1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Cumhuriyet ve ülkemizi koruyalım
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet ve ülkemizi koruyalım

A+A-

Yıl 1299 Osmanlı’nın kuruluşu,

Yıl 1920 Osmanlı’nın yıkılışı.

Yıl 1923 Cumhuriyetin ilanı,

Şöyle bir bakmamız lazım.

1946 yılında demokrasiye geçiş.

Bugün 2020…

Osmanlı’nın kuruluşu ile yıkılışı arasında yaklaşık 600 yıl var.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun bugün tam 97.yılını kutluyoruz. Ancak şunu da belirtmemiz lazım ki, 1923 den bu güne doğru bir baktığımızda ise ülkemizde Cumhuriyet’in birçok değerleri ya yok edildi, ya da yozlaştırıldı.

Birikimlerimiz yok edildi, atıl duruma getirildi.

Osmanlı’nın nasıl yıkıldığını araştırmak gerekir.

Elbette Osmanlı’nın yıkılışına tek bir unsur, tek bir insan, tek bir hata sebep olmamıştır. Atatürk’ün dediği gibi içeride ve dışarıda bethbah, hain insanlar Osmanlı İmparatorluğunu yıkmıştır ama, esas olarak ta basiretsiz insanların iş başında olmasıdır.

Bundan bir süre önce AKPARTİ  Genel Başkan Yardımcısı M.Ali Şahin Tarih kitaplarının son Osmanlı padişahı Vahdettin ile ilgili yanlış bilgiler içerdiğini söyledi. Şahin “ Yıllardır Vahdettin’i vatan haini gösterildi.Bu görüşe katılmıyorum. Bir takım tarihi gerçekler gizlendi ve saptırıldı” diyor. M.Ali Şahin’in görüşlerine bende katılmaktayım.

Şimdilere bakmamız lazım.

Hainleri, satılmışları, devletimizi ve milletimizi bölmek isteyenleri iyi tanımamız lazım. Üç kıtada toprakları bulunan Osmanlı ve Türk Milleti Anadolu yarımadasına sıkıştırıldı. Bu topraklar bile bölünmek isteniyor.  Lozan barışı ile Sevr bitti.Sevr hortlatılmaya çalışılıyor.

“Tek bayrak, Tek vatan,  Tek Millet “ diye diye geldiğimiz noktayı dikkatinize çekiyorum.

Cumhuriyet kolay kurulmadı.

Osmanlı’yı yıkanlar arasında en büyük rolü yine kendimiz, kendi çocuklarımız ve Avrupa’ya özenen  “Jön Türkler”  dir.

Avrupa’da yabancı okullarda tahsil eden gençler, ecnebi hayatının cazibesi gözlerini kararttı. Hakikati göremediler.

Abdülhamit Han’ın tahsil için Avrupa’ya gönderdiği yazarlardan birisi olan Yahya Kemal’ın bir hatırasını sizlere aktarmak istiyorum. Yahya Kemal Beyatlı bu hatıratını 1922 şubat ayında“Tevhid-i  Efkar” da yazmıştır.

“Pariste Luxemburg bahçesine yakın bir sokakta, ekseriyetle talebelerin kaldığı bir otelde , şuursuzca bir çalışma sürdürüyoruz. Nereye gittiğimizi, neye hizmet ettiğimizi bilmeden. Hedefimiz Al-i Osman’ı, yani kendi devletimizin yıkılışını hazırlamak…

Göz kamaştırıcı Avrupa hayatını memleketimize taşımak, onlar gibi yaşamak. Bizi yönlendiren hain ellerin yönlendirmesiyle, nereye gittiğimizi bilmeden faaliyetlerimize devam ediyoruz.

O günlerde Lehistanlı (Polonyalı) bir gençle tanıştım. Sohbetlerimiz esnasında bu genç dedi ki:

“ Siz buralarda ne arıyorsunuz? Sizin ve bütün genç Türklerin (Jöntürk) “Vatan Hasreti” beni gayriihtiyari gülümsetiyor.Sizin vatanınız yok mu? Yenipazar’dan Balkanlardan ta Yemen’e kadar ovalarınız var, dağlarınız var, şehirleriniz var, kışlalarınız var. Onların üzerinde sizin al bayrağınız dalgalanıyor. Sokaklarınızdan geçen askerler, biliyorsunuz ki, sizin dininizdendir, sizin kanınızdandır. Sizin dilinizi konuşuyor…

Ahhh!..

Bu saadetin kadrini hissedemiyorsunuz. Benim gibi esir bir milletin çocuğu böyle bir manzarayı rüyasında bile görmek için can verir. En son Lehistan ihtilalinde, Varşova’nın bir sokağında “Leh” bayrağını 24 saat dikili bulundurmak için Leh gençlerinin en cengaverleri, yiğitleri can verdiler. O güzel 24 saat her gün tekerrür etse, her gün can veririz.

Siz Türkler İstiklalinizin kadrini bilmiyorsunuz. Ancak onu kaybedeceğiniz zaman öğreneceksiniz. Siz bindiğiniz dalı kesiyorsunuz…”

Yahya Kemal diyor ki:

Bu sözleri Al-i Osman yıkıldıktan sonra hatırladım. Daima hatırlayacağım. Çünkü benim gibi, bütün Türkler de o ızdırabı, onun tahmin ettiği zamanda öğrendiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.