1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Cuma Sohbetlerinde “İman-Amel İlişkisi” Konuşuldu
Cuma Sohbetlerinde “İman-Amel İlişkisi” Konuşuldu

Cuma Sohbetlerinde “İman-Amel İlişkisi” Konuşuldu

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği(TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde İlahiyatçı Yazar Emekli Müftü ve TEYAD yönetim Kurulu üyesi Mustafa Eroğlu “İman-Amel İlişkisi” konulu bir konferans verdi. 

A+A-

Eroğlu: “Peygamberimiz diyor ki; Âhir zamanda birtakım milletler gelecek, yüzleri insan yüzleridir, kalpleri şeytan kalpleridir, yırtıcı kurtlara benzerler, kalplerinde rahmetten hiçbirşey yoktur, çok kan dökücüdürler, onlara tabi olsan sana hile yaparlar, kendilerinden uzak olsan gıybetini yaparlar, seninle konuşsalar yalan söylerler, kendilerine emanet etsen hıyanet ederler, gençleri ahlâksızdır, yaşlıları da iyiliği emretmezler ve kötülüğe engel olmazlar, içlerindeki halim kişiyi azgınlaştırırlar, iyiliği emredenler suçlanırlar; bu nedenle de şerlileri kendilerine musallat edilir, hayırlıları da dua ederler de hayırlılarının duaları kabul olunmaz.” dedi.
Ömer Lütfi Ersöz, açış konuşmasında imanın ibadete, ibadetin de imana etkisinin söz konusu olduğunu belirttikten sonra Cengiz Numanoğlu’nun  “İbadet” isimli şiirlerini  okudu. 
Asrı saadetten örnekler vererek konuşmasına başlayan Eroğlu; hadislerle İslâm, iman ve ihsan’ın ne olduğunu açıkladıktan sonra kıyametin ne zaman kopacağının peygamberimiz tarafından bile bilinmediğini, fakat âlametlerinden birinin “Yalın ayak başı açık deve çobanlarının bina yarışına girmesi; yani kişilerin ihtiyacının dışındaki israf olan dünya malına tamah etmeleri, israf yarışına girmeleridir. İbadetlerimizi ve yaşantımızı her an Allah görüyormuş gibi hareket etmemiz gerekmektedir.”dedi.
Hanefîlerin itikatta uyguladıkları mezhebin Maturîdî mezhebi olduğunuve diğer mezheplerin itikadi mezheplerinin Eş’ârî olduğunu belirten Eroğlu; “Maturîdîlerde amel, imandan bir cüz değildir. Kişi amel etmemekle birlikte inkâr etmediği müddetce, yani İslân’ın emirlerini yerine getirmediği, yasaklarını da işlediği zaman bu insan günahkârdır ama küfre girmez. Ancak Eş’arî mezhebinde amel, imandan bir cüz olduğu için amel etmeyenler küfürle itham edilirler.”dedi.
İslâm hukukunda kişilerin özel hayatlarının başkaları tarafından araştırılamayacağına vurgu yapan Eroğlu, eziyet ve işkence altında kelime-i küfrün söylenebileceğini ifade etti. “Hz. Ali(r.a); ‘Bir zaman gelecek İslâm’ın ismi, Kur’ân’ın resmi kalacak. O zaman mescitler süslüdür, ama kişilerin kalpleri hidayetten harabedir, cemaati yoktur, onların âlimleri semâ altında yaşayanların en şerlileridir.’ diyor. Biz hayatımızı ahiretlik ve dünyalık diye ikiye ayırdık; halbuki Allah(cc)’ın yasaklamadığı, bütün canlıların menfaatine ve Allah(cc)’ın rızasına uygun olan  her amelimiz ibadettir. Yani Müslümanın dünyada yaptığı her işin karşılığı âhirette vardır. ”dedi.
