1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Önemli Şifrelerini Verdi
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanı Erdoğan Önemli Şifrelerini Verdi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya Köşkü'nden sabah erken saatte çıktı, Beşiktaş'taki Mabeyn Köşkü'ne geçti.
Erdoğan, Cuma namazını Eyüp Sultan Camii'nde kıldı. Erdoğan'dan önce Eyüp Sultan'a Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş geldi. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı caminin Cülus Yolu kapısı girişinde karşıladı. Erdoğan ve Kurtulmuş birlikte namaz kıldı. Cumhurbaşkanının takip eden basın mensuplarının bu kapıda beklemelerine izin verilmedi. Erdoğan ve Kurtulmuş, Eyüp Sultan türbesine de uğrayıp dua ettiler.
Namazın ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un makam aracı camiden boş ayrıldı. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makam aracına bindi. Cumhurbaşkanının makam aracı, Cülus Yolu Kapısı’ndan Eyüp Sahil yoluna çıktı. Erdoğan yolda gördüğü vatandaşlara el salladı, onlarla bir süre sohbet etti. Erdoğan ve Kurtulmuş birlikte Eyüp Belediyesi'nin yeni hizmet binasının açılış törenine gitti.
Eyüp Sultan Belediyesi'nin bir dizi açılışını gerçekleştirmek için İstanbul'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada halka hitap etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun milletin gönlünde müstesna bir yeri olduğunu belirten Erdoğan, yeni gelecek kişiye başarılar diledi. Başkanlık sisteminin Türkiye için yeni bir şey değil geleneksel olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sistemin kendi talebi olmadığını söyleyerek bir an önce milletin onayına sunulması gerektiğini kaydetti.
. Başkanlık sistemi
Her değişim yeni bir dinamizm ve heyecan getirir. AK Parti'de yaşanan değişimin de ülkemiz için hayırlı bir havaya vesile olacağına inanıyorum.
-Değişimde biraz yavaşlamaların olması
Türkiye'nin son 13 yıldır demokrasi ve ekonomi alanında yaşadığı büyük değişim güçlü güven ve istikrarın tesisine imkan sağlamıştır.17-5 Aralık darbe girişimi. Aynı numarayı Brezilya'da yaptılar. Ne oldu? Tutmadı. Onlar çaldılar bizler seyrettik. Bunların hiçbiri de ne demokrasimizde ne de ekonomimizde ciddi bir kırılmaya, sarsıntıya yol açmadı. Tereddütler kısa sürede giderildi, ülkemiz güven, huzur, istikrar içinde yoluna devam etti.
-Paralelle mücadelede daha etkenlik
Nasıl parlamenter sistem çok partili olarak 70 yıl damga vurmuşsa, başkanlık sistemi de milletimiz yeni bir sisteme ihtiyaç duyana kadar aynı ihtiyacı görecektir. Başkanlık sistemi bize yeni değil bizim için gelenekseldir. 64. hükümet görev başında. 22 Mayıs'tan sonra 65. Hükümet kurulacak. 12 Cumhurbaşkanı olarak bu görevde bulunuyorum. Başkanlık sistemine geçtikten sonra milletimizin teveccühü ile bu görevde Türkiye'nin birinci başkanı olarak göreve başlayacak. Herkesten bu değişime destek vermesini, katkı sağlamasını bekliyoruz. Meseleyi kişiselleştirenlerin ülkeye ve millete karşı sorumluluktan kaçtıklarını biliyorum. Kendi arzu ettiklerini milletin seçmeyeceğini bilenler sistemi kilitlemeye çalışıyor. İnşallah bunlara rağmen yeni Anayasa ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz. Bizim için aslolan milletimizin tercihidir, menfaatidir. Bizden sonraki nesillerimiz için hem de umudunu Türkiye'ye bağlamış yüz milyonlar için güçlü olmak zorundayız. Sürekli krizlere yol açan mevcut sistem yerine istikrarın garantisi olan Başkanlık sistemini bir an önce milletimizin onayına sunmamız gerekiyor. Bu ifadelerin göstergesi ise;
-Yeni Anayasa taslağını ve Başkanlık sisteminin referanduma götürülme isteği
Bu konularda Sayın Başbakanımızın biraz pasif kaldığı verilen satır aralarından kolayca anlaşılmaktadır. Sayın Davutoğlu her şeyden önce bilim adamı ağırbaşlılığı ile hareket etmektedir. Ama benim görüşüm bu gelişmeler Liderliğin özelliklerinin yansımalarının kristalleşmesi sonucunda oluşmuştur.
Liderlik zamanın koşullarına göre enerjik, coşkulu, iyi hitabet kabiliyeti olan, insanları etkileyen, sosyal ilişkileri güçlü, karizmatik bir profil hatta karizmatik otorite özelliklerine sahip olmayı içermektedir. Sayın Erdoğan’ın liderlik anlayışı bu dar kalıbın çok dışına çıkmış durumda. Artık liderliğin, kişilik özelliklerinden çok daha şeffaf, katılımcı daha doğrusu halkçı, katılımcı. Sinerjileri de ihtiva etmektedir. Kendisini hiç ortaya koymadan, toplum için onların daha iyi yaşam seviyelerine ve onların küresel anlamda başarıdan başarıya taşımaları, bunun en önemli kanıtı.
Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Komisyonu'nun 'Vize serbestisi için Türkiye'nin terörle mücadele yasasını AB'ye uyumlu hale getirmesi gerek' açıklamasına tepki göstererek “Teröristlere çadır kurduracaksın, bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin, bize de vize için terör yasasını değiştirin diyeceksin. Biz yolumuza gidiyoruz sen yoluna git kiminle anlaşabiliyorsan anlaş" diyerek ikili davranılmasını eleştirmesi de AB ile vize sıkıntılarında her zaman tavizlere yeni tavizlerin ekleneceğini teyit etmektedir.
Velhasıl kelam bağlamında Sayın Erdoğan’ın, namaz sonrası makam aracına Numan Kurtulmuş’u da alarak Eyüp’te toplu açılış yapacağı tören alanına birlikte gitmesi Olağanüstü Genel kurulda Genel Başkanlık ibresinin Numan Bey'e doğru döndüğünü de belirtmeden geçemeyeceğimi ifade etmek isterim. 

Bu yazı toplam 472 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.