1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimin asil duruşu sayeside buradayım
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimin asil duruşu sayeside buradayım

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimin asil duruşu sayeside buradayım

Erdoğan, dünya liderlerine “FETÖ varlık gösterdiği 170 ülke için milli güvenlik tehdididir. Bu örgütle bu aşamada mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir” uyarısında bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, yaptığı konuşmada dünyanın sorunlarına çözüm bulmakta aciz kalan BM Güvenlik Konseyi’nde reformun şart olduğunu dikkat çekti. Erdoğan, FETÖ ile mücadele ve Suriye konusunda da önemli mesajlar verdi:

YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR Şayet bugün karşınızda bulunuyorsam milletimizin işte bu cesur ve asil duruşu sayesindedir. Bu yeni nesil terör örgütü (FETÖ) sadece Türkiye’nin değil varlık gösterdiği 170 ülkenin tamamı için bir milli güvenlik tehdididir. Diğer bir deyişle bugün bu Genel Kurulda temsil edilen ülkelerin büyük bölümü bu yapılanmanın tehdidi altındadır. Bu örgüt, Türkiye’nin ötesinde tüm dünyayı boyunduruğu altına almak gibi derin bir zihni sapkınlık içindedir. FETÖ ile bu aşamada mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir.

AB SÖZÜNÜ TUTSUN Komşumuz ve akrabamız Suriyelilerin yaşadığı bu kıyamete sessiz kalamazdık. Türkiye mülteciler için şu ana kadar 25 milyar dolar harcadı. Şu anda çatısı altında bulunduğumuz Birleşmiş Milletler’den bize gelen destek 525 milyon dolardır. Başka? Başka herhangi bir şey yok. Peki Avrupa Birliği’nden gelen bir şey var mı? Ne yazık ki Avrupa Birliği de verdiği sözleri tutamamıştır.

SURİYE SURİYELİLERİNDİR Suriye’nin toprak bütünlüğüne en çok saygı duyan ülke Türkiye. Bizim Suriye’nin topraklarında asla gözümüz yoktur. Bütün mesele Suriye, Suriyelilerindir. Suriye topraklarında kimsenin gözünün olmaması gerekir.

FIRAT KALKANI MESAJI Suriye muhalefetine verdiğimiz destekle başlayan Fırat Kalkanı Harekatı, umutsuzluğun hakim olduğu bir bölgede, istikrarın, huzurun ve dengenin yeniden tesisi bakımından kritik bir öneme sahiptir. PKK, PYD terör örgütünün önceliğinin DEAŞ’la mücadele etmek olmadığı bu operasyonla birlikte açıkça ortaya çıktı. Operasyon Suriye’deki ılımlı muhalif unsurların öz güvenlerinin yerine gelmesini de sağlamış oldu. Hatta bu gelişme Musul’u DEAŞ teröründen kurtarmak isteyen Irak’taki yerel güçleri de cesaretlendirdi.

BARIŞ KORİDORU YAPTIK Önce Cerablus, Cerablus’tan DEAŞ’ı derdest ettik. Ardından Rai, Rai’de de aynı şekilde DEAŞ’ı oradan da derdest ettik. Böylece Cerabluslu Cerablus’a, Raili Rai’ye yerleşmiş oldu. Şimdi ise bölge tamamıyla Azez’den Fırat’a kadar bir terör koridoru olmaktan çıktı ve böylece burası bir barış koridoru haline gelmiş bulunuyor. Bugün bizim yaptığımız operasyonun amacı işte bu güvenli bölgeyi fiili olarak hayata geçirmektir. Güvenli alan haline getirdiğimiz yerlerin uçuşa yasak bölge ilan edilmesine yönelik kararlı bir duruş göstermeli ve birlikte çalışmalıyız.

ESAD’LA NEREDE KADAR Suriye rejimi BM gözetimindeki yardımların Halep halkına ve acil yardıma ihtiyacı olanlara ulaştırılmasına izin vermiyor, yardım konvoylarına saldırıyor. Rejimin insanları açlığa mahkum ederek izlediği ya teslim ol, ya öl politikasına Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi daha ne kadar müsamaha gösterecek.

MUSUL UYARISI
Musul operasyonu bölge halkının hassasiyetleri gözetilerek yürütülmelidir. Aksi halde bölgede yeni sorunlara yol açabilecek bir milyondan fazla insanın sığınmacı düşebileceği yeni bir insani krizin çıkması kaçınılmazdır.

HÜR FİLİSTİN BORCUMUZ Filistin halkına iki devletli çözüm temelinde başkenti Doğu Kudüs olan her bir Filistinli için bir huzur kaynağı olacak hür bir Filistin’de yaşama imkanı tanınması uluslararası toplumun Filistinli çocuklara bir borcudur. Harem’i Şerif’in kutsiyetine özellikle İsrail tarafından saygı gösterilmesi, statüsüne yönelik ihlallere son verilmesi gerekiyor.

BM BU HALİYLE BARIŞI TESİS EDEMEZ

Birleşmiş Milletlerin reforme edilmesi gerekir. Uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reforme edilmedikçe bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır. İşte bu sebeple, biz ‘Dünya 5’ten büyüktür’ gerçeğini her fırsatta uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz, hatırlatıyorum. Beş ülkenin iki dudağının arasına dünyayı mahkum edemezsiniz. Ama şu anda dünya bu beş ülkenin iki dudağının arasına mahkum edilmiştir.

Tüm dünyanın temsil edilmediği bir BM Güvenlik Konseyi adaleti tesis edemez. Bunun bir defa gözden geçirilmesi gerekir ve düşünebiliyor musunuz; üç tane ülke Avrupa’dan, bir ülke Asya’dan, bir ülke Amerika, beş ülke. Peki, dünyanın diğer ülkeleri ne olacak? Bunları bir kenara koyuyoruz. Biz diyoruz ki 20 ülke mi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde olacak, bunların hepsi daimi olsun. Dönerli olarak, iki yılda bir bunlar değişebilir, değiştirilsin ve hepsi de dünyayı temsil etmek üzere, tüm dünya ülkeleri burada yerini alsın. Adalet ancak böyle tesis edile 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.