1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alçaklar, kalleşler, namussuzlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alçaklar, kalleşler, namussuzlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alçaklar, kalleşler, namussuzlar

Avrasya Tüneli'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus Büyükelçi'nin öldürülmesiyle ilgili,çok sert konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asrın projesi Avrasya Tüneli'nin açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, değerli kardeşim Sayın Gül ve bugüne kadar ülkemize hizmette kusur etmeyen Başbakan ve Bakanlarımızı sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

MİLLET NE İSTİYORSA ODUR

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu konuda sizin dediğiniz doğrudur. Millet ne istiyorsa odur. Kardeşlerim açılışını yaptığımız ve Avrasya Tüneli olarak belirlediğimiz İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesinin Avrupa ve Asya kıtalarının hayırlı olmasını diliyorum.

BİZ BU ŞEHRE AŞIĞIZ

Kardeşlerim hamdolsun 2 kıtayı birbirine bağlayan böyle nadide ülke ve şehrin mensuplarıyız. Bu şehir uğruna birçok şeyler feda edilebilecek bir şehirdir. Biz bu şehre aşığız. Kardeşlerim bu projenin hayata geçmesini sağlayan kurumlarımızı, Bakanlarımızı, şirketleri, mimar, mühendis işçisine kadar herkesi tebrik ediyorum. Temelini Asya yakasında atmıştık. Açılışını Avrupa yakasında yapıyoruz.

SALDIRIYI ŞAHSIM VE MİLLETİM ADIMA ŞİDDETLE KINIYORUM

Dün Ankara'da alçakça bir saldırıda hayatını kaybeden Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi'nin ölümünden duyduğum üzüntüyü tekrarlamak istiyorum. Takdir ettiğim bir arkadaştı. Bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanı'nı yanıma getirmişti. Birlikte değerlendirmeler yapmıştık. Sıcak bir insandı. Dün akşam uğradığı suikat girişimi ve neticesi üzüntü vericiydi. Şahsım milletim adına şiddetle lanetliyorum.

AÇIK BİR PROVOKASYON OLDUĞUNA EMİNİZ

Devlet Başkanı Sayın Putin'in şahsında tüm dost Rus halkına ve Karlov'un ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Hemen ardından Putin'i arayarak derin elemi kendisine bizzat ilettim. Kendisi ile bu kalleş saldırının açık bir provokasyon olduğuna eminiz. Güvenlik güçlerimiz olayı araştıracak ve gerçekleri ortaya çıkaracak.

İLİŞKİLERİMİZİN BOZULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak çalışmalara başladık. Suriye başta olmak üzere Rusya işbirliği alanlarımızın etkilenmeyeceği konusunda eminiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Topraklarımızın içinde böyle bir hadisenin meydana gelmiş olması, bizi üzmüştür. Bir kez daha dost Rus halkına başsağlığı diliyorum.

BU ESERİN AÇILIŞINI ERTELEMEYECEĞİZ DEDİK

Terörün bizi kendi gündemine esir etmesine izin vermedik vermeyeceğiz. Bu eserin açılışı ertelemeyeceğiz, dedik. Teröre karşı en etkili tutum olduğuna inanıyoruz. Avrasya Tüneli 4 yılda inşa edilmiştir. Henüz proje ve inşaat safhasında bir çok ödül alan eserin daha çok ilgi göreceğine inanıyorum.

DEVLETİN KASASINDAN TEK KURUŞ ÇIKMADI

1,2 milyar dolar, TL olarak 4,5 trilyon TL'ye ulaştı. Günde 100 bin araç burayı kullanacaktır. Artık fırtına çıktı, sis çöktü, köprüde trafik durdu haberlerini geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya Tüneli. Dışardaki iklim şartlarından etkilenmeden yolculuk yapılır hale geldi. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadı.

25 YIL BOYUNCA 180 MİLYAR LİRA KAYNAK GETİRECEK

Tünelin inşa ve işletmesini üstlenen firmalar özkaynak ve kredi olarak finansmanını kendileri sağlamıştır. Yaklaşık 25 yıl boyunca Hazine'ye yılda 180 milyar lira kaynak getirecek. İlk etapta yıl sonuna kadar pardon ocak sonuna kadar sabah 7 ile akşam 9 arasında hizmet verecek olan tünel, operasyon sonrası 30 Ocak itibariyle 7 gün 24 saat işletmeye geçecek.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜN TEMELİNİ 18 MART'TA ATIYORUZ

Marmaray, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprüsü gibi bir yeni proje ekledik. İnşallah Karadeniz'i de Kanal İstanbul'la Marmara'ya bağlayacağız. Türkiye, Türk insanı buna layık. Ayrıca Çanakkale Köprüsü. Evet 18 Mart'ta temelini atıyoruz.

