1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 96. YILI KUTLU OLSUN!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 96. YILI KUTLU OLSUN!

A+A-

İlkokulda zihnimde kalmış Cumhuriyet Bayramı şiiri hala hatırlarım;
“Tek ülküm Cumhuriyet, Tek dileğim hürriyet, 29 Ekimde ancak hür oldu millet!..”
Türkiye Cumhuriyeti 96 Yıl önce beş bin yılın getirdiği tecrübe ve ruhuyla tekrar kurulmuştur. Cumhuriyeti kuranlarına tek gayesi necip Türk Milletini dünya milletler içerisinde layık olduğu mevkiye yükseltmek, ülkemizin ve milletimizin gücüne güç katarken vatanımızı mamur, Türk Milletini huzurlu ve müreffeh bir ülkenin başı dik vatandaşları yapmaktır.
96. Yılını Kutladığımız Türkiye Cumhuriyetimiz, bugün de karakteri bağımsızlık olan, hoşgörü ve kardeşlik duyguları ile birliğini tesis etmiş ve vatan topraklarına karşılıksız bir sevgi ile bağlı olan millet asliyetinin yüksek korumasındaki en kıymetli mirasımızdır. Bizim Cumhuriyetimizde kökü, kökeni, nesebi, meşrebi, zengini, yoksulu önemli değildir, herkes eşit hissedardır. Milletimizin hiçbir evladının kıyıda köşede unutulmamasının, refah ve zenginliğin vatan topraklarının her köşe ve kişisine ulaşmasının teminatıdır bizim Cumhuriyetimiz. Bizim Cumhuriyetimiz, sadece kader ve tasa ortaklığı değildir, Bizim Cumhuriyetimiz kuruluşundan itibaren kıvancı, refahı ve mutluluğu da eşit paylaştırmayı gaye edinerek hatta tam da bunun için kurulmuştur” diyerek meşaj iletenlere selam olsun!...
Alışagelmiş rütun kutlama mesajlardan öte dört etrafı düşmanlar tarafından çevrilmiş vatan toprağını bölüp parçalamak için kirli oyunlar ve ittifaklar içinde olanları muhakkak görmek durumundayız.
Türk Milleti olarak gaflette olmamalıyız, birlik ve beraberlik içinde “BARIŞ PINARI” Harekatında takındığımız tavır, duruşla devam etmeliyiz.
Kendi alemlerinde hayallere kapılarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini yıkmak parçalamak isleyenlere cevabı GÂZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK;
“---Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava kazanılmış değildir.. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafa kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseslerimizi müdafaa için lazım olanı yapmaya hazırız!””(1923) 
Bu haleti ruhumuzla Türkiye Cumhuriyeti İlanının, Ezan dinmesin, bayrak inmesin, vatan bölünmesin diyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden kahramanlarımızı himmetle, şükranla yad ediyorum ruhları şad olsun!
29 EKİMLER başlıklı şiirleri okurduk;
En güzel günümüzdür,
Demokrasi ürünüdür,
Atatürk'ün eseridir,
Yirmi Dokuz Ekimler.
Vatandaşın hür sesi,
Vatanımın neşesi,
Kucaklıyor herkesi,
Yirmi Dokuz Ekimler.
Cumhuriyet kuruldu,
Türk'ün sesi duyuldu,
Törenlerle kutlandı,
Yirmi Dokuz Ekimler. (Onur Yıldırım)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.