1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuklarımızı koruyamıyoruz
Çocuklarımızı koruyamıyoruz

Çocuklarımızı koruyamıyoruz

Çocuk istismarına yönelik açıklanan rapora göre, dünyada son 4 yılda çocuklara yönelik şiddet ve istismar olayları yüzde 90 arttı.

A+A-

Suçların artmasındaki en büyük neden ise cezaların yetersiz olması.Vatandaşlar çocuk istismarı konusunda yaşanan gelişmeleri endişe ile takip ederken, cezaların kamu vicdanını rahatlatması gerektiği konusunda birleşiyor. 
ADLİYEYE VE BASINA YANSIMAYAN OLAYLAR DAHA FAZLA
Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, konu ile ilgili gündeme gelen kimyasal hadım cezasını desteklediklerini ifade etti ve başka tedbirlerinde oluşturulmasını gerektiğini söyledi. Başkan Bulan, “Bugün toplumumuzda istismar konusu gündeme geliyor ve vatandaşlar tepkisini ortaya koyuyor. Ancak maalesef istismar ve şiddet konusunda bildiğimizin aksine adliyeye yansımayan birçok olay var. Adliyeye yansıyıp, basına yansımayan olayların da olduğunu düşünürsek gerçekten vahim bir tablo ortaya çıkıyor. Baktığımızda dünyada en gelişmiş dediğimiz ülkelerde bile çocuk istismarlarının olduğunu görüyoruz. Gelişmiş ülkelerde bu durumlar yaşanırken, az gelişmiş ülkelerdeki yaşanan olaylar çok şaşırtıcı değil. Ülkemize baktığımızda gerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gerek diğer kurumların çocuk istismarı konusunu derinlemesine incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Ceza konusunda ise caydırıcı önlemler getirilmeli, cezalarda indirim yapılmamalı. Kimyasal hadım cezasını da destekliyorum” diye konuştu.
evler-tek-tek-dolasilmali!-(1).jpg
SORU SORULMALI, TETKİK EDİLMELİ

Cezaların arttırılmasının tek başına yeterli olmadığını savunan Hayrettin Bulan, “Toplumumuzda istismar konusunda bir hassasiyet oluştu ve cezaların yaptırım gücü konusunda birliktelik var. Ancak istismar konusunda yalnızca cezai müeyyide de değişiklik yeterli olmaz. Önceki yıllarda evlere gelen nüfus görevlileri gibi gruplar oluşturulması gerekiyor. Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, kurumlar ve sağlık çalışanlarından oluşturulacak gruplar evlere tek tek giderek tetkikler yapmaları lazım. Şehirlerin nüfus yoğunluğuna göre oluşturulacak komisyonlarda gruptaki görevliler sordukları sorularla ve tetkiklerle notlar almaları, evleri tek tek dolaşmaları gerekiyor. Böyle bir uygulamaya gidildiği takdirde çocuk istismarı konusunda yüzde 90 azalma görülecektir. Daha önce istismar yaşandığı evlerde ise genel tarama harici olarak özel olarak da kontroller yapılmalı. Çünkü istismar suçunun tekrarlanmaması için öncesinde ve sonrasında gerekli önlemler uygulanmalı” diyerek son verdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.