1. HABERLER

  2. POLİS-ADLİYE

  3. Çumra canavarı Türkiye ikincisi
Çumra canavarı Türkiye ikincisi

Çumra canavarı Türkiye ikincisi

Çumra canavarı olarak bilinen Konya lı seri katil Abdullah Aksoy 13 cinayeti ile seri katiller sıralamasında resmi olmayan verilere göre Dünya 19. ‘su 

A+A-

Bahçesinden 13 ceset çıktı
Çumra canavarı olarak bilinen Abdullah Aksoy Türkiye’deki seri katiller sıralamasında 2. Sırada yer almıştı. Aksoy’un evinin bahçesinde yapılan kazıda 13 ceset çıkarılmıştı.  3 ayrı ülkeden 7 özel dedektifi yaptığı resmi olmayan araştırmaya göre ise Çumra canavarı Abdullah Aksoy seri katiller sıralamasında dünya 19’cusu öldürdüğü kişileri bahçesine gömen Aksoy. Resmi olarak 14. Cinayetini işlemek üzere iken  kurbanını elinden kaçırması ile cinayetleri ortaya çıktı. Bahçesinde yapılan kazıda çıkan cesetleri  kendisinin öldürdüğünü itiraf eden zanlının resmi olmayan ve cesetleri bulunamayan 5 kişiyi daha öldürdüğü iddia edilmişti.
Kayseri'de kardeşi dahil 7 kişiyi öldüren ve serbest kaldıktan sonra 8. cinayetini işleyen seri katil Hamdi Kayapınar, emniyetin kayıtlarından 35 seri katilden biri olarak geçiyor. Kayapınar'ın işlediği son cinayetle birlikte 35 seri katilin öldürdüğü kişi sayısı 239 oldu. Seri katiller dosyasında sadece 2 caninin ismi belirlenemedi.  
21 cinayetle ilk sırada 
Polis teşkilatının kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bu yana Türkiye'de 35 seri katil tespit edildi. Bunlardan ilki Hirisantos'tu. 1895 yılında İstanbul'da doğan Hirisantos, ilk cinayetini 1918 yılında işledi. 23 yaşında başlayan cinayet serisinde 2 yılda 13'ü polis toplam 21 kişiyi öldürdü. Yakalanmamak için kılıktan kılığa giren Hirisantos, 7 Eylül 1920 yılında polisle girdiği çatışmada öldürüldü. Hirisantos seri katil sıralamasında ilk sırada yer aldı.
13 cinayetle Çumra canavarı 2. sırada
Çumra ilçesinde 1960'dan itibaren 13 genç erkeği öldüren Abdullah Aksoy, 14'üncü kurbanını elinden kaçırdı. Bu sayede cinayetler ortaya çıkarken 1970'de gözaltına alınan Aksoy'un itirafları ile kazılan bahçede üst üste ya da yan yana 13 kayıp gencin cesedi bulundu. Tutuklanan Aksoy "Çumra canavarı" diye adlandırıldı. Polise verdiği ifadesinde kimi cinayetleri zevk için işlediğini söyleyen Çumra Canavarı Abdullah Aksoy ‘Yakalanmasaydım ölene kadar öldürmeye devam edecektim’ dediği kayıtlarda yer aldı.  Aksoy idam talebi ile hakim karşısına çıkmasına 1 hafta kala 1968 yılının Nisan ayında kaldığı cezaevinde kendini su borusuna asarak intihar etti. 
KASIMPAŞA CANAVARI VE TESTERELİ KATİL
35 seri katilden 33'ü yakalanırken 2'sinin ise ismi bile belirlenemedi. Bunlar 1976'da Kasımpaşa'da 2 ayda 4 kişiyi demir çubukla kafalarına vurarak öldüren 'Kasımpaşa canavarı' ile İstanbul'da 2000-2001 arasında 18 ayda 6'sı kadın 8 kişiyi öldürüp bacaklarını düzgün bir şekilde kesen 'testereli katil'di. Bulunan bacaklardan da sadece birinin kayıp hukuk fakültesi öğrencisi Yasemin Durgun'a ait olduğu belirlendi.
CUMHURİYET DÖNEMİ SERİ KATİLLERİ
Cumhuriyet döneminin ilk seri katili ise "Antep Canavarı" lakaplı Abdullah Palaz'dı. Palaz, 1938'de henüz 16 yaşındayken 7 kişiyi öldürdü. Yakalandığında kendi ifadesine göre 43 cinayet işlemişti. Konya'nın Çumra ilçesinde 1960'dan itibaren 13 genç erkeği öldüren Abdullah Aksoy, 14'üncü kurbanını elinden kaçırdı. Bu sayede cinayetler ortaya çıkarken 1970'de gözaltına alınan Aksoy'un itirafları ile kazılan bahçede üst üste ya da yan yana 13 kayıp gencin cesedi bulundu. Tutuklanan Aksoy "Çumra canavarı" diye adlandırıldı.
ÇİVİCİ KATİL
"Artvin Canavarı" lakaplı Adnan Çolak'da Artvin ile köylerinde 1992-1995 yılları arasında 14 cinayet işledi. Kadın kurbanlarına tecavüz etti. 
İlk cinayetini 1986'da işleyip tutuklanmasına rağmen akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesiyle 4.5 yıl sonra tahliye olan Süleyman Aktaş'ın korkunç bir yöntemi vardı. Denizli'de 1994'te işlenen 5 cinayetten de tutuklanan Aktaş, kurbanlarını boğarak öldürdükten sonra kafalarına ve gözlerine inşaat çivisini çakıyordu.
TECAVÜZ EDİP ÖLDÜRDÜ 
Ali Kemal Tufan, 1996-2006 yaşları 9-11 arasında değişen 4 kız çocuğu ve bir kadına tecavüz edip boğarak öldürdükten sonra toprağa gömmüştü. 'Bebek yüzlü' katil Ali Kaya ise ilki amcası olmak üzere Alanya ve Adana'da toplam 7 kişiyi öldürdü. DİLHAN DUMANOĞLU

 ahmet11111.jpg
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.