1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Cumhuriyet Bayramı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet Bayramı

A+A-
Sene 1923 - 29 Ekim.
Atatürk ve arkadaşları tarafından yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinin idare şeklinin cumhuriyet olması ilan ediliyor.
Sene 2015 -29 Ekim
Yani Osmanlı İmparatorluğunun,  başta iç ve dış hainler, yeterli çalışmanın yapılmaması, hesapsız kitapsız işlerle 600 yıllık İmparatorluğun sonuna gelinmesi. Sevr antlaşmasının Türk Milleti tarafından kabul edilmeyip,  Türk’ü, Kürdü, Çerkezi, Abazası, Alevisi, Sunnisi, Lazı, Arabı kol kola, omuz omuza verilen zorlu mücadele sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti…
Bu Devlet kolay kurulmadı. Bu devletin ve Cumhuriyet’in kadir, kıymetini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkes bilmelidir.
Bu devlet Cumhuriyet rejimi ile yollara düştü. Sonsuza kadar şanlı bayrağımız gönderden inmeyecek, ezanımız susmayacaktır. Yeter ki, birlik olalım. Aramıza kimse nifak tohumları sokarak bu cennet vatanı, bu necip milleti bölemeyecek. Böldürülmeyecektir.
Bazı rejimler vardır. Bunların adı da cumhuriyettir. Mesela İran Cumhuriyeti, Mesela Arap devletleri arasındaki cumhuriyet. Mesela Irakta da sözde cumhuriyet vardı.
Ancak bizde cumhuriyet, demokrasi, hukuk yıpratılsa bile yinede Cumhuriyetimiz dimdik ayakta kalmayı sürdürecektir. Çünkü hür ve bağımsız yaşamayı var olmanın amacı haline getirmiş Büyük Türk Milleti ayaktadır. Üstelik hainlere, bedbahtlara, bölücülere, düşmanlarımıza rağmen böyledir.
Türkiye’yi tarihten silmek, Türk ve Müslüman insanları vatanından mahrum bırakmak üzere hareket eden düşmanlarına ve onların işbirlikçilerine karşı verdiğin bağımsızlık mücadelesinin sonucunda kurduğun cumhuriyetin 92. Yıldönümünde, zaferin ve çağdaş aydınlık devlet yapısının simgesel adı olan cumhuriyet milletimize kutlu olsun.
Büyük Türk Milleti, Cumhuriyet ile modern çağdaş bir yönetim şekline kavuşmuştur. Eşit yurttaşlar olarak özgür iradesiyle yönetimi seçme ve yönetime seçilme hakkına sahip olmuştur. En olumsuz şartlara ve hallere hazırlıklı, dünyanın hiç bir gücünün hayalinde bile yer alamayacak şekilde donanımlı birikimli Türk Milleti her zaman düşmanlarına diz çöktürmüştür. Bundan sonrada aynısı olacaktır. Vatan sathında Ay yıldızlı al bayrağın dalgalanırken, gök kubbe Türk Milleti’nin gür sesi ile  her zaman sonsuza kadar yankılanacaktır. Büyük Türk Milleti; huzur, güven, barış, adalet, özgürlük ortamında bölgende ve dünyada yeniden saygın yerini alacağına inancım tamdır. Yeter ki birlik olalım, yeter ki, ülke için çalışalım.
Büyük Türk Milleti; Türk tarihinden, Türk kahramanlarından, Türk medeniyetinden aldığı ilhamla, demokrasinin kurum ve kurallarının işlediği, akıl bilim ve sanat ışığında evrensel değerleri benimsemiş kadrolarla, dosta güven düşmanlarına korku veren yönetim yapılanmasını daha büyük coşkularla, sevinçlerle kutlayacaktır.
 
 
 
Bu vesile ile Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi minnetle anarken,  gazilerimizin Cumhuriyet bayramınızı kutlarım.
 
 
    
Bu yazı toplam 239 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.