1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çözümün Yarısı
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çözümün Yarısı

A+A-

Sürekli sormak isteyip de soramadığınız ya da aklınıza takılmış, cevap bulmaya çalıştığınız sorulara cevap olur beklentisi ile son zamanlarda çeşitli ortamlarda kendimize aktarılmış, iletilmiş bazı sorular ve cevapları sizlerin de okuması için paylaşmak istedim.

Çünkü benzer soru ve cevaplar mutlaka diğer ebeveynlerin de tereddüt ettiği soru ve sorunlara cevap niteliği taşımakladır. Bu nedenle yakın zamanlarda mesleki çalışmalarımızda, görüşmelerimizde ve e posta ile tarafımıza iletilmiş sorulara genel başlıklar altında cevap vereceğiz. Eğer siz de katkıda bulunmak ya da soru sormak isterseniz krmcnd@gmail.com adresine sorularınızı iletebilirsiniz.

Soru 1: Çocuklar, anne baba, dede ya da yakın akrabalara benzerler. Bu nedenle anne babalar ne yaparsa yapsınlar olumsuz davranışlarla baş etmek zordur.(Anne, 39)

Çocuklar, anne-babalarının ve yakın akrabalarının kalıtsal özelliklerine sahip olurken, anne baba tutumlarının da etkisinde bir gelişim gösterirler. Bu nedenle çocuklar üzerinde kalıtsal özellikler belirleyici olmakla beraber ayrı yetişmiş olan ikiz çocuklardaki bireysel farklılıklar erken dönem aile eğitimi ve yaklaşımın da önemli ve etkili olabileceğini göstermektedir.  Aslında bu soru bilim adamlarının da tartışma konusudur. Çünkü yıllardır sorulan kişilik üzerinde kalıtım mı yoksa çevre mi daha etkilidir? Sorusuna net cevap verilebilmiş olmamakla beraber her ikisinin de etkili olduğu konusunda uzlaşı vardır.

Soru 2: Ne yaparsam yapayım, çocuklarıma söz dinletemiyorum?  Bu nedenle hiç karışmıyorum artık, ne yaparlarsa yapsınlar!(Baba, 27)

Çocuklarınızın sözünüzü dinlememiş olmalarından dolayı ilgilenmemek gibi bir lüksümüz olamaz. Aile içi iletişimde sorun görünüyor ama çözümü yanlış, çözüm aile çocuk arasındaki iletişim ve ilişkinin detaylı bir şekilde incelenerek doğru ve etkili çözümler geliştirilmelidir. Gerekirse bir uzman yardımı alınız.

Soru 3: Çocuklara karşı eşimle çok farklı davranıyoruz, bu nedenle sürekli tartışıyoruz, bize ne tavsiye edersiniz? (Anne, 36)

Çocuklara karşı yaklaşım geliştirirken anne-baba ve öğretmenlerin tutarlı tutum ve davranış geliştirmeleri önemlidir. Çünkü çocuk için değerler ve ilkeler vardır ve belirsizlik fazla olmaz. Tutarlı olunduğunda çocuk anneye başka babaya başka davranmak zorunda kalıp bir ikilem içine girmez. Bununla birlikte ebeveyn veya öğretmenlerin % 100 aynı tutumları geliştirmeleri her zaman mümkün olamaz, çünkü kişiler, ortam ve şartlar farklı davranışlar geliştirmemize neden olmaktadır. Bu nedenle aynı yaklaşımı her zaman göstermek mümkün değildir fakat benzer yaklaşımlar göstermek daha kolaydır ve yeterli olmaktadır.

Kıymetli okur, bu ve benzeri soru ve sorunlarınıza mutlaka bir uzman yardımı ile bakış açınızı geliştirecek bir yol izleyiniz. Çünkü doğru adresten yardım almamanın maliyetini karşılayabilecek gücümüz kalmadığında çözüm daha da zorlaşmaktadır. Bu konunun önemine binaen krmcnd@gmail.com adresine göndereceğiniz sorularınıza bilgimizin yettiği veya yetmediği kadar cevap vermeye çalışıp, sizlere yardımcı olmayı düşünüyoruz.

Unutmayın, soru sormak çözümün yarısıdır. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.