1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan af açıklaması!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan af açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan af açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, af tartışmalarıyla ilgili, “Geçmişte çok aflar çıkarıldı, bu affı çıkarır da bundan ne kadar siyasi rant elde ederiz diye düşünemeyiz. Geçmişte bunları gördük.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, af tartışmalarıyla ilgili, “Geçmişte çok aflar çıkarıldı, bu affı çıkarır da bundan ne kadar siyasi rant elde ederiz diye düşünemeyiz. Geçmişte bunları gördük. Efendim cezaevleri dolmuş, cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz. O zaman adama sorarlar cezaevlerini niye yaptınız, niye var?” dedi.
"ADAMA SORARLAR CEZAEVLERİNİ NİYE YAPTINIZ, NİYE VAR?" 
Partisinin Kızılcahamam kampında kapanış toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP'nin seçim beyannamesinde sunduğu ve ardından Meclis'e taşıdığı af konusuyla ilgili, "Son günlerde birtakım tartışmalara bir takım tekliflere şahit oluyoruz. Af meselesinden, çocuk istismarına geniş bir yelpazeye yayılan bu tartışma konularında AK Parti olarak bizim öncelikli ölçümüz maşeri vicdandır. Şu veya bu kesimin, şu veya bu şahsın çıkarına faydasına ama milletimizin ortak hissiyatına aykırı hiçbir iş, bizim için makbul değildir. Geçmişte çok aflar çıkarıldı, bu affı çıkarır da bundan ne kadar siyasi rant elde ederiz diye düşünemeyiz. Geçmişte bunları gördük. Biz aynı şekilde adım atamayız. Ölçü belli, bu ölçüye göre biz talimatımızı başta Adalet Bakanımız olmak üzere kendilerine verdik, çalışmalarınızı yapın yapılabilecek, ki o da onu af olarak değerlendirmeyi kendimiz için zül addederiz, yapılabilecek bir şey varsa bunu en geniş anlamda siz de çalışmalarınız yapın ve o çalışmalardan sonra bu konuda ne gibi bir adım atarız buna bakalım. Efendim cezaevleri dolmuş, cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz. O zaman adama sorarlar cezaevlerini niye yaptınız, niye var? Bunun bir caydırıcılığı var onun için yapılıyor. Bu konudaki çalışmamızı sağlam zemine oturtmak suretiyle, adaleti tesis hukukla olur, anlık ayaküstü düzenlemelerle değil. Adaletin tesisi farklıdır, hukuktur, yasal düzenlemede değildir. Hukuk hakların sahibine iradesidir. Biz bunu korumaya mecburuz.” diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.