BU MİLLETİ BÖLEMEYECEKSİNİZ

İstediğiniz kadar terör estirin, istediğiniz kadar alçakları bir araya getirin bu milleti bölemeyeceksiniz. Onun için ben milletime sesleniyorum; Türküyle Kürdüyle Alevi Sunni 80 milyon bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

ŞU BİRLİĞİNİZ ONLARI ÇILDIRTIYOR

Biz birbirimizi neden seviyoruz. Biz Yaradılanı Yaradandan ötürü sevdik ya, bu yolda böyle varız. Böyle olacağız. Sizin şu birliğiniz beraberliğiniz var ya onları çıldırtan bu. Biz tek milletiz, tamam. 2 tek bayrak. Bayrağımızın rengi belli şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi her yıldız bir şehit işareti.

ALÇAK GİBİ ALÇAKLAR...

Bu millet o terörist alçaklara karşı boyun eğmedi eğmeyecek. Bunu Çanakkale'de Kurtuluş Savaşı'nda en son 15 Temmuz'da gösterdi. Sizler tankların üzerinde imanınızla yürüdünüz. Yüreğinizde imanınızdan başka bir şey yoktu. Dün akşamki alçak gibi alçaklar tanklarla toplarla masum insanlara saldırdı. O namussuzlar da ellerindeki silahlarla vurmaya kalktılar. Dün akşamki kalleş de bir yerde bize emanet olan insanı sırtından vurdu. Sırtından vurmak kalleşlerin adetidir. Alçakların adetidir, işte bunu yaptılar.

BAĞLANTILAR ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI

Dün akşamki bedelini anında ödedi. Bunların hepsi ayrı ayrı araştırılıyor. Zaten bağlantılar çıkmaya başladı. Hedefleri bizi 2023'den uzaklaştırmak. Terör örgütleri üzerinden bizim ayağımıza pranga vurmaya çalışanlara sesleniyorum. Cevap verecek güçteyiz. Eskiden dağdaki teröristler şehre indi. İstanbul ve Kayseri'deki saldırılarda sivil vatandaşlarımız da zarar gördü. Kayseri'de yaralanan 60 kişiden 22'si sivildi. İstanbul'da 5 sivil şehit oldu. Her bir asker ve polis evine dönüyorsa, çarşıya çıkıyorsa sivildir. Polis de olsa asker de olsa can değil mi, candır. Terör örgütü hedeflerinin asker, polis korucu olması bu saldırıları meşrulaştırmaz. Bize göre katil katildir. Terörist teröristtir. Teröristin hangi sloganı attığının ne önemi vardır. Türkiye'nin canını terörle yakarak bu ülkeyi dize getirebileceklerini sanıyorlar. Bu saldırılar bizim inancımızı biliyor. Türk milletini bir asır sonra yeniden ya İstiklal ya ölüm noktasına getirenler yaptıkları yanlışları anlayacaklar.

GEREKİRSE TOPRAKLARIMIZA TAŞIYACAĞIZ

Şu anda Suriye'den Halep'ten mazlumları biz çıkardık. İdlib'e taşıyoruz. Gerekirse topraklarımıza taşıyacağız. Varsın 3 milyon olsun. Biz mazlumların yanında olacağız. Ecdadımız böyleydi, biz de böyle olacağız. İnşallah karanlık gecenin sabahı yakındır. Terör örgütlerinin üzerine giderken kalkınma hedeflerimizi unutmuyoruz.

NEREDEN NEREYE...

Yeni enerji sağlık spor altyapı açılışlarına aynı heyecanla katılıyoruz. Bazıları bu projeleri değersizleştirmeye çalışıyor. Gelişme kalkınma için zemindir, taşıyıcıdır. 100 yıl önce dahi Anadolu topraklarının önemli bir bölümü ekilemiyordu. Yollar yoktu, araçlar yoktu. İstanbul'da patates kıtlığı çekilirken, Sapanca'da patatesler tarlada çürüyordu. Göl suları taşkın yapıp yolları kapattığı alternatif yol olmadığındandı. Fransa'dan geliyordu. Nereden nereye... Bunların hepsi aşıldı. Şimdi başka bir Türkiye var. Şimdi dünyayı doyuran Türkiye.

HASTANELERİMİZ ÇOĞALIYOR

Sadece kendi alanını ekiyor. Bunlar geride kaldı. 19 bin kilometre bölünmüş yol yapıldı. Sadece 14 senede. Ama 70 yılda 6 bin kilometre yapılmıştı. Otobüs ücretine uçakla seyahat yapar hale geldik. Hastanelerimiz çoğalıyor. Mersin'de ilk şehir hastanesini açıyoruz. Vatandaşlarımız artık sedyeler üzerinde dolaşmayacak.

YILBAŞINA KADAR BURANIN ÜCRETİ 15 TL

30 büyükşehirin hepsinde de bu dev şehir hastanelerimiz de yapılacak. Eğitimde de aynısını yaptık. Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Toplu konutta, spor, enerjide, adalette aynısını yaptık. Yılbaşına kadar buranın ücreti 15 TL olsun. Ama bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki şehitlerimize yönelik o hesaba gidecek. Buranın geliri 15 TL, resmi hesap daha sonra ilan edilecek. Bugüne kadar bu geçişler yapılacak. Şehit ve gazilere yönelik hesapta toplanacak. Suriye ve Irak'taki müdahalelerimize de devam edeceğiz. Desteklerimizi vermek sureti ile Dışişleri Bakanımız da Moskova'daki çalışmalara devam ediyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.