1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocukların geleceği sömürülüyor
Çocukların geleceği sömürülüyor

Çocukların geleceği sömürülüyor

Çocuk işçiliği sorunu, gelişmekte olan her ülke için olduğu gibi, Türkiye için de önem taşıyan bir konu haline geldi. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaşmış durumda.

A+A-

"Türkiye’de Çocuk İşçi Olmak" adlı rapora göre, ülkede çalışan çocuk sayısı 2 milyona yaklaştı. 2016 TÜİK verilerine göre çocuk işçilerin yüzde 78’i kayıt dışı çalışıyor. 2016 yılında 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı 708 bin. Bu çocukların 558 bini kayıt dışı çalıştırılırken, 150 bini sigortalıdır. Yani çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Konya Şube Başkanı Abdulkadir Tamak, çocuk işçiliğin Türkiye’nin uğraştığı önemli bir sıkıntı olduğunu dile getirdi. Tamak, “Özellikle bizim tarım kesiminde çocuk işçiliği ağır bir şekilde sürdürülüyor. Geçici tarım işçisi dediğimiz ailelerde çalışan çocukların okulları da aksıyor. Diğer çocuklar gibi bir hayat yaşayamıyorlar” ifadesini kullandı. 
abdulkadir-tamak---turk-is-konya-sube-baskani-(1).jpg
MESLEKİ EĞİTİM ŞART

Sanayide çocuk işçi çalıştıranların olduğunu ama eskiye nazaran sayıların daha az olduğunu vurgulayan Tamak, “Meslek öğrenmek için çalışan da var mecbur bırakılan da var. Tabi burada sanayicinin de suçu var. Ara eleman diye yetiştirilmek istenen elemanı tam zamanlı ve zor şartlarda çalıştırıyorlar” ifadelerini aktardı. Mesleki eğitimin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Tamak, “Şu anki toplumumuzda mesleki eğitime eğilim az. Bununla ilgili meslek liseleri, çıraklık, kalfalık ustalık bölümleri açılmasına rağmen insanlarımız rağbet göstermiyor. Sanayici de ara elaman bulamıyor. Okullardaki eğitim sisteminin değişmesinden dolayı çocukların çalışması eskiye nazaran azaldı. Şimdi çalışan çocuklar kayıt dışı olduğu için ekonomimize herhangi bir katkı vermemekle birlikte çok zor şartlar altına yaşıyorlar” diye konuştu.
ÇOCUK İŞÇİLİĞİ KANAYAN YARAMIZ
Çocuk işçiliğinin Türkiye’nin kanayan yarası olduğundan dert yanan Tamak, “Yaşına göre çok ağır işlerde çalışan, çocuğun gelişimini engelleyen, zihinsel ve bedensel olarak da ağırlık olarak ilerleyen yıllarda özürlü duruma gelen bir kesim oluşuyor” şeklinde konuştu. Çocukların eğitimden kopartıldıklarında kötü yollara düştüğünün altını çizen Tamak, şunları kaydetti: “Çocuk işçilikte eğitim yönünden de eksik. Bu çocukların büyük çoğunluğu maalesef kötü yollara düşüyor. Uyuşturucudan ballisine kadar kötü yolara düşüyorlar. Bu uyuşturucuların satıcısı, ayakçısı oluyorlar. Gelecek için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Bu sadece kaçak ve kayıt dışı bir işçilik olmuyor. Bu çocuklarımız çok kötü yollara düşüyorlar. Bu konuyla ilgili hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Herkesim üniversite okumak istiyor. Sanayide ara elemanlara büyük ihtiyaç varken üniversite öğrencileri de işsiz geziyor. Çıraklık, kalfalık ve ustalık kurslarına giderek hem sanayinin ara eleman ihtiyacını karşılayacağız hem de genç işsiz sayısı azalacak. Konya gibi sanayisi gelişmiş illerde gerçekten ara eleman noktasında büyük sıkıntı var.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.