1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Çumra İsa Yusuf Alptekin parkının köşesinden!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Çumra İsa Yusuf Alptekin parkının köşesinden!

A+A-

Bizler Çumra’da doğduk, Çumra’da büyüdük, Çumra’da doyduk. Gücümüzün yettiğince de Çumra’mıza hizmet etmeye gayret ettik. 

Çumra köşe bucak karış karış mahallesi köyü ile hafızamızda yer eder. İnsanımıza hizmet etmeyi ibadet olarak gördük. Evet, Halka hizmet Hakka hizmet düsturuyla yürüdük. Yürüyüşümüz devam ediyor.

Ben zaman zaman Çumra’mızda aksakallı tecrübe büyüklerimizden, renkli simalarımızdan, bunun yanında göze batan gençlerimizden yazıyorum.

İşte böylesi göze batan mahalleden komşum Koca Bilal vardı.  Vardı diyorum uzun zaman önce rahmetli oldu.  Ben ona her zaman Koca Bilal derdim. Bu lakabı iri cüssesiyle örtüşen kocaman bir yüreği olduğunu biliyorum. Çarşıda ne zaman beni görse koşar adım yanıma gelir ve;

--- Selamün Aleyküm Ahmet Abim bir arzun bir emrin var mı? Derdi. Her hâlükârda onu severdim. Komşumuz namı diğer Taşkentli Terzi Hasan Hüseyin Koçak’ın oğlu idi. Ben ona;

--- Estağfurullah Bilal’im sağlığını dilerim. Ne emrim olacak, Allah işini gücünü rast getirsin. 

Benim tabirimle Koca Bilal yürekliydi, çalışkandı, cıva gibi akışkandı, asla eğilmez yapışkan değildi. Dedim ya ben her haliyle severdim Koca Bilal’i..

Zafiyeti yani eksikliği ateşli su idi. Zaman zaman ateşli suyun ateşiyle çarpıldığı olurdu. O haliyle hiç zaman karşıma çıkmaz dahası bana görünmezdi. Ben halini bilir bilmezden gelir nasihatte bulunurdum. El pençe durur beni dinlerdi. 

Çumra, Karaman, Konya polis karakollarını Koca Bilal için zaman zaman ziyaret ettiğim olurdu.  Nedense hiçbir zaman yüksünmezdim. 

Bu hali dışında Çumra Belediyesi yanında İsa Yusuf Alptekin Parkının köşesinde genelde balık satardı. Çumra’nın pazarı olduğu zamanda pazarda balık satardı. Bunun yanında kendi çapında çiftçilik yapardı.

Balığın tazesi güzelini hep ondan alırdım. Haftalık balığımı muhakkak ayırırdı.  Tabi temizlenmiş tavaya atılacak halde olurdu. Ne ben ona ne o bana itirazımız olmazdı. Allah razı olsun Koca Bilal’im bana hiç bayat balık yedirmedin. Diyerek teşekkür ederdim.

Bazen çiftçilik işi ağır basınca balık getirmezdi. O zaman diğer balıkçılardan balık alırdım. Böylesi bir Koca Bilal’in balık getirmediği zamandı belediyeden çıktım İsa Yusuf Alptekin Parkının köşesinde Apa’lı Balıkçılara balık tembih etmiştim.. Koca Bilal tarladan gelmiş balıkçıların yanında duruyordu. Beni görünce;

--- Ahmet Abi bu balık güzel tam Senlik hazırlasınlar mı? 

--- Bilal’im ben daha önce arkadaşlara tembih ettim bana ayıracaklardı. Deyince Apalı balıkçı hemen poşeti bana uzatırken. Bilal poşeti aldı. Balıklara baktıktan sonra;

--- Ulan siz niye Ahmet Abime temizlemeden balık veririsiniz. Diye bağırarak üzerlerine yürüdü. Ben;

--- Bilal’im arkadaşlar temizleyelim mi? Diye sordular.  Ben de tembih ettim kendim temizleyeceğim kedilerim var. Onlara buradan pay çıkaracağım. Dedim.  Dur adamların kabahati yok!

--- Olsun Ahmet Abim kedi payını da ayırsınlar. Burada senin balığın temizlenecek. Ben nasıl sana balık verirsem bunlarda aynı şekilde verecekler. Genç çocuk Koca Bilal’den korkusundan tir tir titriyordu. 

--- Tamam, Bilal Abi hemen hazırlarım. Diyerek balığı temizlemeye başladı.  Baktım iş karışacak Koca Bilal ne derse onu yapmak durumunda kaldım. Parkın köşesinde onun fiyakasını bozmak olmaz. 

--- Ahmet Abim bu parkın köşesinde balık satmanın bir bedeli bir de kuralı ve raconu var. Benim müşterilerime balık sattıklarını bilsinler. Dedi. Balığı aldım ve Bilal’e;

--- Eyvallah, Bilal’im her şey gönlünce olsun. 

Aradan uzun zaman geçmedi Koca Bilal’i vurmuşlar. Üzüldüm Allah rahmet eylesin. Şimdi ne zaman İsa Yusuf Alptekin Parkını oradan geçsem parkın köşesinde Koca Bilal’i görür gibi olurum ve daha gözlerim onu arar. 

Evet, Koca Bilal’i bir hiç uğruna korkularından vurmuşlar….  

Su bildiğin yürekler mermerden katı çıkar

Dost sandığın insanlar düşmandan kötü çıkar

Güneşi göre göre sen doğuya gitsen de

Vardığın her menzilde karşına batı çıkar.

(Beşinci Mevsim)  Abdurrahim Karakoç

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.