1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. CÖMERT OLUNUZ Kİ, ATEŞ EVLERİNİZİ YAKMASIN
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

CÖMERT OLUNUZ Kİ, ATEŞ EVLERİNİZİ YAKMASIN

A+A-

Hz. Ömer devrinde bir yangın oldu. Ateş bir türlü sönmüyordu. Halk Halifeye gelip dert yandı. 
Hz. Ömer buyurdu ki:   - O yangın Allah'ın bir hatırlatmasıdır size. Ve cimrilik ateşinizden bir kıvılcımdır. Cimriliği terk edin cömert olun. Halk bu sözlere şaşırarak : - Ya Ömer bizim kapımız herkese açıktır. Biz cömert kişiler değil miyiz? Dediler. Hz. Ömer de:  - Siz hiçbir zaman Allah rızası için cömert olmadınız.  Öğünmek ve gösteriş için cömertlik yapar göründünüz, buyurdu.
EMANET FARE.
Yûsuf adında gezgin bir zât, Zünnûn-i Mısrî hazretlerinin İsm-i Azamı bildiğini öğrenince, Mısır’a gitti. Huzuruna varınca, önceleri iltifat görmedi. Sonra huzura kabul edildi ve Zünnûn-i Mısrî hazretlerine bir sene hizmet etti. Bir gün ona;
- Ey Üstâd, sana bir sene hizmet ettim, artık hakkımı vermen gerekir. Senin İsm-i âzamı bildiğini söylediler. Onu, benden iyi emanet edeceğin bir başka kimse olmayacağını bilirsin, dedi. Sükût etti. Ona cevap vermedi. Altı ay sonra bir tabağa konmuş ve bir mendile sarılmış bir şey çıkardı. Ona;- Fustat’ta bulunan falan dostumuzu bilirsin değil mi?” diye sorunca; - Evet, dedi. Zünnûn hazretleri ona; - İşte bunu ona götür. Dedi. O da sarılı tabağı aldı, giderken; - Zünnûn-i Mısrî gibi bir zât hediye gönderiyor. Acaba nedir, ne kadar kıymetlidir? Diye düşündü. Merakını yenemeyerek tabağı açtı. İçinden bir fare fırladı ve kaçıp kayboldu. Bu duruma kızarak, Zünnûn-i Mısrî’nin yanına geldi.  Zünnûn-i Mısrî ona; - Biz seni denedik. Sana bir fare emanet ettik, ona hıyanet ettin. Hiç sana İsm-i Azamı güvenip teslim edebilir miyim? Dedi..
MÜNAFIĞIN ÜÇ ALAMETİ
Hadisi şerifte geçen münafığın alametleri en kısa tanımıyla üç tanedir. İşte münafığın üç alameti…
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’ den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Münafığın alâmeti üçtür: Konuşunca yalan söyler, söz verince sözünden cayar, kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.” [1]
Hadisten Öğrendiklerimiz
1- Münafıklık gerçekte kâfirliktir.
2- Yalan söylemek, vadinden caymak ve emanete hıyanet etmek münafıklık alâmetidir.
3- Müslüman olduğu halde, kendisinde münafıklık alâmeti bulunan kimse, münafığa benzeyen ve onun ahlâkıyla ahlaklanan bir kimse olarak nitelendirilir. Böyleleri için kâfir ve münafık hükmü verilmez. 
4- Müslümanlar, münafıklık alâmeti ve ahlâkından uzak durmalıdırlar.
 Buhârî, Îmân 24; Müslim, Îmân 107-108. Kaynak: Riyazüs Salihin, Hadis-i Şerif Tercümesi, Erkam Yayınları

Bu yazı toplam 395 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar