1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çukur Cami hayat buluyor
Çukur Cami hayat buluyor

Çukur Cami hayat buluyor

Karamanoğulları dönemi eserlerinden olan Ilgın’daki Çukur Cami’de restorasyon çalışmaları devam ediyor.

A+A-

Ümit ÖZEL

Ilgında, Karamanoğulları Beyliği döneminden kalan Ulu Camii tarzı mimarisiyle bilinen Çukur Cami (Pir Hüseyin Cami)’de restorasyon ve yapım çalışmaları devam ediyor. Uzun süredir yapılan çalışmaların yavaş ilerlemesini ve vatandaşların camideki çalışmalar durdu mu sorularına yanıt veren Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç, çalışmalarda bir aksama olmadığını ancak, beklenmeyen gelişmelerle sürecin değiştiğini aktardı. Çukur Cami restorasyonu için temizlik işlemi yapıldığı sırada camide orijinal kalan tek yerin iki metrelik duvarlar olduğunu aktaran Müdür İbrahim Genç, “Camide daha önce yapılan restorasyon ve bakım işlemlerinin temizliği sırasında caminin 2 metrelik beden duvarları dışında her şeyinin sonradan yapıldığını gördük. Böyle olunca restorasyon yerine caminin orijinal halini bulma çabasına girdik.”ifadelerini kullandı.

proje.jpg
ORİJİNALİNE EN YAKIN HALE GELECEK,

Resmi prosedürler ve öngörülen bitiş süresinde beklenenden çok ileri tarihlerle karşılaşıldığını ifade eden İbrahim Genç, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini aktardı. Normal inşaat düzenlerinden farklı olarak profesyonel tek ekibin camide çalıştığını da belirten Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, bu sebeple çalışmaların yavaş gittiği ya da durduğu yorumlarının yapıldığını söyledi. Camideki çalışmaların yavaş ilerlemesinin sebeplerinden en önemlisinin yapılan detaylı araştırmalar olduğuna da dikkat çeken Bölge Müdürü Genç, “Burada işleri yavaş gösteren diğer etken de caminin orijinalini aramamız. Bu camimizde kapsamlı kazı çalışmaları yaptık ve Selçuklu dönemi Ulu Camileri mimarisine benzeyen sütun ve ayak kalıntılarına ulaştık. Daha sonra da bu caminin aslının ne şekilde olduğuna dair incelemelerimiz oldu. Şimdi belirlenen mimaride çalışmalar devam ediyor. Ancak içerde yaptığımız çalışmalar bitmeden caminin üzerini kapatmamız mümkün değil. Çalışmaları yavaş gösteren etkenler bunlar.”dedi.

img_5859.jpg
Çukur Cami restorasyon ve yapım çalışmasının aralıksız sürdürüldüğünü ifade eden Bölge Müdürü İbrahim Genç, caminin yapım çalışmasının yaklaşık olarak 2018 yılı ortalarında bitmesini planladıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.