1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Çok Garip Bir Koalisyon
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok Garip Bir Koalisyon

A+A-

Kapitalist çalıyor kominist oynuyor, ateist ekiyor inançlı biçiyor…Sağcı ile solcu, dinli ile dinsiz, örtülü ile açık, entel ile cahil, beyaz Türk ile yağız Kürt hepsi bir karede. ABD uyarıyor, Rusya İran dikkat çekiyor. Çıkarları yolları çok ama çok farklı olan bu insanları bu devletleri bu grupları bir araya getiren sebep ne olabilir? Eğer ülkede müthiş bir baskı, 20, 30 yıldır seçim yapmadan iktidarda kalan, astığı astık kestiği kestik bir diktatör olsa bu durumu açıklayabiliriz. Basın sansürlü hukuk, ticaret, askeriye, polis vesayet altında olsa, muhalefet gıkını çıkaramaz hale gelmiş bulunsa böyle bir koalisyon anlamlı olurdu. Fakat bu gün bunların hiçbiri yok. Ülke dünyada gıpta ile izlenen bir konumda. Hem çoğunluğun, hem azınlığın yıllardır bastırılan tabi hakları konusunda ciddi bir ilerleme kaydedilmiş. İMF ye olan borç bitirilmiş. Yıllardır ülkenin kanını, canını, parasını tarümar eden PKK meselesi hal yoluna girmişken , yıllardır yapılamayan alt ve üst yapılar yollar, köprüler, barajlar eşine az rastlanır bir hızla yapılıyorken, eğitime sağlığa iletişime harcanan paralar çok ciddi seviyede artış kaydetmişken, Avrupanın bir çok ülkesi işsizlikle krizle boğuşurken, Türkiye onlara göre çok iyibir konumda bulunurken… Ne oluyorda sapla saman, sağla sol, kapitalistle kominist bir araya gelip hak arama bahanesi ile yakıyorlar yıkıyorlar. Binaları, parkları, kaldırımları, kamu mallarını özel araçları mahvü perişan ediyorlar.
Bu durum insanın aklına çok çirkin bir senaryoyu getiriyor. Bu senaryonun baş rolünde dışarıda ve içeride halktan milletten ve onun seçtiklerinden rahatsız olan güçlü birileri var. Bunlar sakın şu meşhur “şişman kediler” olmasın!

TARTIŞMALARIN ANA FİKRİ NE?

Konu ile ilgili yazılanlara bakıyorum, konuşmaları dinliyorum sağduyulu olanların yanında konuyu mecrasından çıkarıp hiç alakası olmayan bir iklime sürükleyenler o kadar çok ki! Konunun ana fikri şu: Hak arama bahanesi ile, yüzlerce aracı yakmanın onlarca bankayı binayı kaldırımı yıkmanın, meydanları, sokakları yangın yerine çevirmenin insanlıkla vatandaşlıkla demokrasiile ilgisi var mıdır? Elbette demokratik ülkelerde diktatörlükle idare edilen ülkelerden farklı olarak vatandaşlar, her türlü vasıta ile (basın, gösteri, miting…) çıkarlarını savunmak, rahatsızlıklarını kamuoyu ile paylaşmak hakkına sahiptirler. Fakat bunu yaparken asla ve asla şiddete başvuramazlar. Böyle yaparlarsa en başta savundukları fikirleri zarar görür. Tartışmacılar ve yazarların bir kısmı sanki bu ülkede “vandallık” yaşanmamış, sanki yüzlerce polis yaralanmamış, bir polis ve birkaç vatandaş ölmemiş gibi konuşuyorlar yazıyorlar. Bu hal ileride yapılacak bu gibi ”vandallıklara” meşruiyyet kazandırmaz mı?

Ve en önemlisi her siyasi ve sosyal grup haklarını almak için bu yolu tercih ederse anarşi, kaos ülkeyi yaşanmaz hale getirmez mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.