra edenler, her hafta yüzme dersi alanlar, Beyşehir’e giderek, Eşrefoğlu Camii’nde namaz kılanlar oldu. Eflatunpınar’ı gezerek, Beyşehir Gölü’nün tadını teknede balık ekmek ile çıkaranlar oldu.
Din eğitiminin yanısıra, okçuluk sporunu öğrendi çocuklarımız. Gitar çaldılar, masa tenisi oynadılar. İç geçirdik sürekli “-Şimdi çocuk olmak vardı” dedik.
Geçtiğimiz perşembe günü final gecesi yapılan Komek Yaz Okulu’nun final gecesinde derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Gecede bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, öğrencilere bir de müjde verdi. Eğitim dönemi boyunca KOMEK merkezlerinin cumartesi ve pazar günleri, Kur’an-ı Kerim, sanat, spor ve yüzme eğitimleri için her gruba yarım gün olmak üzere açık olacağını söyleyen Akyürek elbette öğrencilerden alkış aldı.
Bu yaz gerçekten çocuklarımız için farklı bir yaz oldu. Eğitimleri için gerekli tüm kitaplarını aldılar. Her yaş grubu için ayrı bir eğitim vardı. Bu projenin Konya’da bugüne kadar gerçekleşen en önemli sosyal projelerden biri olduğunu iddia edebiliriz belki de.
Bu yaz çocuklarımız Komek Yaz Okulları’nda oğlumun söylemi ile çocuklar neredeyse sosyalleşmekten öleceklerdi.
Bu projenin her yıl çığ gibi büyüyeceğine ve ülkemiz için örnek olacağına inandığımızı belirtiyor, Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek olmak üzere, Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu ve ekibine kolaylıklar diliyoruz.

Bu yazı toplam 303 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.