1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhuriyet sahibine teslim ediliyor
Cumhuriyet sahibine teslim ediliyor

Cumhuriyet sahibine teslim ediliyor

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin anayasa değişikliğinin Cumhuriyeti cumhura teslim etme girişimi olduğunu belirtti.

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi: İç ve Dış Politika Yansımaları’ konulu panel düzenlendi. NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin katıldı.

DEMOKRASİ KUVVETLENECEK

Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz, konuşmasında 15 Temmuz’u rütbelilerin dış ülkelerin desteğiyle yaptığını anlatarak, milletin demokrasisine sahip çıktığını belirtti.

Türkiye’de uzun süredir bürokratik elitler sorunun olduğunu kaydeden Yılmaz, çift başlılığın sadece cumhurbaşkanı ve başbakan arasında değil aynı zamanda yürütme içinde de bir problem olduğunu vurguladı. 15 Temmuz ve arkasında olan milli iradenin dünyayı etkileyeceğini dile getiren Yılmaz, yeni sistemde yüzde 50’yi ikna etmek zorunda olan bir cumhurbaşkanı olacağı için demokrasinin kuvvetleneceğini belirterek siyasi istikrarsızlığın ortadan kalkacağını vurguladı.

KUVVETLER AYRILIĞI GÜÇLENİYOR

Yeni sistemle rejim değişikliğinin tartışılmadığını belirten Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün: “Anayasal sistem içinde tartışılan, demokrasinin nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda, yasama, yürütme ve yargı erklerinin kendi içinde yeniden düzenlenmesini öngören kuralların değiştirilmesidir. Buna da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diyoruz.” dedi. Katılımcılara yeni anayasanın maddelerini tek tek anlatan Akgün, kuvvetler ayrılığının daha da güçleneceğini aktardı. Akgün değişikliğin gerçekleşmesi halinde seçim sisteminde de yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulacağını belirtti.

MİLLİ İRADE ERİNLEŞİYOR

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin de yüzde 51 ile gelen bir cumhurbaşkanının birleştirici görüş ve tutum içerisinde olmasının gerektiğini kaydetti. Bu sayede milli iradenin daha da derinleşeceğini aktaran Şahin, değişikliğin Cumhuriyeti cumhura teslim etme girişimi olduğunu belirtti.   “Türkiye’deki ve Ortadoğu’daki darbelerin tamamını tipi bizden olup çipi bizden olmayanlar yapmıştır. 15 Temmuz’un engellenmesinde ise tipi bizden değil gibi görünse de çipi bizden olanların payı büyüktür. Bu nedenle insanları dış görünüşüne göre yargılamamak gerekiyor.” diyen Şahin, yeni anayasanın 15 Temmuz’daki fiili birlikteliğin yasallaşması olduğunu ifade etti. Şahin 15 Temmuz sonrasında gelişen birliktelik sürecinde ve yeni anayasada MHP’nin ve Devlet Bahçeli’nin katkısının büyük olduğunu anlattı ve bu konuda teşekkür etti.

Program katılımcılara hediye takdiminin ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.