1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çok Amaçlı Salonlar
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok Amaçlı Salonlar

A+A-

Bazı kurumların, okulların ya da benzeri sosyal tesislerin çok farklı amaçlar için kullanılabilecek mekânları için kullanılan “çok amaçlı salon” tabiri bazen kafama takılırdı.
Çok amaçlı olması her şey için, farklı etkinlikler için de kullanılabileceğini ifade etmekte olduğunu bilmekle beraber yine de kafama takılır durur bir türlü bu tabire alışamadığımdan olsa gerek, izninizle yazı yazıp paylaşmak istedim. Böyle özel olduğu düşünülen bir konuyu sizinle paylaştığım için kusuruma bakmayın ama bir müddet sonra bunu yazmaya paylaşmaya mecbur kalınıyor da sırtımızdaki yük hafiflemiş oluyor.

Mekânlar, çok amaçlı olabilir mi? ya insanlar, yazılar ya da olaylar hangi maksatlarla, hangi gizli art niyetlere kurban edilir. Sonra da zaten, bizim haberimiz bile olmaz, olursa da iş işten geçtikten sonra, bir anlamı da olmuyor zaten, kişisel yaşamımızı bir kenara bırakalım, yakın tarihimize baktığımızda neredeyse birçok olayın, birçok amacını göremediğimizi gördüğümüz zaman iş işten geçmiş, ülkeye ve millete verilen zarara bir tavır takınamamışızdır.

Örneğin, çok masum ve iyi niyetli olduğundan şüphelenmediğimiz temiz yürekli insanlar nasıl olurda ülkesine ve milletine kumpas kurmaya çalışırlar? Görülen hizmet, eğitim görüntüsü altında hangi kirli amaçlar beslediklerini bilemiyoruz tamam da, görüp yaşadıktan sonra da mı göremeyiz bunları? Bu nedenle bilmiyorum çok amaçlı salon tabiri, olay ya da yazılar ya da insanlar olduğundan mıdır nedir? Hiç sempatik gelmiyor, aklıma çok amaçlı ihanetler gelince ister istemez yüreğimiz sızlıyor.
Açık ve görülen, aleni bütün çaba ve gayretlerin hedeflerini ve sonuçlarını kestirip tahmin edecek bilgi ve olgunluk ve zekâya sahip olduğumuzdan hareketle, her türlü fitne ve fesada karşı uyanık olacağımızı ümit etmek istiyorum. Çünkü kişisel ilişkilerde yaşadığımız zarar ve ziyanlar, mesele memleket meselesi olduğunda bizi de aşıp, tarihe ve geleceğimize de zararları olmaya başlamaktadır. Böyle olmasaydı, hala darbeleri, hukuksuzlukları, şer güçlerin figüranı olan tarihi şahsiyetleri unutur ve böyle bir derdimiz olmazdı. Unutamadığımıza ve sürekli iyilikle anmadığımız bu kişileri işte bu nedenlerden ötürü hayırla yad edip hatırlamayız.
Bu yazı da görünen amacının yanında başka amaçlar da güdüyor olabilir pekâlâ, siz bunları okurken sizi etkileyip yönlendirme amacı olabilir mi? ya da size zararlı fikirler dayatmak de amaçlanmış olabilir. Yazının yazarını tanıyıp, şüphesiz doğru düşünüyor diyenler de olabilir? Kendimi çok açık etmeden, böyle kötü bir niyetim olmadığını anlayacağınızı düşünmekle beraber, yine de akıl ve mantık süzgecinden geçirip değerlendirmek ve kabul etmek ya da kabul etmemek gerekir.
Çünkü her zaman abartılı iyi niyet, sevgi ve güven, açık ve gizli çok amaçlı niyetlere kurban edildiğinden midir nedir, sevgi ve güven de artık alıcısı azalan değerlerden olmaktadır.
Kendimizi ve çocuklarımızı korumak ve bu değerleri yaşatmak adına toplumca uyanık ve şuurlu olmamızın zamanı geldi de geçiyor. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 629 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.