1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. CUMANIN DİNDEKİ YERİ VE HÜKMÜ
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CUMANIN DİNDEKİ YERİ VE HÜKMÜ

A+A-

Cuma ile İlgili Âyet ve Hadîsler:
Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu, Kitap, Sünnet ve icmâ ile sabittir.

Kur'ân-ı Kerîm'in 62. sûresi, cuma namazından bahsettiği için Cuma Suresi olarak adlandırılmıştır. Bu surede yüce Allah şöyle buyurmuştur: "Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırılınca Allah'ı anmaya (namaza) koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca yeryüzüne yayılın da Allah'ın lütfunu arayın ve Allah'ı çok çok anın ki felah bulasınız" (el-Cum`a 62/9-10).

Hadis kitaplarında gerek cuma namazının fazileti, gerekse kuvvetli bir farz olduğu ve bu namazı özürsüz olarak terk etmenin büyük günah sayıldığı konusunda sahih hadisler bulunmaktadır.

 Cuma namazının faziletiyle ilgili onlarca hadis kitapları bulunduğu halde, Rasûlullah’tan zayıf bile olsa, herhangi bir durumda Cuma namazı kılınmaması gerektiğine dair hiç bir rivâyet sözkonusu değildir. Yani, Efendimiz Cumanın şartlarıyla ilgili kesin bir şey söylememiş, hele hele "şu şartlar yoksa, Cuma namazı kılmayın!" gibi bir söz ağzından kesinlikle çıkmamıştır. Geçerli mazereti varsa onlar hariç.

  Burada, söz konusu olan geçerli mazeret nedir? Bunlar; esarettir, camiye gidemeyecek kadar hastalık, yaşlılık, hasta bakıcılık, can, mal, emniyetinin olmaması, hava şartlarının müsait olmaması, yolculuk gibi mazeretlerdir. Bunların dışında özürsüz cumayı terk eden, altından kalkamayacağı bir riskin altına girmiş olur.

Hafsa'dan rivâyet edildiğine göre Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Cumaya gitmek, ergenlik çağına giren herkese gereklidir"(Nesâî).
 Târık b. Şibâh'tan rivâyet edildiğine göre Rasûl-i Ekrem (sav) şöyle buyurmuştur: "Cuma, cemâat halinde her Müslümana Allah'ın hakkı olarak vazifedir: Ancak şu dört sınıf müstesnâ: köleler, kadınlar, çocuklar, ya da hastalar."(Ebû Dâvûd).

"Önemsemediği için üç cumayı terkeden kimsenin kalbi mühürlenir" (Ebû Dâvûd, "Salât", 204; İbn Mâce, "İkametü's-salât", 93; Tirmizî, "Cum`a", 7; Nesâî, "Cum`a", 2). Bir rivâyette "üst üste üç cumayı..." şeklindedir

Sahih-i Müslim'de “Cuma'yı terk edenler hakkında gösterilen şiddet bâbı” adlı bölümde birçok hadis vardır. Onlardan biri olan şu hadis-i şerif çok önemli bir uyarıdır: "Bir takım kimseler, Cuma namazlarını terk etmekten ya vazgeçerler yahut Allah, onların kalplerine muhakkak surette mühür vurur da artık gâfillerden olurlar" ( Muslim, Cuma 40, hadis no: 865, c. 4, s. 2412-2413 ) Ahmed, Nesâî).

Yine cuma günü ile ilgili olarak, gerekli temizliği yaptıktan sonra camiye gidip hutbe dinleyen ve namazı kılan kimsenin daha önceki cuma ile bu cuma arasında işlediği günahların affedileceği belirtilmiştir (Buhârî, "Cum`a", 6, 19; Müslim, "Cum`a", 26).

Kurban bayramı arefesinin cumaya rastlaması halinde halk arasında o yıl yapılan haccın, "hacc-ı ekber" (büyük hac) olarak isimlendirilmesi de cumanın önemiyle ilgilidir.

 

Bu yazı toplam 1304 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.