1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. COVID 19 YETMEDİ, BİRDE ÇERNOBİL TEHDİDİ!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

COVID 19 YETMEDİ, BİRDE ÇERNOBİL TEHDİDİ!

A+A-

İçinde bulunduğumuz risk süreci, yıllar sonra nesiller arasında kesintisiz bela ve musibetlerin sökün ettiği dönem olarak hatırlanacak.

Teknolojinin zirve yapmada uç noktaları zorladığı yüzyılımızın, gelecekte hayrla yad edilmeyeceği aşikar. Artan imkanlar, sosyal iletişimin zirve yaptığı bu dönem hatırlandıkça insanlığın ne kadar zayıf olduğu, tek bir yaratıcının kudretiyle ayakta kalabildiği hatırlanacak.

Yedi ay önce Ukrayna’daydım. Yıllardır merak ettiğim Çernobil Nükleer Enerji Santrali’nin günümüze ulaşan kalıntılarına bizzat şahit olmayı hep arzulamıştım. Seyahatim esnasında gezip görmek nasip oldu.

Yaşamakta olduğumuz pandemi günlerine dair oradan da bazı ipuçları vardı. Devasa alanda ki santral, meskenler, parklar, bahçeler, stadyum, lunapark ve daha nice kalıntıları gözlemlerken grup rehberimiz tarafından hiçbir şeye kesinlikle dokunmamamız gerektiği tembihlenmişti. 1986 yılında gerçekleşen patlama sonrasında dahi aradan 33 sene geçse de temas edemiyorduk.

Bu psikolojinin ne kadar zor olduğunu o zaman anlamıştım. Şu an karşı karşıya olduğumuz korona tehlikesi için de benzeri bir durumla muhatabız. Dokunduğumuz ya da dokunacağımız her alan için dezenfektasyon şartı getirilip, 20 saniye süreyle ellerin yıkanarak akabinde de kolonya gibi alkol içeren sıvılarla silinmesi şartıyla virüs riskinden arınmamız tembihleniyor.

Korona gündemi arasında Çernobil bölgesinde çıkan yangından belki haberiniz olmamıştır.

Ukrayna'nın Çernobil bölgesinde 4 Nisan'da başlayan ve endişelere yol açan yangınla ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, "26 Nisan 1986'dan aldığımız dersleri hatırlıyoruz. Kimse sizden gerçekleri gizlemeyecek. Bugünkü gerçek, durumun kontrol altına alındığını bildirelim. Kiev ve çevresinde radyasyon miktarı normal seviyede" demişlerdi.

Halka paniğe kapılmama çağrısı yapan yetkililer, Çernobil'de ki yasak bölgede alevlerin tamamen söndürüldüğünü, nükleer santral, radyoaktif atık depoları ve kritik öneme sahip diğer objelerin herhangi bir risk oluşturmadığını söylemişler.

Ukrayna polisi, Çernobil yangınını çıkardığından şüphelenilen bir kişiyi gözaltına almış. Kendi köyünde çöpleri ateşe veren 37 yaşındaki şüphelinin, daha sonra kor parçalarını kuru otların üzerine atarak yangının başlamasına yol açtığının belirlendiği ifade edilmişti.

Nükleer felaketin ardından santralden yayılan radyoaktif atıkların gömülmesi için bölgede depolama merkezleri kurulduğunu da anlatmışlardı.

İşte Ukrayna'da 1986 yılında Çernobil Nükleer Santrali'nde yaşanan patlama tarihin en büyük çevre felaketlerinden birine yol açmıştı.

Çernobil yangınında radyasyon miktarı arttı mı, risk ne kadar büyük?

Ukrayna'daki bu orman yangını nükleer santralin bulunduğu Pripyat yakınlarına ulaştı mı?

Dürüstçe bu sorulara cevap verilmezse tehdidin boyutu anlaşılmaz. Kimse boşa masal okumasın.

Çünkü 36 yıl once hadise vuku bulduğunda Ukrayna bir süre bunu dünya kamuoyundan gizlediği için şaibeli durumda kalmıştır. İş çığırından çıkınca açıklamak zorunda kalmışlar ama radyasyon yüklü bulutlar Avrupa semalarını çoktan kapladığı için insanları tehlikenin göbeğine atmışlardı.

Aynı durum koronada da ortaya çıkmadı mı?

Çin durumun ciddiyetini ama bilinçli ama bilmeden bir süre gizledi. Mevzu ortaya çıkınca da kamuoyu ile paylaştılar. Ama virüs o esnada ülkelerinin sınırını çoktan aşmış diğer ülkelerin başına bela olmak için yolculuğa çıkmıştı.

Zannımca kasıtlı olan gelişmenin dünyaya yayılmasında Çin parmağı olduğuna inanıyorum. İnsanlığın uzunca zamandır şahit olmadığı bir salgının yayılmasında başrol oynadılar.

Birileri dünyanın sağlığıyla ve yaşamıyla oynamak istiyor.

Belki de dünya nüfusunu minimize edecek kirli bir oyun oynanıyor.

Tam 36 yıldır en küçük bir kıvılcım dahi parlamayan Çernobil bölgesinde dünyanın Korona ile mücadele ettiği bir dönemde hiçte küçümsenmeyecek bir yangın peydah edildi.

Ne dümenler çeviriyorsunuz?

Kimler var işin içinde?

İhtimal olarak ifade edeyim. Belki de Kovid 19 için asıl can alıcı düğmeye basılmadı. İşte bu yüzden rehavetten uzak, uyanık olmamız lazım. Bu iş sosyal medya ortamlarından salgına ilişkin dalga geçen sözde espri mahiyetinde paylaşımlardan daha önemli. İngiliz basınında yer alan habere göre, koronavirüs salgının başladığı Çin'in Vuhan kentindeki Viroloji Enstitüsü’nden çekilmiş bazı fotoğraflar, yıkıcı bir etki ile insanlara geçen yarasa koronavirüsü dahil olmak üzere yaklaşık 1500 farklı virüsün muhafaza edildiği buzdolaplardan birinin kapısının kırık olduğuna dikkat çekilmiş. Haberiniz olsun… 

Bu yazı toplam 1487 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.