1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Çocuklarınızı Yaşayacakları Günlere Göre Yetiştirin
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarınızı Yaşayacakları Günlere Göre Yetiştirin

A+A-
Hz. Ali'den çağları aşan bir söz: "Çocuklarınızı kendi içinde yaşadığınız günlere göre değil, onların yaşayacağı günlere göre yetiştirin."
Değişim, günümüzde her zamanki olduğundan daha hızlı bir şekilde cereyan ediyor. Özellikle iletişim alanındaki gelişmeler baş döndürücü bir hızla devam ediyor. Aldığınız son model bir cihaz kısa süre sonra demode oluyor. Hele hele kırk elli yaş ve üzerinin bu hıza yetişmesi imkansız görünüyor.
Teknolojiye de hazırlıksız yakalandık. Teknolojiyi kullanma ahlakını üretemeden halkın tamamının kullanım alanına girdi. Pimi çekilmiş bir bomba gibi nerede ve ne zaman patlayacağı belli değil.
Çocuklarımızın durumu bizimkinden daha farklı. Şu anda 40 yaş kuşağında olanlar 25'li yaşlarda cep telefonuyla tanıştı. Dokunmatik telefonla tanışma daha yeni bir zamanda gerçekleşti. Bizlerin hayatında en azından telefonsuz bir dönem yaşandı. Bizler o dönemleri hatırlayarak telefonun bir araç olduğunu ve hayatın vazgeçilmezlerinden olmadığını biliyoruz.
Şimdiki çocuklar, doğdukları andan itibaren telefonla haşır neşir olmaya başlıyorlar. Yani hayatlarının tamamında telefon olacak. Bunun nasıl bir sonuç doğuracağını zamanla göreceğiz. Ama gidişatın hayra alamet olmadığını biliyorum. Asosyal çocuk ve gençlerden oluşan bir topluma doğru gidiyoruz.
Bu teknolojik gidişatı durduramayacağımıza göre onu nasıl faydalı hale getirebiliriz, nasıl zararlarından arındırabiliriz bunun üzerine yoğunlaşmamız gerekir.
Öncelikle biz anne ve babalar günümüzün geldiği noktadaki seviyeyi yakalayıp evlatlarımızın yaşadığı ortamdan haberdar olmamız gerekiyor. Teknolojinin kontrollü ve faydaya dönük kullanılabilmesinin örneklerini gösterebilmeliyiz. Zinhar "Bizim zamanımızda bunlar yoktu." demenin yerine Bu ulaşım ve iletişimde meydana gelen gelişmelerin insanlığın ve toplumun hayrına nasıl kullanıldığının örneklerini sunan bir pozisyonda olmalıyız.

ÇOCUKLARINIZI YAŞAYACAKLARI GÜNLERE GÖRE YETİŞTİRİN
Mevcut gelişme eğitim ve kültür alanında nasıl değerlendirilebilir üzerinde beyin fırtınaları yapılmalıdır.
İnternet alanındaki gelişmeleri eğitim alanında ne kadar değerlendirebiliyoruz?
Video sitelerini, eğitim doğrultusunda ne kadar değerlendirebiliyoruz?
Mevcut gelişmeleri, çocuklarımızın geleceğini şekillendirmede ne kadar basamak olarak değerlendiriyoruz?
Eğitim alanında klasik yöntemin dışında yeni metotlar üretmek zorunlu hale gelmiştir.
Dünyada bunun üzerinde çalışmalar hız kazanmıştır. Homeschool (ev okulu) yaklaşımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Üniversiteler üniversite üzerinden eğitim vermeye devam ediyor ve bu giderek artıyor.
Günümüzde bilgisayar sahibi ve interneti olan birisi dünyanın önde gelen üniversitelerinde okutulan 200 binden fazla derse ulaşabiliyor. İnternet üzerinden yüksek lisans yapabiliyor. Bunların maliyeti de okul sistemine göre çok düşüktür.
Araştırmacılara göre 2020 yılında yüksek öğretimin % 70'i, orta öğretimin % 40'ı internet tabanlı hale gelecektir. Bu da eğitimde verimliliği artıracak ve kaliteli eğitimin her bireye ulaşmasına vesile olacak. Mevcut formel eğitimdeki zaman kayıpları ortadan kalkacak ve eğitim saatinin artmasına vesile olacaktır.
Devlet ve STK'lar eğitimin geleceği noktayı tespit etmeye çalışacak ve gençlerimizi o döneme göre hazırlamaya çalışmalıdır. geleceğin eğitim modelleri üzerine ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Öncü kuşaklar yetiştirerek geleceğimizi kendimizin yöneteceği bir noktaya getirmeliyiz.
Görselliğin ve görüntünün bu kadar ön plana çıktığı bir zamanda klasik kitap anlayışını belki de değiştirmeliyiz. Görselliği ön plana almalıyız. Gençlerin 140 karakterle iletişim kurduğu bir ortamda kitapların kalınlığı ve ebatı değişmelidir. Kitaplarda anlatılan hakikatler çizgi film ve film, dizi film olarak çocuklarımıza sunulmalıdır.
Medya ve internet çocuklarımızın beyinlerini yeniden formatlıyor. Okumanın ve anlamanın az olduğu bir beyin yapısı şekillendiriliyor. Değişik konularda derinliğine okumalar yapılmasını engelliyor.
Kendi özümüzden ürettiğimiz bir modelle geleceğimizi şekillendireceğiz. Kendi geleceğimizi kendimiz kurmaya çalışacağız. O zamana göre çocuklarımıza temel kazanımları kazandırmamız gerekiyor.
Köklü sorunlar köklü çözümlerle gerçekleştirilir. Palyatif çözümlerle sonuca ulaşamazsınız.
Herkes taşın altına elini koymalıdır. Sorumluluğunun farkında olmalı ve farkına varmalıdır. Aileler imkanlarının önemli bir bölümünü evlatlarının geleceğini oluşturacak şekilde toplumun hizmetine sunmalıdır.

Alışkanlıklarımıza ayırdığımız miktarı çocuklarımızın yaşayacakları dönemdeki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde eğitimlerine harcamalıyız.
Hem de hemen şimdi. Haydi bismillah diyerek başlayalım.
Muhabbetlerimle

YUSUF KAPLAN'DAN GÜZEL SÖZLER
- Eğitim tam anlamıyla yerlerde sürünüyor.
- Medyada yoksanız yoksunuz.
- Türkiye'de berbat bir eğitim sistemi var.
- Bu ülkenin çocukları bu ülkeye çeki düzen vermiyor. Vaziyeti idare ediyor.
- İmam-hatipler 100 senemizi kurtardı ama bir şey kuramadı.
- Bir şey kuramadığımız sürece bu süreç kokuşmayla sonuçlanır.
- Tarihi batılılar yapıyor. Batılıların dışındakiler tarihte tatil yapıyorlar.
 
  
Bu yazı toplam 9008 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.