1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’yi güçlendirecek
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’yi güçlendirecek

Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’yi güçlendirecek

Meclis'te Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin Anayasa değişikliğinde birinci tur görüşmeler tamamlandı. AK Parti Konya Milletvekili Dr. Hüsnüye Erdoğan, ikinci turu da 340 oyun üstünde alacaklarından şüphelerinin olmadığını söyledi.

A+A-

Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin(MHP) üzerinde uzlaşarak Meclis gündemine sunduğu Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin Anayasa paketi görüşmelerinde birinci tur bitti. Gözler ikinci turda. İkinci tur, ilkine göre detaylı bir şekilde maddeler görüşülmeyecek. Sadece üzerinde önerge verilen maddelerle ilgili görüşme yapılacak. Buna göre ikinci tur daha kısa zamanda geçilip referandum sürecine gidilmesi bekleniyor. Anayasa görüşmeleri ve referandum sürecini değerlendiren AK Parti Konya Milletvekili Dr. Hüsnüye Erdoğan, yeni sitemle Cumhurbaşkanının yaptığı işlerde sorumlu olacağını ve devlet işlerinin daha hızlı halledileceğini ifade etti.

DAHA KARARLI YÜRÜYECEĞİZ
Anayasa görüşmeleri ve referandum hakkında önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Konya Milletvekili Dr. Hüsnüye Erdoğan, yeni anayasa ve yeni sistemle daha kararlı yürüyeceklerini belirtti. Referandum sürecinin hayırla biteceğine inanan Erdoğan, milletin kararına saygı duyduklarını ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin geleceğini ifade etti. Erdoğan, “Referandum sürecinin milletimizin teveccühüyle hayırlı bir şekilde biteceğini umuyorum. Milletin meclisinde aklı selim hakim olmuştur. 340 oyun üstünde oy çıkarak ilk 18 maddeyi geçtik. İkinci aşamada da 340 oyun üzerinde alarak geri kalan maddeleri geçeceğimize ve sonuçta da milletimizin huzuruna gideceğimize yürekten inanıyorum. Bu sürecin ülkemize hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Bu anayasanın milletimize artı getireceğine inanıyorum. Çünkü artık her işimiz hızlanacak erkler ayrılacak ve herkes kendi yolunda yürüyecek. Bu yürüyüşte daha kararlı olacak” dedi.

DİKTA DEĞİL, DEMOKRASİ KAZANACAK
Yeni anayasa ve sistemin üzerinden algı operasyonu yapıldığını ve tek adamlık algısının oluşturulmak istendiğini belirten Erdoğan, bunun gerçeği yansıtmadığını, diktanın değil demokrasinin kazanacağını söyledi. Oluşturulan algı operasyonuna aldırılmaması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, yeni sistemin daha demokratik olacağını belirterek şunları söyledi: “Her zaman yapıldığı gibi yine bir algı operasyonuyla anayasaya gölge düşürmek istiyorlar. Özellikle kelimeleri seçerek, ‘diktatör’, ‘tek adamlık’ gibi ifadeler kullanarak bu algıyı oluşturmaya çalışıyorlar. Şu anda yürürlükte olan anayasamızda Cumhurbaşkanının her türlü yetkisi var. Fakat herhangi bir sorumluluğu yok. Sadece vatana ihanetten yargılanabiliyor ama onun dışında yaptığı işlerden her hangi bir yargılanma durumu yok. Fakat bizim şu anda getirdiğimiz sitemde yani Cumhurbaşkanlığı sisteminde yaptığı her işten dolayı mesul bir duruma geçecek. Burada tek adamlık getiriliyor, diktatörlük getiriliyor gibi söylemlerin gerçekçi olmadığını yeni getirilen sistemin faaliyete geçmesiyle herkes görecek.”

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİ ANLATIYORUZ
Yeni sistemi anlatmak için herkesin çalıştığını belirten Erdoğan, gerekli bütün mercileri kullanarak vatandaşlara ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Erdoğan, “Herkes görevini yapıyor. Konuşması gereken arkadaşlarımız medya ve sosyal medya yoluyla yeni sistemi anlatıyorlar. Bize ulaşanlara anlatıyoruz, bize ulaşamayanlara biz gerek televizyon programlarına çıkarak gerek yerel ve ulusal çapta yayınlar ve programlarla ulaşmaya çalışıyoruz. Henüz referandum sürecine geçilemediği için şu anda yetkili ağızlardan daha çok dillendiriliyor. Referandum sürecine geçildiği zaman milletin meclisi karar verip halkın önüne gittiği zaman bunu sahada da anlatacağız. Milletimizin de bunu anlayışla karşılayacağını ve sağduyuyla gerekeni yapacağına olan inancımız tam” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARA İYİ ANLATILMALI
Yeni anayasa ve referandum süreci hakkında görüş bildiren MHP Konya İl Başkanı Av. Murat Çiçek, yeni sistemin iyi anlatılması gerektiğini belirterek bu yeni sistemin başkanlık sistemi olmadığını söyledi. Yürürlükte olan anayasadan rahatsız olan kesimin hayli fazla olduğunu söyleyen Çiçek, “Belli bir kesim vesayet anayasasından yıllardır rahatsız durumda. Bu düzenleme de vatandaşlara iyi anlatılabilirse tek başına bir kişinin şahsi ikbali için yapılmış bir anayasanın olmadığı ve ülkenin refahı ve bekası için atılmış bir adım olduğu anlatılabilirse vatandaşlardan olumlu bir cevap alınabilir” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ülkenin bekası ve refahı için iktidarla masaya oturduğunu ve MHP’nin sunduğu şartlar sonucu anlaştıklarını dile getiren Başkan Çiçek, iktidarla uzlaşılan maddelerin içinde Başkanlık sisteminin olmadığını kaydetti. Başkan Çiçek, “Bunun iyi anlatılması gerekiyor. Bu bir başkanlık sistemi değildir. Anayasa’nın birinci aşaması geçildi ve ikinci aşamada geçildikten sonra referanduma gidecek. Tabi burada bu anayasa değişikliğinin ülkenin refahı ve geleceği açısından önemli olduğu, parlamenter meclisin devam ettiği, özellikle anayasanın ilk dört maddesinin yani üniter yapının devam ettiği hususunda vatandaş iyi bir şekilde bilinçlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

KUCAKLAYICI YÖNETİM ANLAYIŞI OLMALI
Türkiye’de yaşanan olaylar yüzünden ciddi bir kutuplaşmanın olduğunu ve normalleşmenin sağlanması gerektiğine vurgu yapan Çiçek, “Ciddi anlamda kutuplaşmış bir ülke var. Artık ülkemizin normalleşmesi gerekiyor. Kucaklayıcı bir yönetim anlayışıyla daha ileriye dönük adımların atılması gerekiyor” dedi. Yeni düzenlemeyle Cumhurbaşkanının sorumluluk alacağını ve byük millet meclisinin güçleneceğini ifade eden Çiçek, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı ve partili bir cumhurbaşkanı ve parlamenter rejimi yani büyük millet meclisini güçlendiren bir düzenleme üzerinde ortak noktaya varıldı. Yeni anayasayla beraber Cumhurbaşkanına yeni yetkiler veriliyor ve hem cezai anlamda hem hukuki anlamda bir takım sorumluluklar yükleniyor. Bu öneli bir adım. Şahsi bir düzenleme değil. Devletin bekası için yapılmış bir düzenlemedir.”/Mesut ERCÜMENT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.