1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. CUMHURİYETİN 94. YILDÖNÜMÜNDE CHP
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHURİYETİN 94. YILDÖNÜMÜNDE CHP

A+A-

Yarından sonra cumhuriyetin ilanının yıldönümü kutlanacak. O günden günümüze 94 yıl geçti. Geçen zaman bir asrı bulmamasına rağmen halkımızın kısmi sembolik özgürlüğü elde etmesi dışında son beş on sene öncesine kadar ülkemize beklenen katkıyı sağlayamadı. Beyaz diktatöryalık, darbeler ve askeri yönetimin halk üzerinde tahakküm kurması dışında teknoloji anlamında batıya bağımlı olmamızı engelleyemedi. Kendini bilim ve teknoloji alanında gösterecek yapılanmalarımızı o tarihlerden itibaren yapmış olsaydık bugün dünya üzerinde ciddi bir güç ve söz sahibi olmamız işten bile değildi.

Geçenlerde A Haber’de yayınlanan Vecihi Hürkuş belgeselini izlerken aklıma çeşitli düşünceler geldi. Projesini geliştirmesine destek olma yerine kendini çeşitli bahanelerle cezalandıran o günün hükümetinin gerçek niyeti ne olabilirdi acaba?

Türkiye olarak gelişen dünyada bilim ve teknik anlamda söz sahibi olmamız kimler tarafından niçin engellendi?

Devrim arabasında da durum pek farklı değildi.

O dönemde ağzını açanlar niçin susturuldu?

Yakın geçmişi incelediğimizde o kadar farklı manidar gelişmeler ve sorular ortaya çıkıyor ki!..

Memlekette taş üstüne taş koyanların, el üstünde tutulması gerekenlerin dışlandığı ve ötekileştirildiği dönemler bu ülke için karanlık yıllardı.

Bakmayın siz bugün CHP’nin kurusıkı atışlarına. Şimdi iktidar olsalar yarın yine aynı geçmişi yaşatacaklar. Adında cumhuriyet olan bir partinin ismiyle bu kadar tezat bir yapıya sahip olmasından anlıyoruz ki bu siyasi oluşumda bir proje kapsamında halkımıza dayatılmıştır.

Ülke yönetiminde bekalarını halkın desteğine değil de batının insafına teslim edenlerin ülkeye bir çivi dahi çakmadığını bilmiyor değiliz.

Yaşı 20’lerde olan çok sayıda vatandaşımız ülkemizin yakın geçmişte ki düştüğü handikapları bilir. Yapılan yatırımları, örneğin yolları laf ebeliğiyle küçük göstermeye çalışan CHP’nin kendi döneminde ülkeye yatırım bile yapmaktan aciz hallere düştüğünü ve ülkemizi karanlıktan karanlığa sürüklediğini bilmeyenimiz yoktur.

Mevcut propagandalarıyla ana muhalefet partisinin gelecek seçimlerde yorulup çaba sarf etmesine de gerek yok. Yerinden kımıldamasa, ölümüne bağlanmış o kesimden % 20’lik kemik mevcut oyları almaya devam edecektir.

Sözün özü CHP mevcut politikasıyla halka rağmen daha fazla oranda oy alamaz.

Bunu da çok iyi bildiği için olsa çeşitli zamanlarda HDP için oy istemesini, gizliden gizliye Meral Akşener’i desteklemesini yadırgamamak lazımdır. Onları desteklemekle mevcut AK Parti oylarının düşüşe geçeceği, milli çıkışlarıyla halkın takdirini kazanan MHP’nin de içinden çıkacak çatlak seslerle Akşener’e oy kayacağını, gelecekte bunun CHP’yi güçlü kılacağına kendilerine inandırmışlar.

Anlayacağınız şudur; CHP geleceğini ve bekasını ortaya koyacağı yapıcı projeler üzerinden değil de diğerlerinin yıkımı üzerinden hesaplamaktadır. İşte bu mantığının kendisine fayda sağlamadığını çözemiyor. Her defasında “Yenilen pehlivan güreşe doymazmış” gerçeğiyle yediği yumruğu tekrar yemek için ringe koşuyor.

Son birkaç yıldır CHP yine bilindik metoduyla halkın beklentileri doğrultusunda politika geliştirip bu yönde çaba sarf edeceği yere bu kezde kendisiyle fikri açıdan hiçbir uyum sağlamayan siyasi girişim veya oluşumlarla, ihanet şebekelerinin kumpaslarıyla toparlanma ve yükselme çabasına girişiyor.

Değişen ne olacak?

Hiçbir şey olmayacak.

Yine halkın sillesini yiyerek mevcut hükümet aleyhine müspet ya da menfi gördüğü tüm politikaları kıyasıya eleştirmeye devam edecek. Bu silsile değişmeden devam edecek. CHP örgütünde kim gelirse gelsin aynı oyun oynanacak. Kılıçdaroğlu politik mağlubiyetlerini bir şekilde açıklamak suretiyle sakız gibi yapıştığı koltuğunu bırakmaya yanaşmayacak.

CHP’nin bitişi ancak parti içinde yaşanacak bir bölünmeyle mümkün olabilecektir.

AK Parti, CHP ile birkaç siyasi demeç dışında artık uğraşmamaktadır. Çünkü kendi ayağına sıkan ve her defasında çark eden zavallı bir lidere sahip olan siyasi oluşumun ne kendi geleceği için ne de ülke geleceği için bir fayda sağlamayacağını halkımız çok iyi bilir.

CHP geçmişte alışageldiği depreşik yaralarından kurtulmayı bilmeli ve halkın gerçekleriyle yüzleşebilmelidir. Onu hâlihazır durumuna düşüren, halkının gerçeklerinden uzak olması ve terör örgütlerine karşıymış gibi gözüküp te geri planda onlara net tavır koymayan siyasi yapısıdır.

CHP 94 yıllık cumhuriyet geleneğine tamamıyla zıt bir yapı içerisindedir. Bunu bırakmadığı sürece yürüdüğü yolda tökezlemeye devam edecektir.

Ülkemizi cumhuriyetle yani halkın kendi kendini yönetmesi olarak adlandırılan bu sistem, aslında CHP’li tek parti dönemlerinde zorba ve baskıcı bir yönetim anlayışıyla ülkeyi idare ettiği için halkın zihninde kararan o yılların tekrar yaşanması ihtimali bile CHP’nin oy oranının çakılı kalmasında başrol oynamıyor mu?

Bu yazı toplam 891 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.