Peygamber Efendimizin 23 yıllık tebliğ hayatı içerisinde 9 önemli büyük savaşın olduğunu, 3 milyon kilometre kare topraklara ulaşıldığını, bu savaşlarda müslümanlardan şehit olanların sayısının toplam 138, müşriklerden ölenlerin sayısının da toplam 250 olduğunua dikkat çeken Eroğlu; “Birinci Dünya Savaşında 16 ülke savaştı, 1 milyar 177 milyon 735 kişi savaşa katıldı ve bundan zarar gördü. 65 milyon 600 bin asker fiilen savaşa katılıyor, 9 milyon 323 bin kişi ölmüştür. 38 milyon 481 bin kişi de kaybolmuştur. 
İkinci Dünya Savaşında ise 57 ülke savaşa katılmış 36 milyon insan ölmüştür.”dedi.
1924 yılında 430 Sayılı Tevhidi Tedrisat Kanununun 4. Maddesine göre medreselerin kapatıldığını ve 29 tane İmam Hatip Okulu’nun açıldığını söyleyen Eroğlu; “29 İmam Hatip Okulu’nda 2 bin 258 talebe ile eğitime başlanmış, bir yıl sonra yani 1925 yılında bu okulların sayısı 26 ‘ya, bir yıl sonra yani 1926 yılında 20’ye, 1928 yılında 2’ye düşmüş ve 1930 yılında da öğrenci olmadığı gerekçesiyle bu okullar tamamen kapatılmıştır. Halbuki aynı yıl, 1930 yılında Türkiye’deki azınlık okullarının sayısı şöyledir: 803 Ermenî okulunda 133 bin 100 öğrenci, 957 Rum okulunda 116 bin 800 öğrenci, 730 Yahudî okulunda 53 bin 568 öğrenci, 143 Süryanî okulunda  14 bin 200 öğrenci, 500 Fransız Katolik okulunda 59 bin 414 öğrenci, 178 İngiliz okulunda 12 bin 800 öğrenci, 38 Rus-Alman-İtalyan oklunda 3 bin 500 öğrenci, 657 Amerikan okulunda 34 bin 317 öğrenci okumaktadır.”dedi.
ABD’de nüfusun %2’sini oluşturan Yahudîlerin ABD yönetiminde, elit kesiminde, Sivil toplum Örgütlerinde, Medyasında, Ticaretinde, Sinema sektöründe, kültür ve sanat alanlarında, dünya siyasetinde etkin bir şekilde boy gösterdiklerine, bizim gençlerimizin ise dünyalık şeylerle uğraştıklarına ve cep telefonu ile vakit geçirdiklerine vurgu yapan Eroğlu, eğitim sistemimizin, aile sistemimizin ve adalet sistemimizin bozulduğuna, AVM’lerde 999’lu alışverişlerle milletin kuruş kuruş soyulduğuna da dikkat çekerek Müslümanların duyarsızlığını dile getirdi ve konuşmasını bir Hadis-i Şerifle bitirdi: “Âhir zamanda birtakım milletler gelecek, yüzleri insan yüzleridir, kalpleri şeytan kalpleridir, yırtıcı kurtlara benzerler, kalplerinde rahmetten hiçbirşey yoktur, çok kan dökücüdürler, onlara tabi olsan sana hile yaparlar, kendilerinden uzak olsan gıybetini yaparlar, seninle konuşsalar yalan söylerler, kendilerine emanet etsen hıyanet ederler, gençleri ahlâksızdır, yaşlıları da iyiliği emretmezler ve kötülüğe engel olmazlar, içlerindeki halim kişiyi azgınlaştırırlar, iyiliği emredenler suçlanırlar; bu nedenle de şerlileri kendilerine musallat edilir, hayırlıları da dua ederler de hayırlılarının duaları kabul olunmaz.”
Program sonunda TEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Oğuz, Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Lütfi Ersöz ve Karapınar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Peker tarafından İlahiyatçı Yazar Emekli Müftü Mustafa Eroğlu’na günün hâtırasına dernek plaketi takdim edildi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından yazarın “İslâm İlmihali, İnanç, İbadet, Aile” isimli kitabı katılımcılara hediye edildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.