1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Cümbür Cemaat Kime İtaat ?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Cümbür Cemaat Kime İtaat ?

A+A-

Gün geçtikçe normale dönüyoruz. Türkiye’nin istikrarına kasteden iç ve dış mihrakların tüm girişimleri ellerinde patlamaya başladı. Ne yaparlarsa yapsınlar, sağduyuya çelme atamıyorlar. Her şeyi zorluyorlar. Medyayı zorluyorlar, STK’ları zorluyorlar. Ama bekledikleri daha doğrusu uydurdukları saçma bam teline bir türlü basamıyorlar.
Gün gelecek ve gerçek yüzleri daha da net ortaya çıkacak. Ben şahsen bu vatanın ekmeğini yiyip, suyunu içerek, temeline dinamit koymada bu kadar ileriye gidebileceklerini hiç beklemiyordum. Kendi kendilerine kral olmuşlar. Dini kisveye bürünüp, örgütleşmişler. Kendilerini hükümetinde üstünde bir otorite olarak görmüşler. Siyasetin geleceğini tayin edecek yegane merci olduklarına inanmışlar. İstedikleri zaman temelinden sallayabilecekleri gibi hayalperest bir algıya kapılmışlar. Ta ki yaptıkları son girişimler ellerinde patlayıncaya kadar…
Şimdi takip ediyorum da, yok efendim şubat ayında daha büyük bir skandal patlatacaklarmış. Geçin orayı artık! Olsaydı bir saniye durmazdınız. Bundan sonraki ortaya atacağınız her şey uydurma ve kurmaca olacak. Daha seçimlerden önce neler olacakmış neler… bilmem daha neler!
Şu düştükleri duruma bir bakın. Zavallıları oynuyorlar. İşi tehdit ve şantajla taşımaya ve kilitlendikleri hedefe ulaşmaya heveslendiler. Durun bakalım. Birazda bu kozlarını oynasınlar. Sırada ne var bakacağız.
Ama ben düşüncemi sizinle paylaşayım. Bundan da hiçbir şey çıkmayacak. Tamamen insanların zihinlerini bulandırarak kaotik ortamı ileriye taşıma azmindeler. Bu olmadıkça da çılgına dönüyorlar. Biraz daha ileri giderek ağızlarının ayarını dahi bozabiliyorlar. Hani siz muhtereme tabi gönül insanları değil miydiniz?
Siz hak din İslam’a hizmette koşan ve hakka hizmet yolunda gözünü karartan İslam neferleri değil miydiniz?
Çıkın İslami tebliğinizi yapsanıza! İnsanları irşad edecek ve ahiretlerini kurtaracak faaliyetler içinde koşsanıza!
İnsanların dini algıları allak bullak olmuş. Allah’a ve Resulüne olan iman günden güne zayıflıyor. Taa bilmem Afrika’nın bilmem hangi ülkesinde ki zenci çocuğun ya da Uzakdoğu’da ki bilmem ne ülkesinin çekik gözlü çocuğunun ağzından İstiklal marşı dinlesek ne olur? O çocukların ağzından Halil İbrahim Türküsü, Aacayipsin ve diğer parçaları dinlesek ne olur! Dinlemesek ne olur!
Anadolu folkloru oynasalar kaç yazar! Kolbastı oynasalar, horon tepseler kaç yazar?
Bilmem anlatabiliyor muyum?
Polonya’da yaşayan dini bir kanaat önderi gelse bizim çocuklarımıza lehçe öğretip, Polonya kültürüyle alakalı şarkılar öğreterek kendi ülkesinde bunu halkına göstertirse sonuç ne olur?
Yoğun bir alkış ve belki de damlayan üç beş gözyaşı damlası…
Hala inat edenlere söylüyorum. Bir zamanlar kol kanat gerdiğiniz çok sayıda değerli fikir adamlarının, yazarların ve cemaat mensuplarının akın akın kaçmasından bir mesaj alamıyor musunuz?
