1. HABERLER

  2. ANTALYA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’nın beklediği haberi verdi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’nın beklediği haberi verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’nın beklediği haberi verdi!

Koronavirüs salgınında özellikle tedavi kısmında önemli işlere imza atan Türkiye’de iyileşen sayısı oldukça fazla ancak bu durum başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin turizm kentlerine yaramadı. Yurtdışındaki durumları Erdoğan teyit etti.

A+A-

Türkiye’de 10 Mart 2020 tarihinden bu yana 4 aydan fazla bir süredir devam eden koronavirüs salgını mücadelesinde önemli eşikler başarıyla geride kaldı.

Özellikle tedavi yöntemlerinde dünyaya örnek olan ve birçok ülkenin tedavi yöntemlerini araştırdığı Türkiye, bu durumu turizmde bir türlü istediği seviyeye çekemedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da girişimleri Avrupa Birliği ülkelerinin taraflı tutumları nedeniyle kısır bırakıldı.

Salgının orta kısımlarında merkez haline gelen Avrupa, kendi içinde seyahat kısıtlamalarını kaldırdı ancak dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan Türkiye’ye ise uyguladığı çifte standartla tepkilerin odak noktasına oturdu.

Koronavirüse karşı verilen mücadelede sağlanan başarının yanı sıra Türk Standartları Enstitüsü, sıkı sıkıya tedbirlerini almış kurumlara ve turizm şirketlerine Güvenli Turizm ve Güvenli İşletme Belgelerini verdi.

Alması oldukça zor olan belgeler ve alınan tedbirlere rağmen başta Avrupa Birliği’nin yaptığı çifte standart Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündemindeydi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından son durumu gazetecilerle paylaşan Erdoğan, “Sağlık hizmetleri başta olmak üzere, her alanda milletimizin her ihtiyaçlarını karşılayan bir sistemle süreci yönettik. Ne güvenlikte zafiyete ne de herhangi bir konuda mağduriyete meydan verdik. Salgının zirve dönemini alnımızın akıyla geride bıraktık” cümlesiyle konuşmasına başladı.

“Dünyanın rekorlar kırdığı bir dönemi biz gayet kontrollü ve sakin bir şekilde geçiriyoruz. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığını görüyoruz, sağlam alt yapımız sayesinde kolayca salgının üstesinden geliyoruz. Tablonun sürmesi ve daha iyiye gitmesi için halkımızdan ricam dikkat etmeye devam etmeleridir” diyen Erdoğan, yeni dönemin hazırlıklarının devam ettiğini ve her dönemde vatandaşın yanında olacaklarının sözünü verdi.

SIRA TURİZMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin birçok alanında iyi gelişmeler yaşandığını hatırlatarak “Sanayide, tarımda, ihracatta yaşanan olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Ekonomide açıklanan her veri bir kıpırdanışı haber veriyor. Turizm sektörümüzün de en kısa sürede beklediği çıtayı yakalayacağına inanıyorum” cümlesini kullandı.

Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak tarihi husumetleri ne kadar sabırla karşılarsak karşılayalım, çifte standarttan kurtulamamışızdır. Avrupa Birliği’nde komik bahanelerle hep dışarıda tutulduk. Salgın sonrası yaşanan normalleşme sürecinde benzer tavırlarla karşı karşıyayız” diyerek turizmde ve dış siyasette Türkiye’ye çifte standart uygulayan Avrupa’ya tepkisini dile getirmiş oldu.

ANTALYA’NIN GÖZÜ RUSLAR’DA

Avrupa’dan beklediği cevapları alamayan Antalya turizm sektörü gözünü Rusya’ya çevirdi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, uçuş yasağı ve ülkedeki koronavirüs tehlikesi bittiğinde en hızlı toparlanmanın, Rusya pazarında olacağını belirterek, "Çünkü Ruslar, Türkiye'yi çok seviyor" diyerek sektörün heyecanlanmasını sağladı.

RUSLAR REKOR KIRMIŞTI

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, geçen yıl kente 15 milyon 644 bin 108 turist geldi. Antalya, en fazla turisti ise ana pazar Rusya'dan karşıladı. 2015'te 2 milyon 838 bin 134, 2016'da 492 bin 349, 2017'de 3 milyon 796 bin 374 turistin geldiği Rusya'dan özellikle son üç yılda önemli artış kaydedildi.

2018'de 4 milyon 803 bin 860, geçen yıl ise 5 milyon 582 bin 763 Rus misafirin geldiği turizm kentinde, tüm zamanların rekoru kırıldı. Kente gelen turistlerin yüzde 35'ini oluşturan Ruslar, deniz, kum ve güneş tatilinin yanı sıra doğa ve kültür turizmine de önem veriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.