1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. CUMA NAMAZI NEREDE VE NE ZAMAN FARZ OLDU?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CUMA NAMAZI NEREDE VE NE ZAMAN FARZ OLDU?

A+A-

İbn Hacer’e göre Cuma namazı Mekke’de farz olmuştur. Fakat Müslümanların azlığı ve açıktan namaz kılacak derecede güçlü olmamaları nedeniyle Mekke’de Cuma kılmak mümkün olmamıştır. Cuma namazının açık kılınması gereği ve Rasûlullah ile Müslümanların o sıralarda gizlenmiş bulunmaları nedeniyle kılamamış olmaları düşünülebilir.

Diğer taraftan Cuma namazının farziyetini bildiren ayet (Cumâ, 62/9-11) bilindiği gibi Medine’de ve Hicret’ten sonraki yıllarda nazil olmuştur.

Bu durum ise bizlere abdestin farziyeti ile ilgili ayetin nüzulünü hatırlatmaktadır. Namaz için abdest almak bilindiği gibi peygamberliğin ilk dönemlerinde farz kılındığı halde, ilgili ayet daha sonraları Medine’de nazil olmuştur.

Demek oluyor ki bazı hükümler teşri edilirken(uygulanırken), ilgili olan ayet daha sonra inmiş olabilir. Bu, hükmü pekiştirmek için olabildiği gibi, nüzul için gerektirici bir münasebete kadar bekletilmesi ve böylece daha etkileyici bir hal alması hikmetine de dayalı olabilir.

 

CUMANAMAZIDARI HARPTEKILINMAZ MI?

Cuma namazı hicretten önce farz kılınmıştı. Ancak müslümanların durumu çok riskli olduğundan Mekke`den önce Medine`ye yakın Naki` al-Hadimat isimli bir köyde kılındı. Ve ilk cuma namazını kıldıran Esad bin Zürare olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kıldırdığı ilk Cuma namazı, Ranuna denilen yerde SâlimİbnAvf mescidindedir. Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye hicret buyurduğunda ilk olarak Kuba’daAmrİbnAvfoğullarına misafir oldu. Orada pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri kalıp, KubaMescidi’nin temelini attı; sonra Cuma günü Medine’ye gitmek için yola çıktı.BenuSâlim yurduna gelince Cuma namazı vakti girmişti. Orada hutbe okuyup ilk defa Cuma namazını kıldırdı.

Bu, Hz. Peygamber’in kıldırdığı ilk Cuma namazıdır. Cuma’yı farz kılan âyet bundan önce nâzil olmuştur. Medine haricinde ilk Cuma namazı kılınan yer de Bahreyn “Cevâsa” da Abdi KaysMescidi’dir.

İbn Abbas da Medine`deki Peygamber mescidinden sonra ilk Cuma namazının Bahreyn "Cevâsa" denilen bir köyde kılındığını söylemiştir (Buhârî, Cum`a, II, (I. s. 215); Bağavî, a.g.e., IV, 218; İbnü`l-Hümâm, a.g.e., I, 409).

Kılınan her iki cuma namazı da henüz İslam devleti meydana gelmeden evvel olmuştu. Ve tabi olarako memleketlerde İslam şeriatı da hakim değildi. Cuma namazı diğer namazlar gibi bir namazdır. İslam devletinin oluşu ve şeriatın uygulanması ile hiç bir ilgisi yoktur. Hiç bir ayet ve hadis veya mezhep cuma namazının bir yerde kılınabilmesi için İslam devletinin hakim olmasını veya İslam şeriatının tatbik edilmesini şart koşmamıştır.

Cuma’yı ilk kıldıranların Esad İbnZürâre ile MusabİbnUmeyr oldukları hakkındaki rivâyetlerin arasını birleştirmek gerekirse; Musab’ın, Medine’nin merkezinde ve Peygamber’in (s.a.s.) emri üzerine Cum’a namazı kıldırdığı; Esad’ın ise Medine yakınında bir yerde kıldırdığı rivayet edilir.

Bu yazı toplam 7435 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.