1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Çumra'da Organize Sanayi Derken!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Çumra'da Organize Sanayi Derken!

A+A-

Arkadaşımız Recep Öğütcü’nün Organize Sanayi ile ilgili yazısı beni 20 yıl öncesine götürdü. O günleri bizzat yaşayan biri olarak müsaadenizle o günleri bugüne getirerek siz okuyucularımla paylaşacağım.
Sanayi derken ÇUMPAŞ Çumra’da Patates Fabrikası olarak düşünülen ancak, sermaye yetersizliği yüzünden 1978 yılında Yem Fabrikası faaliyete başlayan ileriki yıllarda kendini yenilememesinden dolayı demir yorgunu nerde ise atıl durma gelen fabrikadan başka bir şey yoktu.
1994 yılında Çumra Belediye Başkanı olan Recep Konuk Çumra’mızın gerçek ihtiyaçlarını sıralamıştı. Recep Konuk Başkandan bir önceki Belediye Başkanımız Zeki Sayıcının gazetede mülakatında;
“Ben Belediye Başkanlığının sadece yol, kaldırım, park yapmak olmadığını Recep Konuk Başkandan öğrendim!” diye ifade ediyordu.
Evet, Recep Konuk Başkan öncelikle Çumralının, Çumra’mızın ufkunu açacak olmazsa olmazlarını tespit etmişti;

ORGANİZE SANAYİNİN KURULMASI,TARIMA DAYALI SANAYİNİN ÇUMRA’DA OLUŞTURULMASI, YOL!... ÇUMRA’MIZI ANA YOLLARA BAĞLAYACAK YOLUN MUHAKKAK YAPILMASI,
Yol hayatiyete geçmiş Çumra’mızın başka onu kaynağı ve ihtiyacımızı karşılayan hayat damarımız olmuştur.
…………
Benim o günlerden aklıma ilk geliverenler.

ORGANİZE SANAYİ:
Öncelikle. Fethiye Köyümüzle Kaşınhanı Kasabası arasında Aslım denilen tarıma elverişli olmayan araziyi ORGANİZE SANAYİ alanı olarak tespit edildi.
Bunun yanında mücavir alana alınabilmesi için çevre kasaba ve köylerin oluru alındı.
O günlerde öncelikle bu arazinin satın alınması çok sıkıntılı bir dönemde olmasına rağmen bıkmadan usanmadan yazı üstüne yazılar yazarak, yine defalarca yapılan toplantılarla her türlü bürokratik engeller aşıldı. Sonrasında sırasıyla yolu, suyu, elektriği alındı. O günlerin zor şartlarına ve bütün engellemelere rağmen Recep Konuk Başkanın israrlı takibi çalışmalarıyla ORGANİZE SANAYİ Kuruldu.
Daha sonrasında gelen Belediye Başkanlarımızda gücü yettiğince bu açılan çığırdan gittiler.

TARIMA DAYALI SANAYİNİN ÇUMRA’DA OLUŞTURULMASI!
O günün şartlarında sekretaryasını yürütmede içinde olduğum ÇUMRA ŞEKER HEYETİ RECEP KONUK BAŞKAN tarafından kuruldu. Daha sonra bu teşebbüs ÇUMRA ŞEKER A.Ş olarak hayatiyete geçirildi. ÇUMRA ŞEKER FABRİKASININ kurulmasına vesile oldu.
Çumra Şeker Fabrikası kurulmasından sonra da Çumra Şeker Fabrikası Kampusu yani yerleşkesi içinde onlarca fabrika kurularak 1994 yılında Recep Konuk Başkanın söylemiş olduğu;

“ÇUMRA’YI TARIMA DAYALI SANAYİNİN MERKEZİ YAPACAĞIZ!” sözü gerçekleşmiş oldu.
Bunun yanında yalnız Çumra değil Seydişehir, Beyşehir, Altınekin, Cihanbeyli, Konya Kaşınhanı ve Konya merkezle birlikte 40’a yakın fabrika kurulmuş oldu.

