1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ÇÖZÜMÜ BULMUŞLAR : VURDUMDUYMAZLIK!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇÖZÜMÜ BULMUŞLAR : VURDUMDUYMAZLIK!

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonunda Konya’mızda esnaflık yapmakta olan Fatih Büyüktemiz kardeşimle mekânında sohbet ederken dile getirdiği bazı konularda istişare etme imkânım oldu. Yapı itibariyle biraz heyecanlı ve girişken bir kardeşimdir. Konuya girerken verdiği örnekle yola çıkmak istiyorum. Bana, Karaman girişinde ki kavşağa yapılan olağanüstü mükemmel bir Türk bayrağı çalışmasını anlatırken gözleri parlıyor, bununla birlikte Karaman Belediye Başkanına övgü üstüne övgü yağdırıyordu. Özellikle bayrağın gece ışıklandırmasıyla ortaya çıkan görüntünün harikulade olduğunu ifade ediyordu. 
Ama asıl değinmek istediği konu bir başkaydı. İşte bizimde işaret etmek istediğimiz detay bu noktada ortaya çıkıyor. Güzelim Konya’mızda böylesi bir manzaranın ortaya çıkması için belediyeler nezdinde ortaya koyduğu çabalardan söz etti. Örneğin Konya Mevlana Meydanına ya da Alaeddin tepesinin uygun bir noktasına dikilen devasa bir Türk Bayrağının olağanüstü görüntü ortaya koyacağını ifade etmekteydi.
Bana da mantıklı gelen bu öneriye belediyelerin ilgisiz kalması konusunda ki soru işaretlerini ben yıllardır çözemedim ve halen çözemiyorum.
O gün otururken diğer bir kardeşimiz de sohbete dâhil oldu. Onun da mustarip olduğu konuların başında belediyelerin ilgisizliği bir yana bazı kilit noktalara yapılan uygulamalara menfi yönde eleştiri geldikçe belediye tarafından eleştiri yollarının tıkadığını ifade etmesiyle bu konuda yalnız olmadığımı anladım. 
Evet efendim! Maalesef belediyelerimiz eleştirel yaklaşımlarda tahammülsüzlük sorunu yaşıyor. Yapılan hizmetlerin sınırsız olarak halk tarafından kabul gördüğü gibi saçma düşünceye odaklılar. Sağladıkları olanaklar sebebiyle basın, yayın camiasından eleştiri almıyorlar. 
Durum böyle olunca da Konya’nın nasıl bir darboğaza sokulduğunun farkına varamıyorlar. 
Gelin mertçe buradan tartışalım. 
Belediye çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?
Eğer bağımsız bir anket düzenlense ve sokakta ki sıradan vatandaşla bir araştırmaya gidilse halkımızın belediyelerden ne denli şikâyetçi olduğunu anlamanız pek güç olmayacak. 
Yıllar önce belediye hizmetlerinde ki saçmalıklar başlamadan yazılarımda müspet düşüncelerimi ortaya koyan yazılar karalamıştım. Yazımın çıkmasıyla belediye tarafından görevlendirilen kişilerce hep aranmış, teşekkür ve iltifatlara boğulmuştum. 
Geçen zaman içerisinde hizmetlerde ki sapmalardan kaynaklanan bazı eleştirel konulara girmiş, önerilerde bulunmuş, halkın görüş ve düşüncesini ortaya koyan yazılarım yayınlanmıştı. Heyhat ki ne zaman eleştirel bir konuda yazı kaleme alsam belediyelerden yağan telefon trafiği durmuş hiç üzerinde bile durulmamıştır. 
Anlaşılan o ki belediyelerimiz hep övülmek ve takdir edilmek istiyor. Haklarında kaleme alınacak menfi bir yazıya tahammül yok. Bu yanlışa düşmeleri bugünkü yaşanılmaz Konya’yı ortaya çıkardı. 
Bazı kardeşlerimin eleştirilerimde haksızlık yaptığımı düşündüğü gibi bir düşüncem oluştuğu için onlardan istirhamım işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde Konya merkeze giden ve organize sanayi bölgelerine giden caddelerde bir bulunmalarını istirham ediyorum.
Buradan kafama estiği gibi yazma derdinde değilim. Gerçekleri ortaya koymaya çalışıyorum. Ben kimsenin yalakası da değilim. Gerçek neyse olduğu gibi ortaya koyar, geçerim.
Bu dünyada ne yaparsanız ahirette karşılığını göreceksiniz. Bunu hatırlasanız ve unutmasanız yeter. El ayak tutarken dünyanın şatafatına kanan nicelerinin emri hak tecellisiyle mezarına kürek kürek toprak atıldığına bizzat şahit oldum. Bu değirmene girip te öğütülmeden çıkan olmuş mu?
Herkes yaptığının karşılığını görecek.
Biliyorum, bu yazı da okunup unutulacak. Çözüm bulunmuş çünkü… Derenin suyunu baştan kesiyorlar. Tepki oluşumuna fırsat tanımıyorlar.
Yazımın başında da ifade ettiğim gibi Fatih kardeşimin temas ettiği konu, basit gibi gelebilir. Ama bayrağımız karşısında hassasiyet duygusu taşıyan milli bir ruha sahibiz. Çok kolaylıkla çözülebilecek bir sorunun bu kadar uzamasının temelinde yatan sebebi bilmek istiyoruz. 
Sebep, vurdumduymazlık ise, buna zaten alışkınız. Siz gelen her eleştiri karşısında zaten sınırların fevkinde umursamaz bir yapıya sahiptiniz.  
Sebep eğer hassasiyetinizde ki zayıf damara temas ediyorsa, o zaman vay halinize! Sizi o zaman Mevlana caddesine girişte ki Alaeddin Tepesi önüne diktiğiniz, halkımızın anlamını çözemediği tuhaf görünümlü Şems heykelciği de kurtarmaz. 
Halkın nezdinde geçerliliğiniz bitse de giderayak insanların istekleri doğrultusunda hareket edin. Birazcık ruh sahibi olun. Bir kaç teşekkür alın. Etrafınızda el çırpan azınlıkların gazıyla hareket etmeyin. 
Gün gelecek, o anlı şanlı günleriniz de nihayete erecek.       
  

Bu yazı toplam 991 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum