1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Çocuklarımızı Kontrol Altında Tutalım
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarımızı Kontrol Altında Tutalım

A+A-

Gelecek hafta okullarımız sömestre tatili bitiyor ve açılıyor. Çocuklarımız ve gençlerimiz formalarını giyinip bir kısmı sabahın köründe okullarına gidecekler. İkinci dönemin tüm öğretmenlerimiz, tüm çocuklarımız ve tüm gençlerimiz için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.
Öğrencilerimizin ailelerine, kardeşlerine, arkadaşlarına ve en önemlisi topluma faydalı birer nefer olmaları hepimizin ortak temennisidir. Çünkü yeni nesiller ülkemizi geleceğe taşıyacak ve kendi yaşamlarını en doğru sacayakları üzerinde yükselteceklerdir. Bugün gelinen noktada bir şeylerin eksik kaldığını birlikte gözlemliyoruz. Günümüz gençlerinin sanal âlem saplantısından kaynaklanan dikkat eksiklikleri ve gergin psikolojik yapıları gelecek için negatif sinyaller vermektedir. Görünen o ki Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuya kalıcı çözüm getirecek bir çaba içerisinde değildir.
O zaman şu kıt aklımla ben bazı tavsiyelerde bulunayım. Sizlerde yanlışım varsa beni uyarın.
Evdeki TV’ler ferdi davranışları tanzim etmede başrol görevi üslenmiştir. Bırakın çocuklarımızı ve gençlerimizi yetişkinlerin dahi davranışlarına doğrudan tesir edecek birçok yanlışa kapı aralamakta ve gün geçtikçe bu durum içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. TV dizilerinde ki bazı karakterlerin olgunlaşmamış kişilerin beyin fonksiyonlarını etkilemekte ve kendilerini sahte kahramanların yerine koyacak duruma düşmelerine kadar giden etkiler yaratmaktadır. Tabi ki TV gerçeğini yok sayamayız. Ama en azından az önce dile getirdiğim tehdidi bertaraf edebilme adına bir takım önlemleri alabilmeliyiz. Mesela, televizyon herkesin görebileceği bir yerde kontrollü bir şekilde program dâhilinde saat sınırlamasıyla seyredilmelidir. Seyredilmesi sakıncalı bulunan programlar seyredilmemelidir. Örneğin TV dizilerinde ki kahraman rolünü oynayan kişinin oynadığı sahnelerde ki önüne geleni sözde adalet adına tavuk keser gibi bıçaklaması ya da silahla taraması sakıncalı olup, kişiliği oturmamış kişilerin zihninde doğru bir hareketmiş gibi algılanabilmektedir. İspat mı istersiniz? O zaman dilediğiniz ulusal ya da yerel basının üçüncü sayfasını okuyunuz. Ya da herhangi bir TV kanalının ana haber bültenini dinleyiniz. Yine herhangi bir dizide ki bol cafcaflı hayata özendiren, su gibi paraların harcandığı, lüks araçlara binildiği sahneler sonucunda bazı kişiliklerin bunu soruna çevirip hırsızlığa meylettiği de acı bir gerçektir. Ya da kadın erkek ilişkilerinde ki cinsel sapmaların yoğun yaşandığı cezbedici aşkların yaşandığı dizilerinde izleyicilerden bir kısmını özentiye götürdüğü ve cinsel kontrolün elden çıktığı, şehvetin verdiği azgınlıkla çevresine zarar verdiği de bir gerçektir.
Peki, ne yapmalıyız? Sakıncalı programlar listesi hazırlayalım. O dizinin ya da filmin niçin seyredilmemesi gerektiğini konuşarak karara bağlayalım. Örneğin az önce dediğim gibi, öğrencilerin gelişimlerine uygun olmayan çarpık aşk ilişkilerini, şiddeti, madde kullanımı özendiren yayınların üstünü çizelim. Ama bir konuya da karar verelim. Bu yasak sadece çocukları değil tüm aile üyelerini kapsamalıdır.
Birde çocuklarımız okula cep telefonu götürmemelidir. Hatta telefon şifresi bilinmeli ve çocuk okuldayken kimlerle iletişimde olduğu, neler paylaştığı, kullandıkları üslup vb durumları takip edilmelidir. Bugünkü öğrencilerin kullandıkları üslup, ne aile terbiyemize, ne şanlı geçmişimize, ne de bir Müslümana hiç ama hiç yakışmamaktadır. Geçenlerde babacığım bahsetti. Belediye otobüsünde seyir halindeyken arka sırada oturan kız öğrencilerin konuşmalarına kulak misafiri olmuş. (Zaten kulak misafiri olmaya gerek yok. Yüksek sesle edepten yoksun her şey ortalıkta konuşulur oldu.) Bu kız öğrencilerin konuşmalarında en argo tabirleri etraflarını umursamadan konuştuklarına üzülerek şahit olmuş. Ne isterseniz var. Buradan paylaşmaktan imtina ediyor ve hicap duyuyorum.
Evde bilgisayar kullanımı da sınırlı ve kontrol altında olmalıdır. Mümkünse bilgisayarlar ortada herkesin görebileceği bir odada ekran herkese dönük olacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır. Ders dışı bilgisayar kullanımı günlük bir süreye bağlanmalıdır. Birçok ailenin yaptığı “Aman ayağımıza dolanmasın da bize ilişmesinde” mantığı ciddi yanlıştır. Çocukların twitter ve facebook gibi sosyal ağları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
Hep üzülmüşümdür. Şu liselerde ki gençlerimizin kontrolden çıkan davranış ve ahlaki ikilemde kalan çıkmazları için ne gibi önlemler alınıyor? Özellikle ağızlardan çıkan ifadeler, öğretmenleriyle olan diyaloglar, arkadaş arası iletişimde ki nahoş ve saçma tarzlar için yetkilileri çabaya yönlendiren bir çalışma var mı?
Öğrenciler arasında ahengi bozan ahlak yoksunları için yaptırımlar uygulanacak mı? Onları ıslah edici projeler çalışılıyor mu?
Daha önce bir yazımda dile getirmiştim. Okul giriş ve çıkışlarında anne ve babalarını bilgilendirmek amacıyla uygun bir amaca hizmet eden cep telefonları için tüm sınıflarda özel bir dolap bulundurulmalı ve tüm telefonlar kapatıldıktan sonrası sınıf mümessili tarafından toplanarak dolaba kilitlenmelidir. Son ders zili çalıncaya kadar da o dolap açılmamalıdır.
Lütfen, en değerli varlıklarımıza sahip çıkalım. Onlar bize rabbimizin emanetidir. Onların yapacağı her yanlıştan hepimiz sorumluyuz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.