1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. CUMHURİYETİ ATATÜRK GENÇLİĞE EMANET ETTİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHURİYETİ ATATÜRK GENÇLİĞE EMANET ETTİ

A+A-

Referandum’a  iki haftadan az bir zaman kaldı.

Herkes farklı görüşte.

Kimse “Ayranım ekşi” demiyor.

Halbu ki, kararı  Millet verecek.

Ulu Önder Atatürk 1923 te arkadaşları ile birlikte kurduğu Cumhuriyet’i gençliğe emanet etti ve 10. Yıl nutkunda ise  “asil kan damarlarınızda mevcuttur” dedi.

Uzunca bir zamandır Türkiye’de yaşayanlar, TC: kimliği taşıyan herkesin hayatının önemli bölümü referanduma endeksli idi. 16 Nisan günü sandığa gideceğiz ve 17 Nisan sabahına nasıl bir Türkiye ile uyanacağımıza karar vereceğiz. Allah hayırlı karar vermemizi sağlasın inşallah.

Siyasi ve ekonomik istikrarı daha güçlendirilmiş, hızlı ve etkin karar mekanizmalarına sahip yönetimlerin olacağı, güçlü liderlerin çıkarılacağı bir Türkiye'ye mi uyanacağız, yoksa son 15 yıllık tek partili hükümet dönemini saymazsak, her 1 buçuk yılda bir hükümetlerin değiştiği, 14 büyük ekonomik krizin yaşandığı bir Türkiye’ye ile mi devam edeceğiz?

Ne olursa olsun Allah Milletimizi o günlere, 15 Temmuz gecesine bir daha döndürmesin. Sonuç ne çıkarsa çıksın ben böyle diliyorum. Umuyorum ki, bu yazımı okuyanların büyük bölümü de bu duaya “Amin” derler.

  Önce Başkanlık, sonra 18 maddelik Anayasa paketi aslında Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini genel olarak getiriyor ama pakete karşı olanların öne çıkardığı en önemli konu; tek adamlık üzerinde yoğunlaşıyor. Bu argümanı öne sürenlere her şeyden önce şunu sormak lazım; Seçmen hüviyetini kazanmış aklı başında topluluğun yüzde 90'ının gittiği & gideceği sandıkta yarıdan fazlanın oyunu alan bir kişi nasıl tek adam olur? Milyonlarca insanın, kendisine zulmedebilme ihtimali olduğunu düşündüğü bir kişiye bile-isteyerek  oy verebileceğini nasıl düşünebiliriz. Kaldı ki; Türk Milleti ve Türk gençliği nasıl Cumhuriyete, demokrasiye sahip çıktığını 15 Temmuz’da son kez gösterdi.
Başka bir şey daha söyleyeyim ki; meclis belki daha iyi çalışacaktır. Genç beyinler daha  çok olacaktır.

 TBMM'de yarıdan 1 fazla (301) oy ile cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılması istenilebiliyor, 400 oy ile Yüce Divan'a gönderilebiliyor.
Bağımsız yargı iddiaları ve suçlamaları yerinde görür ve ceza verir ise cumhurbaşkanlığı düşüyor ve hapse gidiyor. Tabi ki, ne cumhurbaşkanı, ne de bizi yönetenlerin bu duruma düşmesini elbette istemeyiz. Herkes hakkıyla ve adaletle iş yaparsa bunları kimse yaşamaz.

Yeni sistemle seçilecek cumhurbaşkanı için 'Sınırsız yetkili, sınırsız sorumsuz' iddiasını ortaya atanlar konuyu yukarıda izah ettiğime göre tam anlayamamışlardır. Önce iyiniyetle bunu düşünmemiz lazım. Bakınız; mevcut parlamenter sisteme göre ki; darbeden hemen sonra yapılan 1982 Anayasası, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Evren ile birlikte darbeyi yapan kuvvet komutanlarının korunmasını amaçladığı için; mevcut Cumhurbaşkanının yaptığı hiçbir işlem ve aldığı hiçbir karardan SORUMLU OLMAMASINI gerektiriyordu. Yani, asıl SINIRSIZ SORUMSUZ CUMHURBAŞKANI, mevcut parlamenter sistemde var. Ve mevcut sisteme göre cumhurbaşkanı vatana ihanet dışında hiçbir şekilde yargılanamıyor.
Ama 16 Nisanda yapılacak olan referandum ile getirilmesi önerilen sisteme göre; seçilecek cumhurbaşkanının aldığı kararlarla ilgili yargılanabilmesinin önü  belli bir oyla açılmaktadır. Bunu yukarıda açıkladım.
Yine deniliyor ki; cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisi geliyor ve her konuda istediği gibi yasal düzenleme yapabilecek. Referandum ile getirilmesi önerilen sisteme göre evet cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisi getiriliyor.Ancak; cumhurbaşkanı, kanunla düzenlenmiş konularda kararname çıkaramaz. Çıkartırsa hesabını millet bir gün soracaktır.

Özetle; 16 Nisan'da sandık başına giderken doğruları doğru şekilde bilip ona göre oy vermemiz lazım.Vicdanımızla, aklımızla  düşünüp karar vermemiz gerekir.

Evet; 16 Nisan'da verilecek oylarla ya bir değişiklik olacak, ya da değişen bir şey olmadan yolumuza devam edeceğiz. Önemli olan Türkiye, önemli olan Millet, önemli olan cumhuriyet, önemli olan bayrağımız ve dinimizdir.

Yukarıda da belirttiğim gibi rejimin gerçek sahibi millettir. Milletin vereceğe karara ise herkes saygı ile yaklaşmalıdır.

 

Bu yazı toplam 680 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.