Halkın gözünde sizin olmanız gereken mevki çocuklarımıza ve gençlerimize İslami bilgiler vererek, vatanına milletine faydalı ve ahlak timsali fertler yetiştirmeniz idi. Ama siz görünürde bunu yaparak geri planda birilerinin çok hoşuna gidecek olan istikrarın temeline dinamit koymaya kadar işi ileriye götürmüşsünüz.
Neyse artık! Gerçekler ortaya çıkıyor. Bundan sonrası için cemaatin içerisinde saf kalmayı başarabilmiş güzel insanların kendilerinden beklenen amaca hizmet eden samimi bir oluşuma açılan kapı yakındır.
Son zamanlarda malum gazetelerde ve televizyonlarda hocafendinin faziletine delalet eden yoğun yayınlarla durumun kurtarılmaya çalışıldığı çabasına da hak veriyorum. Çünkü senelerdir insanımızın zihninde hoş yer edinmiş bir teşekkülün ani bir sarsıntı ile alabora olması karşısında yaşanan şok, onları bu çabaya elbette itecektir. Bekledikleri sonuç ortaya çıkmayınca ve etraflarında ki insanlarda koşar adım uzaklaşmaya başlayınca “ Zararın neresinden dönülürse kardır.” mantığıyla hareket edecekler. Ama çok üzülerek ifade edeyim ki yaşanan gelişmeler sonunda mevcut altyapı ile bu cemaatin gidebileceği kapı da kalmayacaktır.
Yurtdışında okullarmış, yurtiçinde dershaneler, yurtlar, özel okullarmış. Hiç önemli değil. Hepsi kapanabilir. Denildiği gibi fakirlere ve muhtaç olanlara da hizmet edildiği gibi bir durum yok. Parası olan bastırır çocuğunu buralarda okutur. İsterseniz gidip araştırabilirsiniz. İki gözü yaş içinde bir veli olarak gidin bir ricada bulunun. Kesinlikle kontenjandan falan yararlandırmazlar. Sizin önünüze ödeme seçenekleri koyarlar. Zamanı geldiğinde meteliksizde olsanız çatır çatır paralarını alırlar. Haa bir şansınız var. Eğer çocuğunuz süper zeki ise kontenjandan alırlar. Ama bunu da reklam için yaparlar. Bunlar uzun zamandır bilinen bir şeylerdi zaten. Ama günü geldiği için zikretmek zorunda kalıyorum. Etrafımda tanıdığım arkadaşlarımın birçoğu zamanında samimiyetine inanarak gönderdikleri çocuklarını bu okullardan almaya başladılar. Sebebini irdelediğimde de çocuklara ders yerine son gelişmelerle alakalı zihinlerini bulandırıcı bilgiler vermeye başladıkları bilgisini aldım. Hiç aksini iddia etmeyin. Hemen sizi velilerle tanıştırır ve görüştürürüm. Hatta daha da ileri gider, onlarla yaptığım görüşmeleri haber olarak basında halkın bilgisine açarım.
Senelerdir alışageldiğiniz hükümetlerden kadro anlamında kopardığınız tavizler, mevcut hükümet tarafından engellenince bir anda kılıçları çektiniz. Hala şaşırıyorum. O kadar önemli mevkie onca insanı sokmayı nasıl güzel becerebilmişsiniz?
Ben gariban bir vatandaşın ricasını kıramayıp gidiyorum da belediyenin temizlik personeli kadrosuna bile şahsı yerleştirmeye muvaffak olamazken şu yaşananlara bakın. Günün birinde yerleştirdiğiniz o personelin bu vatanın geleceğine kastedecek duruma ulaşacağına kim inanırdı ki?
Ama zikretmeden geçemeyeceğim. AK Parti hükümeti de günden güne büyüyerek büyük bir tehdit haline dönüşecek bu durum karşısında önlem almada açıkçası inanılmaz pasif kalmış. Bundan sonra daha dikkatli olacaklarını umuyorum.
Vesselam…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.