1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Cumanız Mubarek Olsun
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumanız Mubarek Olsun

A+A-
Sahi bugün Cuma…
İslam alemi için kutlu bir gün.
Onun için bende bu günün İslam alemi için uğurlu olmasını, hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Ancak bu günün MHP’liler için başka bir anlamı ve heyecanı var.
Neden mi?
Anlatayım isterseniz.
Haziran seçiminde;
MHP yüzde 16.3 oranında oy aldı ve meclise 8 vekil gönderdi. Bu seçimlerde Konya’da MHP’ye Mustafa Kalaycı ve Sait Gönen’i vekil olarak göndermiş, Türkiye genelinde ise 80 vekille mecliste temsil ediliyordu.
Bu seçimlerde AK parti ilk partiydi ama, çoğunluk yoktu. Yapılan görüşmeler, koalisyonu getirmeyince erken seçim hükümeti kuruldu. Partilerden hükümete bakan vermesi istendi. MHP’den Tuğrul Türkeş partisinin muhalefetine rağmen hükümette bakan olarak görev aldı ve 1 Kasım seçiminde de; MHP’nin oy oranı yüzde 11.9’a düştü ve milletvekili sayısı da 80’den 40’a indi.
İşte o andan itibaren MHP’de kazan kaynamaya başladı. Muhalifler Devlet Bahçeli’ye olağanüstü genel kurul çağrısı yaptılar. Bunlar bilinen şeyler elbette…Şu anda bir seçim olsa MHP’nin alacağı tahmin edilen oy ise “baraj sınırı” olarak tanımlanıyor, telaffuz ediliyor.
Şu bir gerçek ki;
Özellikle son seçimden bu yana MHP için için kaynıyor.Hem;Teşkilatlar bazında kaynıyor, hem de sempatizanları nezdinde. MHP’nin bu noktaya gelmesinde en büyük faturada başta genel Başkan Devlet Bahçeli ve merkez yönetim gösteriliyor.
Muhalifler olağanüstü genel kurul için yeterli imzayı toplamasına rağmen Devlet Bahçeli ve ekibi ise bunu dikkate almadı. Bu durum partiyi mahkeme koridorlarına taşıdı.
Bundan önce Türkiye’nin birçok il ve ilçelerindeki MHP heyetleri fesh edilirken, Konya’mızda da ülkücü hareket olarak bilinen bir grup MHP nin olağantü genel kurulu için çağrı yaptılar ve “Değişmeden değişim” sloganıyla seslerini duyurdular. MHP ‘nin kurultayında 30’un üzerinde oy kullanacak olan delegeler kurultaydan yana imza verdiler.

Şimdi Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin bu olağanüstü kurultay talebini karara bağlayacağı tarih 8 Nisan Cuma.Haliyle;
MHP içinde tüm gözler, bu karara odaklandı.
Devlet Bahçeli’ye;
Muhalefet Bayrağı açan ekiplerin liderlerinden Sinan Oğan bir taraftan, Meral Akşener bir taraftan, Koray Aydın bir taraftan yurt gezilerini sürdürdüler ve partililere durumu anlattılar.
MHP Genel Merkez yönetimi;Bu tarih öncesinde bir hamle yapmış ve dava dosyasına iki hukukçu akademisyenin yazdığı bir rapor sunarak, muhaliflerin olağanüstü kurultay talebinin hukuksuz, ilgili mahkemenin de yetkisiz olduğunu öne sürmüştü.
Gerekçe olarak da; Hukuki gerekçelerin yetersiz olduğu ifade edilmişti bu raporda.
Muhalifler ise;Bu raporun dava öncesinde “kafa karıştırmaya yönelik” olduğunu belirtip davanın seyrinin değişmeyeceği kanaatinde. Bunun yanı sıra bildiğim kadarıyla ve tuttuğum nabza göre kurultayı Meral Akşener ipi göğüsleyecek gibi görünüyor. Tabi ki siyasette bir saatin önemini de değerlendirmeliyiz. MHP’nin bildiğim kadarıyla 1400’e yakın delegesi var. Bunların 600 kadarı genel kurul için oy verdiğine göre Devlet Bahçeli ve yönetimi halen çoğunlukta gibi görünmektedir.
Bu arada;
Başbuğ Alpaslan Türkeş’in 19. ölüm yıldönümü için dün düzenlenen törende MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklaması da dikkat çekiciydi.
Çünkü;
“MHP’nin yörüngesini oynatmaya niyetlenmiş bazı odakların mahcup ve mağlup olacağını da hep birlikte göreceğiz” sözleri, sanki bugünkü davaya dair sürpriz bir ipucu verir gibiydi.
 
Bu yazı toplam 230 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.