1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Cool Olma, Kul Ol!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Cool Olma, Kul Ol!

A+A-
Her canlıyı en mükemmel şekilde yaratan Allah, insanı da en mükemmel şekilde yaratmıştır.
İnsan, doğuştan gelen özellikleri (saç ve ten rengi, etnik köken, aile) kendisi değil de, Allah’ın bir takdiridir. İnsan, içine doğduğu toplum ve milletin bir ferdi olarak yaşamaya ve büyümeye başlar.
Doğumdan sonra bebeklik ve çocukluk dönemlerinde kişiliği şekillenen insanlar, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde tam anlamıyla içinde bulunduğu toplumun bir üyesi olurlar, yani uyum sağlarlar. Bu uyum sürecinde insan kendisi ile barışık ve mutlu olabilirken, bazı insanlar da farklı sebeplerle kendileri ile barışık olmazlar, sürekli bir başkası gibi olmaya ya da çeşitli aksesuar, takı ve fiziksel değişimler yaşamaya çalışarak vakitlerini geçirirler.

Şimdilerde gençler dövme, piercing, çok farklı saç modelleri, yırtık pantolonlar, dar ve şeffaf giysiler, saç sprey, jöle ya da çeşitli kokular en çok gördüğümüz farklı olma çabalardır. Aslında bütün bunların hepsi de beşer, yani insan ürünüdür, moda, reklam, trend veya çeşitli moda akımları ile farklı olmaya çalışanlar tarafından tercih edilmektedir. Yani, bizim gibi bir başkasının yolunu takip edip, onun gibi olmaya ya da diğer sıradan insanlardan farklı olmaya çalışılmaktadır.

Doğuştan gelen özellikleri koruyup, yaratıcın tanıdığı özgürlük alanından, cool olmak adına kulların esaretini tercih edip, kendimize sınırlar çizmek hiç de rasyonel ve özgürce bir seçim ve tercih olmayacaktır. Bugün bunca moda, trend ve akıma rağmen sadeliğin ve sıradanlığın özgürlüğünü yaşamak daha farklı bir özgüven ve özsaygının bir ifadesidir. Çünkü kendi varlığı ile yetinmeyip bir başkasının bir grubun tesirinde onlar gibi olmaya çalışarak, onlara benzeyip özgür olduğunu zanneden esir zihinler, fıtrattan gelen özgürlüğü anlayamayacaktır.
Sade olan doğaldır, sade olan zahmetlidir, sade olan güzeldir, sade olan sağlıklıdır, sade olan kalıcıdır, sade olan özgürdür. Özellikle gençlik dönemlerinde çeşitli saç modelleri için sprey, jöle ya da farklı ilaç ve gıdaların bilinçsizce tüketilmesi telafisi zor sonuçlarla yüzleşmemize neden olmaktadır.
Saçlar için jöle kullanımı, şekil vermek için sprey ya da dövme yaptırmak gibi fiiller, öncelikle içerdiği kimyasallar nedeniyle kişinin bedenine ve sağlığına zarar vermekte, sürekli kullanımı saçların dökülmesine, cildin zarar görmesine neden olmaktadır.
Büyüme ve gelişme çağında her türlü kimyasal ya da zararlı eylem ve fiillerden uzak durmak ve korunmak gerekmektedir. Burada sadece fiziksel bir büyüme değil, sosyal ve psikolojik bir büyüme ve uyum da anlaşılmalıdır.
Çünkü insanı yaratan Allah, her şeyi en mükemmel şekilde yaratmış ve insanın kendine bırakmıştır. En mükemmel bir şekilde yaratıldığını nereden anlıyoruz, vücuda bir hastalık duçar olduğunda iyileştirip eski haline döndürmek için her türlü imkânın sunulmasına rağmen zor iyileşmesi ya da iyileşememesidir.
Kul olabilmenin özgürlüğünü geçici moda akımlarına kurban etmek ya da kul olmak yerine cool olmaya çalışmak çok kazançlı bir ticaret olmayacaktır. Kullar, cool değil de kul olmaya çalıştığında daha huzurlu, güvenli ve mutlu olacaktır.
Bu yazı toplam 409 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.