Dün 500 mevsimlik işçi çalıştırılırken bugün 6000’ni aşkın kişi Konya Şekerde istihdam edilmesi bunun yanında 60 bini aşkın Konya Pancar Kooperatifi üyesinin tarım yaparken gereksinim duyduğu tohum, gübre, akaryakıt, ilaç, motor, sulama borusu aparatları, tarım alet ve ekipmanı yılın 365 günü ne zaman istenirse çiftçimize emre hazır haldedir.
Tarıma dayalı sanayi hem işe, aşa vesile olurken aynı zamanda çiftçilerimizin ekip kaldırdığı ürünler hak ettiği değerine alınır ve satılır hale gelmiştir.
Ayrıca tarıma dayalı sanayi desteklenip kurulurken aynı zamanda çiftçimizin eli güçlendirilmiş oldu. Bununla birlikte bölgede alışagelmiş ürünlere ilaveten yeni alternatif ürünler ekilmeye başlanmıştır.
Çiftçi Konya Şeker aldığı bütün ürünleri korkusuzca ekmektedir. Konya Şeker bir ürünü ektiriyor ve alıyorsa tereddütsüz ekeriz. Sözü darbı mesel olmuştur.
Tarım Toplumundan Sanayi toplumuna geçişte belli sıkıntılar da içtenlikle çalışma ile aşılmaktadır. Muhakkak sanayinin ve iş dünyasının gerçeklerine disiplinine uyulacaktır. Bu noktada şartların gereği yapılmalıdır.
Uzun soluklu olmak ve her zaman Türk Çiftçisinin yararlanacağı kurum olarak Konya Şekerin ayakta kalması için olmazsa olmaz şartlardan taviz verilmemelidir.

Bugün Türkiye’de ilk 500 şirketten ilk 30’ a Konya Şeker girmişse bu sağlam yapı sayesinde olmaktadır.
Aynı gazetede beraber yıllardır yazı yazdığımız arkadaşımız, dostumuz Recep Öğütçü’nün köşe yazısında belirttiği üzere;
“”Çumra'da son on beş yılda göç durmuş, yüksek binalar yapılmaya başlamış, inşaat sektörü canlanmış, yeni marketler açılmış ve tarımının yanında ticareti de gelişmiştir. Bunun sebebi yanı başında kurulan devasa Konya Şeker entegre tesisleridir. En az iki bin çalışanın, dolaylı yönden elli bin insanın faydalandığı Konya-Çumra Şeker entegre tesisleri Çumra için hayat damarı olmuştur.””
Yukarıda Zeki Sayıcı Başkanın ifadesini teyit edercesine;
“”Evet, belediye başkanlarının başarısı işsizliğe çözüm bulmasına da bağlıdır. Yatırımcıları davet etmek, onlara altyapı hazırlamak ve teşvik edici imkânlar oluşturmak belediye başkanlarının görevleri arasındadır.” Diyor Recep Hocam devamında da!
Daha sonraki yıllarda Çumra Organize Sanayi’nde oluşan sorunların çözülmesi noktasında da Çumra Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Oğuz’un bizzat çalıştığını görüyoruz.

Recep Hocam yazısında;
“İşte çiçeği burnunda Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Oğuz, Çumralının bu ihtiyacını görerek kolları sıvadı ve kangren haline gelen Çumra organize sanayinin düğümünü çözmek için Ankara'ya kadar gitti, ilgili bakanlık bürokratlarıyla görüştü ve sevindirici haberle geldi. Evet, Çumra organize sanayinin düğümü çözülüyor!”
Burada Çumra için gerekli hizmetleri yapmak, Şehrimize yatırım yapacak olanlara her türlü kolaylık sağlayan
ve ayrıca yeni iş alanları açılması için çalışmalarda bulunan Dr. Mehmet Oğuz Başkanı kutluyorum.
İnşallah birlik beraberlik içerisinde Recep Konuk Başkanın başlatmış olduğu bu çığırdan yalnız Konya’da, Türkiye’de değil dünyada örnek alınan imrenilen yer olur Çumra’mız! Diyerek yazımı bitiriyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum