1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ÇÖL KAPLANI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇÖL KAPLANI

A+A-

İnsanları seversiniz, yada sevmezsiniz.
Yalnız insanları sevip sevmemek önemli olsa da, önce işine, icraatına bakmamız gerekir.
Birkaç gündür Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı  R. Tayyip Erdoğan soruyor :
Senin ceddin neredeydi ?

Bunu bazı kimseler anladı, bazıları ise anlayamadı.
Bu sorunun muhatabı  Araplar.
Bizim çok değerli komutanlarımızdan ve 1. Dünya Savaşında Medine Savunmasının başında olan, Kahraman  Fahrettin  paşa’ya isnad edilen “Hırsızlık” suçu. Birleşik Arap Emirlikleri Dış İşleri bakanı olan hırsız,dinimizi kendi çıkarları için kullanan gerçek hırsızlardır.

Şimdi merhum Fahrettin Paşa kimdir biraz da ondan bahsedeyim. Tarihe merak edenler  ve tarihi okuyanlar bilirler.
1918 yılında 1. Dünya Savaşının en kritik dönemindeyiz. Suriye, Irak ve Filistin cephesinde ordularımız İngilizlere yenilmek üzere. İngilizlerden Araplara altın dağıtılması sonrası bu Araplar bizim arkerlerimizi arkadan hançerliyor yaralı askerlerimizi sahra hastanelerinde öldürüyorlar. Bunu yapanlar sözde dindaşlarımız olan Araplar.
30 Ekim 1918 de bu cephelerde Osmanlı Ordusu on binlerce şehit ve yaralı  veriyor. Bu arada Mondros  anlaşması imzalanıyor. Osmanlı ordusu teslim oluyor.
Peygamber Efendimizin Medine’deki mezarı ise Fahrettin Paşa komutasında korunmaktadır. Aç ve susuz burayı müdafaa eden bu Kahraman Türk Paşası askerlerine ve kendisi de dahil çekirgeleri tutturup tavada kavurup yedirmektedir.  Adeta Plevne Komutanı Osman Paşa’nın savunması gibi savunma yapıyor.
Fahrettin paşa gelişmeleri ve Arap ihanetini gördüğü için Peygamber Efendimizin mezarına Osmanlı Padişahları tarafından hediye edilen bütün değerli eşyaları, Hz. Osman’ın Ceylan derisine yazdırdığı Kur’an-ı Kerim’i 50 kiloluk son altından şamdanları vs. toplattırıp, bir de başlarına askerler verip bunları İstanbul’a  trenle gönderiyor. Araplar ise bu hatta sürekli sabotaj düzenliyor, Osmanlı’dan gelen cephanelere el koyuyorlar.
Mondros antlaşması ile Osmanlı teslim oluyor. Fakat Fahrettin Paşa teslim olmaya red ediyor. Aylarca Medine’de Arap- İsrail ve İngiliz kuşatmasına direniyor. Padişah Vahdettin’in emrine bile karşı geliyor. “Ben Peygamberimizin mezarını bunlara teslim etmem. Al bayrağımız burada dalgalanacak “ diye rest çekiyor.
1919 Ocak ayında Fahrettin Paşa Peygamber Efendimizin mezarı başında namaz kılarken, teslimden başka çıkar kalmadığını gören bazı subaylar onun üzerine atılıp yaka paça dışarı atarlar.
Fahrettin paşa  tabancasıyla kılıcın Peygamber Efendimizin mezarının başına bırakır ve esir olur. Esirlik süresince  Mısır’da esir kamplarında kalır. İngilizler tarafından Malta Adasına sürgün edilir. Esirliği süresince askeri kıyafetini hiç çıkarmaz. 
2,5 yıl sonra Malta’da serbest bırakılınca 1921 yılında İtalya gemileri ile kaçak olarak Almanya ve Rusya’ya ve Batum- Kafkas yoluyla Türkiye’ye döner. Toprağı öper ve  Kazım Karabekir Paşanın ordusunda Batı cepheisine gider.
Atatürk bu kahraman asker için “ Sağlığında adını Türk tarihine altın harflerle yazdırmış” diye över. Kendisine  Medine kahramanı,çöp kaplanı, olarakta adı anılır. Kendisine  Fahrettin Türkan soyadı verilir. 1948 yılında ölür. Mezarı İstanbul Rumelihisarı mezarlığındadır. Ruhu şad  mezarı pir-nur olsun.


Ayrıca Erdoğan’a da böylesi vatan, millet,bayrak ve Peygamberimizi seven  Türk Kahramanına sahip çıktığı için teşekkür ederim ama, onunda bazı yalakalardan, çıkar çevrelerinden kurtulması için kafasanı kaldırıp, şöyle etrafına bakmasını dilemekteyim.
Şimdi düşünün.
İşte Kahramanız.
İşte Arapların düşündükleri…
Yaşarken aradan geçen yıllar sonra kendisine hatıraları yazması istendiğinde ise :
Herkes vatana borçlu olduğu vazifeyi yapar ve iş orada biter” diye cevap verir.

Bu yazı toplam 629 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum