1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Cumhurbaşkanımızın Körfez Ziyareti
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanımızın Körfez Ziyareti

A+A-

İslâm Âlemi her dönemde olduğu gibi günümüzde de birlikten uzak büyük devletlerin oyuncağı olmaktan kurtulamamış ve çoğu zaman da onların önlerine koydukları oyuncakları oynamakla meşgul bulunmaktadırlar. Ne yazık ki, bu durum tarihin uzun yıllarında da devam etmiş bulunmaktadır.

Geçmişten beriye doğru baktığımızda Allah’ın kardeş olduklarını bildirdiği ve kardeş olmaları gerektiğini haber verip telkin ettiği Mü’minler tarihin uzunca döneminde şu veya bu sebepten hep ayrı düşmüşler, birlik olmaları gerektiği bildirildiğinde de hep karşı tarafı suçlamışlardır. Dolayısıyla birlik olmaya yanaşmamışlardır.

Tarihin en uzun süreli bir devleti olarak görünen Osmanlı Devleti zamanında bile gerçek birlik, İslâm Birliği gerektiği şekilde sağlanmış değildir.

Her dönemde parçalanıp bölünmesini isteyen, bunun için her türlü tuzağı kuran ve aldatıcı birliklerle grupların önlerine düşen gerçek düşman devletler ise Müslümanların ayrı devletler hâlinde bile belli konularda da olsa birleşmelerini engellemenin yollarını bulmuşlardır.

İçinde yaşadığımız döneme baktığımızda da geçmiş dönemlerden farklı görüntüler gözümüze pek çarpmıyor.

Bilindiği gibi, Birinci Dünya Savaşı aslında aynı inancı paylaşan toplulukların oluşturduğu ayrı devletler arasında çıkmış olmasına rağmen savaşın sonunda gerçek zararı gören Osmanlı Devleti olmuştur.

Çünkü bir tarafta İngiltere, Fransa ve Rusya, diğer tarafta ise Almanya, İtalya ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yer aldığı bölünmenin getirdiği savaşın sonunda gerçek bölünme Osmanlı Devletinde gerçekleşti.

Tebaasının esas unsurunu teşkil eden toplumun dinleri bir olduğu hâlde ırk veya coğrafi bölge göz önünde bulundurularak Osmanlı toprakları onlarca devlete bölünmüştür. Böyle bir bölünmeye Osmanlı Devletinin gücü engel olamamıştır.

Ancak Osmanlı Devletinin bölünmesine karşı, hem yanında yer alan İtalya ve Almanya yine eski durumlarını ve varlıklarını sürdürmüşler, hem de bunlarla güya savaşan İngiltere, Fransa ve Rusya galip devletler pozunda varlıklarını eskisi gibi sürdürmüşlerdir.

Olan ve kaybeden taraf ise Müslümanlar ve onların birliğini altı yüz sene sağlayan ve devam ettiren Osmanlı Devleti olmuştur.

Günümüzde ise Türkiye sanki son yıllardaki çabaları ve akıllı yatırım ve davranışlarıyla oluşturduğu iktisadi ve sınai hamleleri ile kazandığı gücü birleştirerek, yeniden Müslümanları bir araya getirecek ve farklı devletler olsalar da aralarında birliği sağlayacak görüntü vermektedir.

Diğer taraftan farklı İslâm devletlerinin tebaası olan Müslümanlar da böyle bir gelişmeyi olumlu karşılayacağını gösteren davranışları ile kucak açtıkları intibaını vermektedirler.

Bütün bu görüntülerin ışığında Sayın Cumhurbaşkanımızın Körfez Ülkelerine yapmış olduğu seyahat kendi içinde ayrı bir önem arz etmektedir.

Tabii Müslümanlara düşen akıllarını başlarına toplamaları ayrılığın ve farklı hava estirmenin verdiği zararları da düşünerek küçük menfaatlerin değil, büyük ve birleştiriciliğin peşinden gitmeleridir.

İşte bu açıdan baktığımda bu ziyareti çok önemsiyor ve hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.

Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.