1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. ÇUMRA SPOR, BARAJ SPOR VE ÇATALHÖYÜK ÇUMRA BELEDİYE SPOR!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇUMRA SPOR, BARAJ SPOR VE ÇATALHÖYÜK ÇUMRA BELEDİYE SPOR!

A+A-

1926 yılında kurulan Çumra İlçemiz 1940 yıllarda kurulan BARAJ SPOR ile adını sporda duyurmaya başlamıştır. 1950 yılında Konya Beden Terbiyesi Müdürlüğünün ilk kayıtlarına giren YEŞİL KIRMIZI forma renkli ÇUMRA SPOR olarak kurulduğu fakat maçlara katılmadığını görüyoruz.
1954 yılında Çumra’mızın ilk kulübü YEŞİL KIRMIZI forma renkli BARAJ SPOR İsmail Çapar önderliğinde tekrar kuruluyor ve kulüp başkanlığına da Kemalettin Danışık’ın olduğu Baraj Spor 1956 yılında Konya Lig maçlarına katılan ilk Çumra Kulübü olarak 2. Kümede mücadele etti.
1961 Yılında Baraj Spor faaliyet sona erince, 1963 yılında spora hizmetleriyle sadece Çumra’da değil Konya’da da adından çok söz ettiren İsmail ÇAPAR Başkanlığında ÇUMRA SPOR kurulmuş oldu.
Konya’da birçok başarılara imza atan Çumra Spor ilgisizlik ve genel kurul yapılmadığından fesih oldu.
12 Eylülün getirdiği imkân ve keyfiyetle Çumra Spor kapanmış sonrasında da eski solcu amcalar tarafından Güneş spor kuruluyor. Adı kuzeyden esinle güneş spor oluyor. Burada dikkat çeken ne Baraj Spor ne de Çumra spor adının olmamasıdır. On yıl kadar ateşli su ve solcu söylemlerle kulüpçülükleri 1995 yılına kadar gidebilmiştir. 25 yıl sonra Çumra adından Çatalhöyük adından Çumra Belediye adından alerji duyanlar tarafından güneş spor kurulma teşebbüsleri başlamıştır.
Daha dün 1985 yılında kurulan Güneş Spor 1995 yılında kapanma durumuna gelmiş,  o zaman Çumra Belediye Başkanı olan Recep KONUK’UN talimatıyla kulübün genel kurulu yapılarak liglere katılması sağlanmıştır.
1997 Yılında ise tüzükte değişiklik yapılarak kulübün adı ÇATALHÜYÜK ÇUMRA BELEDİYE SPOR forma renkleri ise BARAJ SPOR VE ÇUMRA SPORUN renkleri olan YEŞİL KIRMIZI olarak değiştirerek 1997--- 1998 sezonunda SÜPER GRUPDA takımın başına da Türkiye’nin ilk Fair Play ödüllü sporcusu olan İsmet KARABABA getirilerek mücadele etmeye başlamıştır.
Ç.Ç.B.SPOR 1997 yılından başlayarak günümüze kadar Konya futbolunda SÜPER GRUPTA, BÖLGESEL AMATÖR GRUPTA ve Alt yapıda bütün kategorilerde katılımıyla renk katan başarıları ile adını en çok duyuran takım olmuştur.
Futbolda Konya İlimizde alt yapıya önem vererek bütün kategorilerde U 11, U 13, U 15, U 16, U 17, U 19 katılan tek İlçe kulübü Çatalhöyük Çumra Belediye Spordur. A Takımımız ise süper grupta mücadele etmektedir. 
Altyapıda gençlerimiz defalarca Konya’mızı Türkiye genelinde başarı ile temsil etmiştir.
Ayrıca bugün adını dokuz bin yıllık dünyanın ilk yerleşim yerinin adı olan Çatalhöyük ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Çumra Belediyesi adından mı utandılar?
ÇATALHÖYÜK ÇUMRA BELEDİYE SPOR Bireysel sporlarda da BİSİKLET, TEAKWANDO, KARETE faaliyette bulunarak başarılı sonuçlar alarak hem Çumra’mız hem Konya’mızı hem de Türk Milli Takımında da ülkemizi başarı ile temsil ederek gurumuz olmaktadırlar.
Okçuluk, Güreş, Voleybol branşları açılmış tesislerin tamamlanmasıyla da faaliyet programlarına başlanılacaktır.
Yarı olimpik yüzme havuzumuz açılmasıyla yüzme branşımızı Ç.Ç.B.S olarak faaliyete başlamışdır.
*
1996 yılında kurulan Türkiye’nin İlk İlçe Bisiklet Takımı olan Ç.ÇUMRA BELEDİYE BİSİKLET takımımız 20 yıldır Türk Milli Takımının bir nevi alt yapısı olmuştur. Halen bisiklet dalında her zaman yıldız ve gençlerde Çatalhöyük Çumra Belediye sporlu bisikletçilerimiz şampiyonaların her zaman favorileri olmuşlardır.
Çumralı bisikletçilerimiz muhakkak kaza ve aksi durum olmadığı sürece her zaman şehrimize derece ile dönmüşlerdir.
Elbette zaman zaman aksi konumlar olmaktadır.
Çatalhöyük Çumra Belediye Spor gençlerimize spor yaptırmaya ve başarıları ile Çumra’mızı temsil etmeye devam edecektir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.